KRÁĽ POP-ARTU by mal už 90 rokov

KRÁĽ POP-ARTU by mal už 90 rokov
12.09.2018
MEDZILABORCE. Andy Warhol bol americký umelec, ktorého tvorbu dnes pozná celý svet. Aj keď rodičia pochádzali z obce Miková, on a jeho súrodenci sa narodili v Amerike. V pondelok (6.8.) si jeho obdivovatelia v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) pripomenuli 90. výročie narodenia. Prítomným riaditeľ Martin Cubjak bližšie opísal život velikána a cestu k sláve. Andy sa narodil 6. augusta 1928 v Pittsburghu a zomrel ako 58-ročný. Preto sa práve v pondelok v MMUAW začal pripomienkový deň jeho výročia, ktorý sa niesol v duchu komentovanej prehliadky. Vstupné bolo v ten deň pre návštevníkov zdarma.

Warhol bol veľmi produktívny človek. V približne 30-ročnom aktívnom živote vytvoril viac ako 4100 diel na plátne, 5100 kresieb, vyše 19 tisíc sieťotlačí, 66 500 fotografií, 60 filmov a viac než 500 tzv. screenshotov - krátkych filmových experimentálnych spotov. „Jeho filmy boli na tú dobu viacmenej experimentálne. Napríklad Spánok alebo Empire State Building, ktoré trvali od 8 do 17 hodín. Dramatický moment vo filme Spánok je napríklad, ako sa spiaci človek otočí na druhú stranu alebo sa poškriabe na hlave a podobne. Keď filmoví teoretici riešili, prečo boli Andyho filmy také dlhé a zvláštne, zistili, že to bolo podobne ako vo výtvarnom umení. Skúmal americkú spoločnosť, v ktorej žil. V šesťdesiatych rokoch si všimol, že ľudia nechodia do kina kvôli deju filmu, ale aby videli svoju hereckú ikonu, napríklad Marilyn Monroe alebo Elvisa Presleyho. Povedal si, že keď to tak je, natočí film ako ikona spí a budú sa na neho pozerať,“ objasnil Warholov zámer Martin Cubjak.

Prvou maľbou, ktorá ho preslávila na mape "Pop Artu", bola Campbell Soup Cans. Polievku jedol každý deň po dobu 20 rokov. Prvýkrát ju vystavil okolo roku 1962 v galérii v Los Angeles. „V tom čase to bol absolútny škandál. Teoretici a umelci doslova pľuli na zem, ako si niekto dovolil vystaviť potravinársky produkt a urobiť z toho ekvivalent umeleckého diela. Bola to predajná výstava a z 32 vystavených pláten Campbell Soup sa predali iba dve za 200 dolárov. Kúpil ich Dustin Hoffman, pretože sa nad Warholom zľutoval. Dnes tieto diela stoja okolo 40 až 50 miliónov dolárov,“ vysvetlil riaditeľ začiatky jedného z Andyho najúspešnejších a najznámejších diel. Warhol jev súčasnosti najpredávanejším umelcom na svete, podľa štatistík aj najúspešnejším umelcom.

„On aj jeho rodičia boli veriaci a každú nedeľu chodili do gréckokatolíckeho chrámu. Tam si všímal ikony svätcov, to, že ten istý motív sa opakuje, ale v iných variáciách, že je tam vždy symbol, ktorý ho charakterizuje. Inšpirovalo ho to k vytvoreniu portfólia diel v koncepcii filozofie „priestor ako obraz, obraz ako priestor“,“ objasnil Cubjak umiestnenia Warholových obrazov. V múzeu sa nachádzajú zväčšené kópie dokladov jeho pôvodu. Dokazujú, že jeho rodičia Andrew a Júlia pochádzali z Mikovej, rusínskych emigrantov, ktorí sa presťahovali do Pittsburgu.

„Andy žil spočiatku v skromných pomeroch v lokalite, kde žili Slovania, rôzni Rumuni, Bulhari, Poliaci a iní. Preto poznal jazyky slovanských národov. Rusínsky vedel veľmi dobre, pretože tak komunikoval so svojou matkou. Ona, ako jednoduchá dedinská žena, sa nikdy plynule nenaučila hovoriť anglicky. V roku 1952 sa k nemu presťahovala do New Yorku. Andy bol veľmi šokovaný, keď sa objavila pred jeho dverami, pretože chcel žiť bohémsky život. Nakoniec bol rád, že spolu žili v jednej domácnosti až do roku 1972, kedy zomrela,“ povedal riaditeľ.

Zo sveta odišiel 22. februára 1987 na zlyhanie srdca po banálnej operácii žlčníka. Jeho posledná výstava Posledná večera predstavovala náboženskú tému.

„Pre mesto je existencia múzea veľmi dôležitá. Aj keď Andy Warhol v Medzilaborciach nikdy nebol, mesto sa s jeho menom plne stotožnilo, akoby tu prežil svoj život. V týchto dňoch si múzeum pripomína 90. výročie jeho narodenia, čo je samozrejme významná udalosť. Pre nás je dôležité, že múzeum dostalo od vlády financie na svoj ďalší rozvoj, čo napomôže jeho stabilizácii a rozšíri možnosti propagácie.

Aj keď začiatky jeho vzniku neboli jednoduché a začínalo s jedenástimi obrazmi, ktoré zapožičala nadácia Andyho Warhola v New Yorku, v súčasnosti má v zbierkach vyše dvesto diel. Máme obrovský záujem, aby tu múzeum bolo aj naďalej. Meno Andyho Warhola bolo, je a bude súčasťou Medzilaboriec. Je po ňom pomenovaná stredná škola a pred desiatimi rokmi sme realizovali projekt Warhol city. Všetko, čo sa v Medzilaborciach deje, súvisí s menom Warhol,“ povedal Vladislav Višňovský, primátor Medzilaboriec.

-nikj-Foto
Andy Warhol - The Book of Life 
The School of Life
Podvihorlatské noviny
Naspäť na aktuality