Rusíni pokračujú v kampani aj so známymi tvárami. Nezabudnime, že sme Rusíni, odkazujú

09.02.2021


Koncom roka 2020 Okrúhly stôl Rusínov Slovenska (OSRS) v spolupráci s Rusínskou obrodou na Slovensku (ROS) spustil informačnú kampaň s názvom Sme Rusíni. K tejto aktivite sa pripojili aj partnerské rusínske organizácie z Poľska, Českej republiky, Chorvátska, Srbska, Maďarska či Rumunska. 

Na Slovensku sa kampaň posunula do druhej časti. Jej organizátori apelujú, aby Rusíni na svoju národnosť nezabudli pri blížiacom sa sčítaní obyvateľstva. 

Sme Rusíni, nezabudni
Od konca novembra minulého roka sa ľudia v priestore internetových stránok, sociálnych sietí ale aj prostredníctvom bilbordov mohli stretávať s kampaňou Sme Rusíni. V rámci nej organizátori kampane väčšinou približovali významné osobnosti, ktoré mali rusínsky pôvod, no postupne začali predstavovať aj súčasnú generáciu, ktorá sa rusínskej národnosti a rusínskemu jazyku hrdo hlási.

V týchto dňoch kampaň prešla do druhej fázy, priamo zacielenej na sčítanie obyvateľstva, ktoré bude na Slovensku v dňoch od 15. februára do 31. marca 2021. K heslu kampane Sme Rusíni pribudli slová „nezabudni” alebo „a budeme”.

Rusínske organizácie apelujú na to, aby sa ľudia pri tomto elektronickom sčítaní hrdo prihlásili k rusínskej národnosti a k rusínskemu materinskému jazyku.
Pokiaľ sa v prvej časti kampane predstavovali skôr historické osobnosti, v druhej časti Rusíni predstavujú súčasníkov, ktorí sú na Slovensku známi z rôznych oblastí kultúrno-spoločenského života, a ktorí sa hlásia k svojmu rusínskemu pôvodu, prípadne majú k Rusínom blízko.

Okrem Ivany Brillovej, rusínskej speváčky známej aj vďaka programu Zem spieva a Vladimíra Čemu, rusínskeho herca a moderátora, ktorí sú hlavnými tvárami aj v rámci bilbordovej kampane, Rusínov pri sčítaní podporujú aj ďalšie známe mená. Prostredníctvom rozhovorov či video vizitiek sa do kampane zapojili aj hudobník Ondrej Kandráč, spisovateľka Andrea Rimová, moderátorka Lenka Čviriková-Hriadeľová, herec Martin Mňahončák, spevák a redaktor rusínskeho vysielania Štefan Štec, odborník na samosprávy Michal Kaliňák, greckokatolícky biskup eparchie v Parme vladyka Milan Lach, ale aj mnoho ďalších.

Sčítanie je dôležité
Organizátori kampane zdôrazňujú, že sčítanie obyvateľstva je každých desať rokov dôležitým medzníkom. Podľa výsledkov sčítania štát nastavuje rôzne politiky, napríklad aj menšinovú, ktorá sa pretavuje do aplikácie menšinových a jazykových práv.

Rusíni pred 30 rokmi mali prvý raz možnosť po dlhých desaťročiach znova prihlásiť sa k svojej národnosti. V troch po sebe idúcich sčítaniach rusínska menšina rástla. Je dôležitým, aby rusínska komunita aj tentokrát ukázala, že národnostné práva, ktoré rusínske obrodzovacie hnutie vybojovalo po roku 1989, majú opodstatnenie, že na Slovensku je táto komunita živá.

------
Výsledky sčítania po roku 1989: 

Cenzus 1991
rusínska národnosť   17 197
materinský jazyk rusínsky  49 099
materinský jazyk rusínsky - národnosť slovenská 27 868 

Cenzus 2001
rusínska národnosť          24 201
materinský jazyk rusínsky 54 907
materinský jazyk rusínsky - národnosť slovenská  28 885

Cenzus 2011
rusínska národnosť          33 482
materinský jazyk rusínsky 55 469
materinský jazyk rusínsky - národnosť slovenská  22 857

-----

Prihlásenie sa k rusínskej národnosti nemá vplyv len na podporu rusínskej kultúry v rámci dotačných schém, ale aj na mnoho ďalších oblastí. 
Od toho, koľko ľudí si uvedie rusínsku národnosť a rusínsky materinský jazyk, závisí aj počet obcí, v ktorých môžeme aplikovať svoje menšinové a jazykové práva, čo je najviditeľnejšie dvojjazyčným označením. Taktiež je to dôležitým kritériom pri tom, akú časovú dotáciu Rusíni dostanú v národnostnom vysielaní RTVS, ako budú podporované, a ako budú môcť fungovať ich profesionálne inštitúcie, ktoré si rokmi vybudovali a medzi ktorými môžeme spomenúť Divadlo Alexandra Duchnoviča, PUĽS, Inštitút rusínskeho jazyka a kultúry PU či SNM – Múzeum rusínskej kultúry. Bez toho, aby sa ľudia hlásili k svoju rusínskemu pôvodu a jazyku, sa len ťažko bude môcť budovať rusínske školstvo, čo táto národnostná komunita na Slovensku berie za najvážnejší problém, pretože bez školstva sa bude ťažko vychovávať ďalšia generácia.

V neposlednom rade sa v kampani pripomína aj to, aby sa tí Rusíni, ktorí sú veriacimi, prihlásili aj k svoje cirkvi, či už gréckokatolíckej alebo pravoslávnej. Pokiaľ v sčítaní nepreukážu, že patria do týchto cirkví, ťažko sa neskôr bude apelovať na cirkevné štruktúry, aby sa v rusínskom jazyku starali o ich duchovné potreby.

Nebojme sa, buďme hrdí
Organizátori kampane apelujú aj na to, aby sa ľudia nebáli hlásiť sa k svojej národnosti a materinskému jazyku, pretože to nespôsobuje žiadne ďalšie administratívne úkony.
Aj keď mnohí pred rokom 1989, kedy bola rusínska národnosť zakázaná, alebo aj po zmene politického režimu zo zvyku sebe alebo svojim deťom zapisovali v úradných dokumentoch slovenskú alebo inú národnosť, v sčítaní sa môžu prihlásiť k svojmu rusínskemu pôvodu. Toto prihlásenie sa nevyžaduje žiadne administratívne zmeny, údaje sú po vyplnení dotazníka anonymizované, takže z toho nevyplývajú žiadne povinnosti, výhody či nevýhody.

Zdôrazňujeme spomínanú anonymizáciu údajov aj kvôli tomu, aby ľudia nepodľahli nejakým dezinformačným kampaniam a neodradilo ich to sčítať sa.
OSRS aj ROS ako hlavní organizátori kampane pozývajú ľudí k sčítaniu, aby sme s hrdosťou deklarovali svoj rusínsky pôvod, aby sme sa prihlásili k tomu najcennejšiemu, čo sme dostali od svojich predkov – k svojej národnosti, jazyku, východnému obradu – teda k svojej rusínskej identite.

-----
FOND NA PODPORU KULTÚRY NÁRODNOSTNÝCH MENŠÍN

Prerozdelenie prostriedkov
a) odborné rady kultúry maďarskej národnostnej menšiny     53,0 %,
b) odborné rady kultúry rómskej národnostnej menšiny        22,4 %,
c) odborné rady kultúry rusínskej národnostnej menšiny       6,4 %,
d) odborné rady kultúry bulharskej národnostnej menšiny     1.0 %,
e) odborné rady kultúry českej národnostnej menšiny           3,7 %,
f) odborné rady kultúry chorvátskej národnostnej menšiny      1 %,
g) odborné rady kultúry moravskej národnostnej menšiny     1,4 %,
h) odborné rady kultúry nemeckej národnostnej menšiny       1,8 %,
i) odborné rady kultúry poľskej národnostnej menšiny          1,4 %,
j) odborné rady kultúry ruskej národnostnej menšiny             1,1 %,
k) odborné rady kultúry srbskej národnostnej menšiny          0,7 %,
l)  odborné rady kultúry ukrajinskej národnostnej menšiny      2,0 %,
m) odborné rady kultúry židovskej národnostnej menšiny      1,1 % a
n)  odborná rada interkultúrneho dialógu a porozumenia         3.0 %.

------

Peter Medviď, hovorca OSRS

Kampaň na jednom mieste:
https://www.rusyn.sk/sme-rusini/


 

Aktuality

Zobraziť všetky
26.02.2021

O Cenu európskeho občana za rok 2020 zabojovalo aj ZIRS

Laureátom Ceny európskeho občana za rok 2020 sa za Slovensko stala Olympiáda ľudských práv. Táto súťaž stredoškolskej mládeže sústredená na pestovanie demokratického občianstva sa tak ocitne v spoločenstve laureátov, ktorí vzišli z vyhodnotení v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.02.2021

Demograf o sčítaní: Počet veriacich sa nedá odhadnúť, vieme však, že pribudnú bezdetné ženy

Len za prvé tri dni sa sčítalo 1,3 milióna ľudí. Demograf Branislav Šprocha to považuje za výborné číslo. V rozhovore vysvetľuje, čím sa súčasné sčítanie líši od cenzu pred sto rokmi, ale aj to, prečo v sčítaniach tak výrazne kolíše počet ver…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.02.2021

Hranicu s Poľskom zatarasili kuriózne. Veľkou kopou snehu

Z rušnej cesty sa stala pešia promenáda. PALOTA. Covid opatrenia prinútili Slovenskú republiku obmedziť pohyb na hraniciach so susednými štátmi. Situácia si vyžiadala aj uzavretie väčšiny hraničných priechodov s Poľskom, medzi ktoré patrí …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.02.2021

Zjazdovky v Medvedí sú prázdne. O pár kilometrov ďalej sa však Poliaci lyžujú

Jednu upravili aspoň pre sánkarov. MEDVEDIE. Ani jarné prázdniny a priaznivé snehové podmienky nerozhýbali vleky v lyžiarskom stredisku Medvedie (okres Svidník), ktoré je kvôli protiepidemickým opatreniam pre verejnosť stále zatvorené. Nap…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.02.2021

FÓRUM.  Je ruský sever bremeno či špajza?

Arktický sever je stále zaujímavý, no udržať tam ľudí sa nedarí. Ruský sever mal, oproti centrálnej Rusi, výnimočné postavenie. Na severe nevedeli, čo je nevoľníctvo. V 20. storočí tu rozbudovali sieť gulagov. V tridsiatych rokoch minulého st…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.02.2021

Vojnové cintoríny z Veľkej vojny sú jedinečné. Neexistujú dva rovnaké

Postupne ich vyhlasujú za pamiatky. SVIDNÍK, MEDZILABORCE. Pamiatkový úrad SR na začiatku februára zapísal do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu ďalšie dve národné kultúrne pamiatky. Ide o vojnové cintoríny vo Svidníku a v obci Palota v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Jasňi, žebym ne musiv pyty čerez vikend, no ale jak poťim inakše odďilyty tyždeň od tyždňa...?!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať