60. výročie založenia Gymnázia v Snine

21.09.2013


História školy

Gymnázium v Snine je pokračovateľom v poskytovaní úplného všeobecného vzdelania, ktoré od 1.9.1953 zabezpečovala Jedenásťročná stredná škola v Snine (dalej JSŠ), po nej Dvanásťročná stredná škola v Snine (dalej DSŠ). neskôr Stredná všeobecnovzdelávacia škola v Snine (ďalej SVŠ). Jedenásťročná stredná škola, stredná všeobecnovzdelávacia škola (1953 -1969).  V 50. a 60. rokoch školy poskytujúce stredné všeobecné vzdelanie prešli viaceiými zmenami. V pomerne krátkom čase tento typ školy zaznamenal zmeny z gymnázií (1953) na JSS, z JSŠ(1959) na DSŠ, z DSŠ (1961) na SVŠ a z nej v roku 1969 znovu na gymnáziá.

JSŠ vznikla na základe zákona zo dňa 24.4.1953 č. 31/53 Zb. o školskej sústave a podlá vládneho nariadenia o premene doterajších škôl zo dňa 27.7.1953 č. 32/53 Zb. ako Jedenásťročná stredná škola v Stakčíne s vyučovacím jazykom ukrajinským. Pre nedostatok vhodných priestorov bola umiestnená v Snine. Mala mať desať základných tried, pričom v prvom školskom roku 1953/54 z uvedeného počtu v 9., 10. a 11. ročnilíu študovali žiaci, ktorí tu prešli po delimitácii Štátneho ruského Gymnázia v Humennom. Žiaci pochádzali z okresu Snina. Nižšie ročníky 1.-5., ktoré tvorili I. stupeň, sa vytvorili zo žiakov z Národnej školy v Stakčíne a žiakov Meštianskej (neskôr osemročnej) školy v Snine, 6.- 8. ročník tvorili II. stupeň, na III. stupeň boli prijímaní žiaci zo všetkých OSŠ (II. stupňa) sninského regiónu. Nižšie ročníky tvorili uzavretý učebný cyklus a ich žiaci boli na úrovni súčasnej ZŠ. Na JSŠ (9. - 11. ročník) v Snine bola do roku 1957 iba jedna trieda s 30 žiakmi. Prví absolventi, ktorí začínali v Humennom, maturovali v Snine v školskom roku 1953/54. Od roku 1957 sa už učilo v dvoch paralelných triedach ukrajinskej a slovenskej. V prvých rokoch svojej existencie škola zápasila s takými elementárnymi problémami ako bolo priestorové a materiálne zabezpečenie vyučovacieho procesu a personálne zabezpečenie kvalifikovanými učiteľmi.

Učebné plány JSŠ, DSŠ, SVŠ boli v porovnaní s učebným plánom gymnázia zhustené na tri roky a koncipované ako skrátená príprava žiakov k dalšiemu štúdiu na VŠ s možnosťou volby štúdia s odlišným učebným plánom (od r. 1961) orientácie na spoločenskáa pn'rodnévedy. Gymnázium (1969-2013) Za najprogresívnejšiu inováciu treba považovať obnovu gymnázia (1969). ked školským zákonom MŠ SSR bolo gymnázium definované ako typ 4-ročnej strednej školy nahrádzajúcej dovtedajšie SVŠ. Na SVŠ v Snine v školskom roku 1969/70 bola vytvorená jedna trieda gymnaziálneho štúdia a v nasledujúcich rokoch postupne pribúdali ďalšie. Triedy SVŠ zanikali a žiaci poslednej triedy SVŠ maturovali v roku 1973. Gymnázium prešlo výraznými zmenami. Z predchádzajúceho obdobia sa aj naďalej v učebnom procese zdôrazňovala požiadavka užšieho spojenia školy so životom a snaha riešiť problém maturantov nepokračujúcich dalej v štúdiu na VŠ takým spôsobom, že v učebných plánoch bola zavedená polytechnická výchova, ktorá sa v učebných plánoch JSŠ ako predmet základy výroby pn/ýkrát vyučovala v školskom roku 1959/60 a neskôr pokračovala aj na SVŠ a na gymnáziu. Bol to prostriedok na unifikovanie jednotlivých typov škôl - gymnázií, SOŠ, SOU. Praktické zručnosti získavali žiaci v n.p. Vihorlat Snina, respektíve okolitých JRD a ŠM.

V roku 1976 sa začal realizovať v živote školy nový projekt Ďalší rozvoj československej výchovno-vzdelávacej sústavy. V súlade s jeho zásadami sa začalo v školskom roku 1978/79 na našej škole s vyučovaním predmetu základy výroby a odbornej prípravy v 1. ročniku odborného voliteľného predmetu základy poľnohospodárskej výroby alebo základy strojárskej výroby v ďalších ročníkoch. Od školského roku 1987/88 žiaci 4. ročni'ka povinne maturovali aj zo spomínaných odborných predmetov. Týmto sa unifikácia stredného školstva dokonala. Množstvo zmien, ktorými typ našej školy prešiel, signalizuje, že nie všetky znamenali pozitívny prínos pre upevnenie postavenia gymnázia v sústave stredných škôl.

Menili sa názvy školy, učebné plány, učebné osnovy, obsah a rozsah vyučovacích predmetov. Ukázalo sa, že v podmienkach gymnázií nie je možné realizovať súbežne dve úlohy: príprava žiakov na vysokoškolské štúdium a odborná príprava pre život. Preto počnúc školským rokom 1990/91 na základe názorov učiteľov gymnázií boli odborné predmety vylúčené z učebných plánov. Gymnázium sa tým začalo profilovať ako typ strednej školy orientovaný výhradne na prípravu žiakov na vysokoškolské štúdium s posilnenou jazykovou prípravou a širšou možnosťou voliteľných všeobecnovzdelávadch predmetov. Na základe učebnéhoplánu pre osemročné štúdium na gymnáziách č. 3625 /1994 - 212 bolo na gymnáziu v školskom roku 1995/96 otvorené popri štvorročnom aj osemročné štúdium. Prví absolventi triedy VIII. OKTÁVY opustili brány školy v školskom roku 2002/2003.

V roku 1998 bol zavedený alternatívny učebný plán podľa alternatívneho učebného plánu č. 813/1998-512 najskôr pre štvorročné štúdium a od roku 2007 aj pre osemročné štúdium podľa alternatívneho učebného plánu č. 3625/1994-212. Tento plán ponúka žiakom štvrtého ročníka oveľa väčšiu voliteľnosť a možnost sústrediť sa na štúdium vybraných predmetov v súvislosti s volbou vysokoškolského štúdia. Študent má 15 hodín povinných predmetov a 15 hodín povinne voliteľných predmetov. Výrazne sa tým skvalitňuje práca na hodinách, samostatnosť a tvorivosť študenta dostáva nový impulz. Žiaci, ktori študujú podľa tohto plánu, majú oveľa väčšie predpoklady dobre sa pripraviť na maturitnú skúšku a prijímacie pohovory na vysoké školy.  V školskom roku 2009/2010 prešla škola na novú koncepciu vzdelávania  - nový školský vzdelávad program prijatý 4.4.2008 a novú koncepciu maturitnej skúšky na základe vyhlášky č. 318/2008 Z. z. o ukončovaní štúdia na stredných školách v znení neskorších predpisov.

Sídla školy počas jej existencie
Gymnázium počas celej svojej existencie zápasilo s priestorovým a materiálnym vybavením. Škola štyrikrát menila budovu, pričom ani v jednom prípade priestory nevyhovovali optimálnym požiadavkám tohto typu školy. Zvyčajne s našou školou boli v spoločných priestoroch umiestnené aj iné typy škôl a rôzne neškolské inštitúcie. Do roku 1956 bola škola umiestnená v už neexistujúcej budove pri Rímskokatolíckom kostole Povýšenia Sv. Kríža v Snine, v rokoch 1956 - 1963 v priestoroch terajšej ZŠ na Ulici študentskej v Snine, od roku 1963 do roku 1972 v budove terajšej CSŠ sv. Cyrila a Metoda v Snine. Od roku 1972 až dodnes sídli škola v budove bývalého ONV v centre mesta. Do súčasnej budovy bola škola umiestnená v roku 1972, ale súbežne s ňou aj ľudová škola umenia, stredné odborné učilište poľnohospodárske a neskôr aj komunálne služby  - prevádzka kamenárstva. Tieto inštitúcie si navzájom prekážali. V neúčelovej budove bývalého okresného národného výboru s nedostatkom miesta len veľmi ťažko bolo možné budovať laboratóriá, odborné učebne, kabinety, a tak priestory optimálne adaptovať pre potreby gymnázia. Aj napriek tomu úsilie učiteľov školy modernizovať učebný proces bolo silnejšie, než priestorové, materiálne či finančné možnosti. Postupne boli vybudované laboratóriá, odborné učebne a kabinety.

V 80. rokoch, ale najmä po roku 1991, zo školy odišli vyššie uvedené organizácie, zastaraná a neefektívna didaktická technika sa vymieňala.  Na začiatku 90. rokov mala škola k dispozícii 12 klasických učební, 6 odborných učební (učebňa chémie, biológie. fyziky, programovania, strojopisu a jazykové laboratórium), jednu učebňu projektu Comenius, tri laboratóriá (chémie, biológie, fyziky), knižnicu, dve adaptované sály pre potreby vyučovania telesnej výchovy a gymnastiky.

Súčasná podoba školy
V novodobej histórii prešla budova školy výraznými zmenami a stavebnými úpravami; 2005-Oprava časti strechy, 2006 - Oprava havarijného stavu kanalizáciea strešných zvodov, 2007-Modernizácia chemického laboratória. 2008 • Rekonštrukcia prednáškovej auly, výmena okien, oprava časti strechy, oprava fasády, 2009 • Modernizácia spoločných priestorov a vstupnej časti pred budovou, zriadenie jazykového laboratóriaa relaxačných zón pre študentov, 2010 • Oprava sociálnych zariadení a suterénnych priestorov, 2011 • Oprava havarijného stavu oplotenia areálu školy, 2012 • Modernizácia multifunkčného ihriska a jeho oplotenia, 2013 - Oprava parkoviska v areáli školy.

V škole študuje 411 študentov v 17 triedach, z toho je 11 tried 4-ročného štúdia a 6 tried 8-ročného štúdia. Škola má 46 zamestnancov, z toho 38 učiteľov. V školskom vzdelávacom programe je prioritou posilnenie vyučovania cudzích jazykov - anglický, francúzsky, nemecký, ruský a španielsky jazyk - a implementáda informačno-komunikačných technológií do vyučovania všetkých predmetov. Škola sa dlhodobo zapája do rôznych edukačných projektov, čím sa zvyšujú všestranné kompetencie žiakov a učiteľov a zlepšuje sa materiálne vybavenie 18 odborných multimediálnych učební aj ostatných priestorov školy. V škole sa nachádzajú učebne slovenského jazyka a literatúry, cudzích jazykov, matematiky fyziky, informatiky, chémie, biológie, dejepisu, geografie, výchovných predmetov, laboratóriá fyziky, chémie, biológie a jazykové laboratórium. V prednáškovej aule s kapacitou 130 osôb sa pravidelne uskutočňujú rôzne podujatia, napríklad prednášky rôznych osobností spoločenského a vedeckého diania, semináre, besedy, konferencie, videokonferencie, stretnutia s rodičmi, viacgeneračné stretnutia absolventov školy a rôzne spoločenské podujatia, čím škola deklaruje
svoju otvorenosť širokej verejnosti.

Gymnázium v Snine je v súčasnosti moderným a konkurencieschopným výchovno-vzdelávacím zariadením, poskytujúcim všeobecné vzdelanie vo forme štvorročného a osemročného štúdia. Za 60 rokov svojej existencie sa škola stala odrazovým mostikom pre ďalší život a štúdium pre vyše štyri tisícky absolventov. Mnohí z nich sa významne uplatnili v rôznych oblastiach života spoločnosti a pre celé generácie učiteľov školy sú tou najlepšou vizitkou.

Prehľad riaditeľov školy:
Ján Németh (1953 • 1955), Ivan Guzanin (1955-1964), Eliáš Legdan (1964 -1990), Michal Miheli (1990-1991), Katarína Vaškaninová (1991 -2005), Iveta Lazorová (od 2006).

RNDr. Iveta Lazorová, PaedDr. S. Regecová,
PhDr. M. Pčolová, A. Bobák

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Parasko, čom jes tak dovho plavala u mori?
-Solonynu jem nasoľala...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať