Svet východného kresťanstva 

15.11.2022


Pravoslávna cirkev Ukrajiny má problémy pri pastorácii v Poľsku 

Autokefálni ukrajinskí pravoslávni smú sláviť Vianoce 25. decembra.
Cirkevné obce autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny smú v tomto roku sláviť Vianoce už 25. decembra. Posvätný synod biskupov tejto cirkvi rozhodol, že ak „existujú pastoračné okolnosti“ a veriaci si to želajú, slobodno „výnimočne“ preložiť slávenie Kristovho narodenia zo 7. januára na 25. december.

Posvätný synod autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny vyhlásil, že pre vojnu s Ruskom sa zintenzívnil spor o cirkevný kalendár. Týmto krokom sa má zistiť, aká veľká je túžba autokefálnych ukrajinských pravoslávnych po skorej zmene kalendára.

Cirkevné obce, ktoré oslávia narodenie Ježiša Krista 25. decembra, musia oznámiť cirkevnému vedeniu, koľko veriacich sa zúčastnilo na týchto vianočných bohoslužbách. Už koncom roku 2021 sa kyjevský metropolita Epifanij (Dumenko), hlava autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, vyslovil za postupný prechod na novo-juliánsky kalendár. Epifanij vtedy predpovedal, že o desať rokov bude väčšina Ukrajincov sláviť Vianoce 25. decembra.

V otázke cirkevného kalendára ide aj o vymedzenie sa voči Ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorá Vianoce slávi podľa juliánskeho kalendára. Od rímskej reformy kalendára v roku 1582 juliánsky kalendár medzičasom 13 dní zaostáva za v tej dobe zavedeným západným gregoriánskym kalendárom.

Presunom na 25. decembra by Pravoslávna cirkev Ukrajiny nasledovala Konštantínopolský ekumenický, Alexandrijský a Antiochijský patriarchát, ako aj pravoslávne cirkvi Grécka, Rumunska, Bulharska a Cypru. Tieto cirkvi už viac ako jedno storočie slávia Vianoce v rovnaký deň ako rímskokatolícki a protestantskí kresťania. Naopak, cirkvi Ruska, Srbska a Gruzínska sa držia 7. januára.

Asi tri štvrtiny Ukrajincov, ktorí sa hlásia k pravoslávnej alebo gréckokatolíckej cirkvi, dosiaľ slávili Vianoce až v januári, pretože sa doteraz riadili juliánskym kalendárom. Podľa prieskumu v roku 2020 až 77 percent Ukrajincov oslavovalo narodenie Ježiša 7. januára. V roku 2017 ukrajinský parlament vyhlásil za deň pracovného pokoja popri 7. januári aj 25. december.

Na Ukrajine sú dve pravoslávne cirkvi: Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá sa v lete tohto roka vyhlásila za nezávislú od Moskovského patriarchátu, a autokefálna Pravoslávna cirkev Ukrajiny. Medzi týmito cirkvami opakovane dochádza k otvoreným konfliktom a nepriateľským akciám.

Pravoslávna cirkev Ukrajiny sa sťažuje na problémy pri pastorácii v zahraničí
Kyjevský Metropolita Epifanij (Dumenko) poprosil ekumenického patriarchu o podporu pri pastoračnej starostlivosti o ukrajinských utečencov v zahraničí. Vo svojom liste z 18. októbra sa hlava autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny posťažovala na nepriateľský postoj Moskovského patriarchátu a rovnako zmýšľajúcich miestnych pravoslávnych cirkví.

Okrem iných ani Poľská pravoslávna autokefálna cirkev neuznáva ani klérus, ani veriacich Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.

Metropolita Epifanij poprosil patriarchu Bartolomeja najmä o podporu pri organizovaní bohoslužieb v rodnom jazyku a o prijatie duchovných Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny „do prechodnej misie“, aby sa mohli starať o veriacich v zahraničí. Ekumenický patriarchát pri udelení autokefálie Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny v roku 2019 jej nedovolil zakladať cirkevné obce v zahraničí.

Veľký počet Ukrajincov utiekol pred ruskou útočnou vojnou do Poľska. Už koncom septembra poslal metropolita Epifanij list metropolitovi Poľskej pravoslávnej autokefálnej cirkvi Sawovi (Hrycuniakovi) s prosbou, aby uznal Pravoslávnu cirkev Ukrajiny ako autokefálnu cirkev, aby umožnil predovšetkým duchovnú starostlivosť o početných ukrajinských utečencov v Poľsku: „Sú nám známe početné príklady, v ktorých hierarchovia a duchovní Poľskej pravoslávnej autokefálnej cirkvi nielenže odmietajú sláviť bohoslužby s kňazmi Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, ale im dokonca aj upierajú sväté prijímanie a označujú ich za nekresťanov.“

Synod biskupov Poľskej pravoslávnej autokefálnej cirkvi 25. októbra vyjadril poľutovanie nad stavom rozštiepeného ukrajinského pravoslávia, ale vo veci „deštruktívnych aktivít takzvaného ‚metropolitu‘ Epifanija trvá na už zverejnených stanoviskách“.

Biskupi vyzvali veriacich, aby sa modlili za mier, za ukončenie vojny a prekonanie rozkolu v ukrajinskom pravosláví, a zároveň požiadali ekumenického patriarchu Bartolomeja, aby inicioval zhromaždenie (synaxis) hláv všetkých autokefálnych pravoslávnych cirkví.

/krátené/

Ján Krupa, autor

zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/118466/autokefalni-ukrajinski-pravoslavni-smu-slavit-vianoce-25-decembra

foto: Ilustračné 
zdroj: Wikipedia  autor: Ivo Kruusamägi 

Aktuality

Zobraziť všetky
31.05.2023

Zomrela herečka a režisérka Milka Zimková, preslávili ju najmä Kone na betóne

Skonala v nemocnici, mala 71 rokov. OKRUŽNÁ. Herečka a režisérka Milka Zimková zomrela v utorok 30. mája po ťažkej chorobe, skonala v nemocnici v Bratislave. Mala 71 rokov. Informáciu o úmrtí pre RTVS potvrdil bývalý manžel herečky Ondrej …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
31.05.2023

Vo veku 71 rokov zomrela herečka Milka Zimková

Zimková bola jednou z najvýraznejších postáv strednej hereckej generácie. BRATISLAVA. Vo veku 71 rokov zomrela v utorok 30. mája po ťažkej chorobe herečka Milka Zimková. Na svojej stránke o tom informoval RTVS. Zimková bola jednou z najvýrazn…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.05.2023

Ako peňažná reforma ožobráčila obyvateľstvo

Čo také sa mohlo stať, že československí komunisti museli pristúpiť k menovej reforme. V našich povojnových hospodárskych dejinách nie je veľa takých medzníkov, ktoré by uznávali nielen historici a zároveň by natrvalo zostali v pamäti širokýc…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.05.2023

Pred 70 rokmi bola vyhlásená menová reforma 

Doplatili na ňu takmer všetci. Československú menovú reformu z roku 1953 predstavitelia vládnuceho komunistického režimu prezentovali ako opatrenie proti bohatým. V skutočnosti na ňu doplatil každý, kto mal aspoň nejaké úspory. Po prijatí zák…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.05.2023

Významná rusínska rodina - DUBAYOVCI 

Pohnuté osudy jednej rusínskej rodiny, rodiny DUBAYOVCOV, založenej Annou a Deziderom Dubayovými v roku 1909 ich sobášom v gréckokatolíckom chráme vo Vyšnom Mirošove budem popisovať na základe rozhovorov s vnukmi a vnučkami Anny a Dezidera Dubao…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
26.05.2023

Prof. Ivan Pop sa dožíva 85 rokov

POP, Ivan (*26.05.1938, Strabičovo, Podkarpatská Rus), historik, rusínista, bohemista, kulturológ, politológ. Študoval na Historickej fakulte Užhorodskej univerzity. V súvislosti s vykonštruovaným procesom v r. 1960 vylúčený z univerzity, označe…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Na boj z korupcijov u nas ne treba vyďiľaty hrošy - ale patrony...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať