30. výročie založenia Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

03.09.2021

 
1. septembra 2021 je to presne 30 rokov, kedy bola podpísaná zriaďovacia listina múzea vtedajším ministrom kultúry Agnesom Snopkom. V múzeu bolo nainštalovaných niekoľko diel Paula Warholu, na originály jeho slávneho brata sa ešte len čakalo. Tie prišli až v priebehu októbra 1991 a prvá stála expozícia Andyho Warhola bola na svete. Vôbec prvá, keďže múzeum v Pittsburghu vzniklo až v roku 1994. Je to neuveriteľný príbeh, a neuveriteľné je aj to, že múzeum prežilo už tri dekády v prostredí, kde len málokto veril, že prežije. Múzeum nielenže prežilo, ale vyrástlo v zrelú inštitúciu s dnes už najväčšou stálou expozíciou diel Andyho Warhola v Európe.

Ten, kto niekedy v živote dokázal vytvoriť aspoň malú zbierku originálnych diel tohto svetového umelca, vie, aký je to náročný a dlhodobý proces. Vytvoriť a manažovať ucelené a koncepčné expozície, rozšíriť ich aj o iných svetových umelcov – nikdy predtým nevystavovaných na Slovensku – ako napríklad Steve Kaufman, Robert Indiana, Keith Haring, Jean-Michel Basquiat, David Hockney, Banksy, Bambi, Richard Hamilton… je sakra náročná vec v podmienkach na severovýchodnom cípe Slovenska, do ktorého sa pre mnohých ďaleko cestuje a na ktorý sa aj rýchlo zabúda… Udiala a deje sa výnimočná vec – vážme si ju! 46 zahraničných výstav, takmer milión návštevníkov a desiatky špeciálnych edukačných programov sú torzom práce, ktorá mala a má zmysel. Tento text je krátkou úvahou nad týmto zaujímavým múzeum, ktoré mi prirástlo k srdcu. Verím, že do konca roka sa nám podarí komunikovať toto výročie smerom k verejnosti osobnejšie a nielen online. Táto pandémia raz skončí a nebude žiadnou tragédiou, keď program osláv zrealizujeme hoc aj na budúci rok. Jednu vec by som však rád zdôraznil. Múzeum by nikdy nevzniklo bez troch kľúčových ľudí a tých nech si súčasnosť a história nielen tohto múzea pamätá. Sú to John Warhola, Andyho brat, ďalej Fred Hughes, vtedajší prezident Andyho nadácie v New Yorku, a Michal Bycko, stále aktívny šéfkurátor múzea. Bohužiaľ, páni John a Fred sú už na druhom svete, no ich vklad a dôvera v existenciu múzea bola hnacím motorom pre pána Michala Bycka, ktorý väčšiu časť svojho osobného života vymenil za „misiu Warhol“ neraz aj s pľuvancom do tváre v spleti rôznych intríg a nevraživosti. Napriek tomu odkaz a cesta týchto zakladateľov ukázala, že to má zmysel, minimálne pre ďalšie generácie… PANTA RHEI…

Všetko najlepšie – MÚZEUM!

Martin Cubjak, riaditeľ MMUAW

zdroj: 
https://www.muzeumaw.sk/clanok/30-vyrocie-mmuaw

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska:
- Kiď soj dumate, že hirše už ne može byty - mate lem problem z fantazijov...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať