Svet východného kresťanstva 

15.11.2022


Pravoslávna cirkev Ukrajiny má problémy pri pastorácii v Poľsku 

Autokefálni ukrajinskí pravoslávni smú sláviť Vianoce 25. decembra.
Cirkevné obce autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny smú v tomto roku sláviť Vianoce už 25. decembra. Posvätný synod biskupov tejto cirkvi rozhodol, že ak „existujú pastoračné okolnosti“ a veriaci si to želajú, slobodno „výnimočne“ preložiť slávenie Kristovho narodenia zo 7. januára na 25. december.

Posvätný synod autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny vyhlásil, že pre vojnu s Ruskom sa zintenzívnil spor o cirkevný kalendár. Týmto krokom sa má zistiť, aká veľká je túžba autokefálnych ukrajinských pravoslávnych po skorej zmene kalendára.

Cirkevné obce, ktoré oslávia narodenie Ježiša Krista 25. decembra, musia oznámiť cirkevnému vedeniu, koľko veriacich sa zúčastnilo na týchto vianočných bohoslužbách. Už koncom roku 2021 sa kyjevský metropolita Epifanij (Dumenko), hlava autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, vyslovil za postupný prechod na novo-juliánsky kalendár. Epifanij vtedy predpovedal, že o desať rokov bude väčšina Ukrajincov sláviť Vianoce 25. decembra.

V otázke cirkevného kalendára ide aj o vymedzenie sa voči Ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorá Vianoce slávi podľa juliánskeho kalendára. Od rímskej reformy kalendára v roku 1582 juliánsky kalendár medzičasom 13 dní zaostáva za v tej dobe zavedeným západným gregoriánskym kalendárom.

Presunom na 25. decembra by Pravoslávna cirkev Ukrajiny nasledovala Konštantínopolský ekumenický, Alexandrijský a Antiochijský patriarchát, ako aj pravoslávne cirkvi Grécka, Rumunska, Bulharska a Cypru. Tieto cirkvi už viac ako jedno storočie slávia Vianoce v rovnaký deň ako rímskokatolícki a protestantskí kresťania. Naopak, cirkvi Ruska, Srbska a Gruzínska sa držia 7. januára.

Asi tri štvrtiny Ukrajincov, ktorí sa hlásia k pravoslávnej alebo gréckokatolíckej cirkvi, dosiaľ slávili Vianoce až v januári, pretože sa doteraz riadili juliánskym kalendárom. Podľa prieskumu v roku 2020 až 77 percent Ukrajincov oslavovalo narodenie Ježiša 7. januára. V roku 2017 ukrajinský parlament vyhlásil za deň pracovného pokoja popri 7. januári aj 25. december.

Na Ukrajine sú dve pravoslávne cirkvi: Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá sa v lete tohto roka vyhlásila za nezávislú od Moskovského patriarchátu, a autokefálna Pravoslávna cirkev Ukrajiny. Medzi týmito cirkvami opakovane dochádza k otvoreným konfliktom a nepriateľským akciám.

Pravoslávna cirkev Ukrajiny sa sťažuje na problémy pri pastorácii v zahraničí
Kyjevský Metropolita Epifanij (Dumenko) poprosil ekumenického patriarchu o podporu pri pastoračnej starostlivosti o ukrajinských utečencov v zahraničí. Vo svojom liste z 18. októbra sa hlava autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny posťažovala na nepriateľský postoj Moskovského patriarchátu a rovnako zmýšľajúcich miestnych pravoslávnych cirkví.

Okrem iných ani Poľská pravoslávna autokefálna cirkev neuznáva ani klérus, ani veriacich Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.

Metropolita Epifanij poprosil patriarchu Bartolomeja najmä o podporu pri organizovaní bohoslužieb v rodnom jazyku a o prijatie duchovných Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny „do prechodnej misie“, aby sa mohli starať o veriacich v zahraničí. Ekumenický patriarchát pri udelení autokefálie Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny v roku 2019 jej nedovolil zakladať cirkevné obce v zahraničí.

Veľký počet Ukrajincov utiekol pred ruskou útočnou vojnou do Poľska. Už koncom septembra poslal metropolita Epifanij list metropolitovi Poľskej pravoslávnej autokefálnej cirkvi Sawovi (Hrycuniakovi) s prosbou, aby uznal Pravoslávnu cirkev Ukrajiny ako autokefálnu cirkev, aby umožnil predovšetkým duchovnú starostlivosť o početných ukrajinských utečencov v Poľsku: „Sú nám známe početné príklady, v ktorých hierarchovia a duchovní Poľskej pravoslávnej autokefálnej cirkvi nielenže odmietajú sláviť bohoslužby s kňazmi Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, ale im dokonca aj upierajú sväté prijímanie a označujú ich za nekresťanov.“

Synod biskupov Poľskej pravoslávnej autokefálnej cirkvi 25. októbra vyjadril poľutovanie nad stavom rozštiepeného ukrajinského pravoslávia, ale vo veci „deštruktívnych aktivít takzvaného ‚metropolitu‘ Epifanija trvá na už zverejnených stanoviskách“.

Biskupi vyzvali veriacich, aby sa modlili za mier, za ukončenie vojny a prekonanie rozkolu v ukrajinskom pravosláví, a zároveň požiadali ekumenického patriarchu Bartolomeja, aby inicioval zhromaždenie (synaxis) hláv všetkých autokefálnych pravoslávnych cirkví.

/krátené/

Ján Krupa, autor

zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/118466/autokefalni-ukrajinski-pravoslavni-smu-slavit-vianoce-25-decembra

foto: Ilustračné 
zdroj: Wikipedia  autor: Ivo Kruusamägi 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.11.2022

Dějiny Rusínů (ch)

PODKARPATSKÁ RUS ZA 1. SVĚTOVÉ VÁLKY (1914-1918) Atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, spáchaný  srbskými nacionalisty v Sarajevu 28. června 1914, ukončil velkou a vcelku poklidnou epochu vývoje evropské civiliza…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2022

Smišok 21_2022

-Vŷ ste taka šuvna...! -Ďakuju za kompliment! No ja už mam muža... -Nevažno, taka jak vŷ soj vecej jak jednoho zaslužyť...! ******* Foto: Šŷkovana Paraska 
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2022

Dějiny Rusínů (h)

PODKARPATSKÁ RUS V RAKOUSKO-UHERSKÉ MONARCHII (1867-1914) Dne 18. února 1867 byl v uherském parlamentu slavnostně vyhlášen královský reskript o obnovení právní kontinuity Uher (včetně znovupřipojení Sedmihradska), čímž byl završen proces rako…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Hlas chcel pre Kaliňáka post prešovského vicežupana, Majerský odmietol

Prešli len dve mená nových podpredsedov. PREŠOV. Po slávnostnom ustanovujúcom župnom zastupiteľstve sa poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zišli v pondelok popoludní na pracovnom zasadnutí. Hneď pri prvom hlasovaní nového zastup…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Majerský a poslanci sa ujali funkcií

Mazurekovi nepodal šéf volebnej komisie ruku. Za zastupiteľstvo čítala sľub Turčanová. PREŠOV. Staronový prešovský župan Milan Majerský (KDH) aj 62 zo 65 nedávno zvolených poslancov krajského zastupiteľstva slávnostne zložili sľub na ustanovu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.11.2022

Partyzán Viliam Žingor se komunistům nevzdal, tak ho popravili

S chamradí nejdu Byl zakladatelem jednoho z prvních partyzánských oddílů na Slovensku za druhé světové války, velitelem jedné z nejdéle vzdorujících povstaleckých brigád během Slovenského národního povstání a mimořádně silnou osobností netají…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ zeňi:
-Parasko, "Už jem soj na tebe pryvyk" čestňiše jak "Ľubľu ťa..." !
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať