Slovensko v tvorbe ruských umelcov. Výstavu prináša Vihorlatské múzeum

Slovensko v tvorbe ruských umelcov. Výstavu prináša Vihorlatské múzeum
11.08.2017
 
Diela vznikali počas plenérových pobytov.
 
HUMENNÉ. Vihorlatské múzeum v Humennom sprístupnilo výstavu trinástich súčasných ruských autorov, členov moskovskej Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia, pod názvom Štyri ročné obdobia - Slovensko v tvorbe ruských umelcov.
 
Výstava zachytáva najkrajšie zákutia slovenských kultúrnych a prírodných scenérií a potrvá do 31. augusta.
 
Ako uviedla Jana Fedičová z Vihorlatského múzea, putovná výstava diel ruských umelcov inšpirovaných slovenským prostredím čerpá z niekoľkoročnej spolupráce slovenského a ruského umeleckého sveta a myšlienky spojiť dojmy zo slovenského prostredia v tvorbe významných ruských umelcov.
 
Za všetkým je Andrej Smolák
 
Galerijné priestory Vihorlatského múzea ponúkajú na viac než štyridsiatich plátnach farebné zážitky autorov, ktoré vznikali počas niekoľkých plenérových pobytov umelcov na Slovensku.
 
Pobyty boli organizované z iniciatívy Andreja Smoláka, riaditeľa slovenskej filiálky Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia so sídlom v Snine, zároveň člena Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia v Moskve a riaditeľa Galérie Andrej Smolák v Snine.
 
Očarenie magickými prírodnými scenériami, architektúrou, kultúrnymi pamiatkami a rázovitou tradičnou kultúrou Slovenska zvečnili výtvarníci do svojich farebných výpovedí.
 
Návštevníci sa môžu kochať zákutiami súčasnej a historickej architektúry slovenských miest, túlať sa s autormi horskými dolinami a stráňami v Poloninách pod Karcabou a Gazdoráňom, vnímať pokojnú vodnú hladinu starinskej vodnej nádrže.
 
Časť vystavovaných diel pochádza z úspešnej výstavnej prezentácie autorov v Moskve a v Bratislave.
 
V poslednom období tvorilo na území Slovenska vyše štyridsať ruských maliarov - členov Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia.
 
Putovná výstava sa v septembri za účasti autorov stane súčasťou 24. ročníka Medzinárodného výtvarného festivalu Galérie Andrej Smolák v Snine a pokračovať bude v mestách Trenčín, Košice a Komárno.
 
SITA
 
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/20624023/slovensko-v-tvorbe-ruskych-umelcov-vystavu-prinasa-vihorlatske-muzeum.html
 
Foto
Vihorlatské múzeum
(Zdroj: TASR)
Korzár
Naspäť na aktuality