Aj slovenskí Maďari sú len ľudia a ich politici to dobre vedia

Aj slovenskí Maďari sú len ľudia a ich politici to dobre vedia
19.09.2018

Dvojjazyčné nápisy sú dôležité, o osude Mosta a SMK však rozhodnú investície a pracovné miesta na juhu.

V októbri minulého roka zverejnil denník Új Szó prieskum názorov slovenských Maďarov, ktorý si objednal u agentúry Focus. Podľa neho bolo 58 percent opýtaných nespokojných s vývojom vlastného regiónu a iba 37 percent si myslelo opak.

Keď sa respondentov pýtali na najväčšie problémy ich regiónu, 52 percent za ne označilo nezamestnanosť a vytváranie pracovných miest, 41 percent nízku životnú úroveň, 36 percent zdravotníctvo, 20 dopravu a výstavbu ciest. Školstvo bolo až na šiestom mieste so 16 percentami, kultúra na 11. mieste s ôsmimi percentami a právne postavenie maďarskej menšiny na 13. až 16. mieste s piatimi percentami. Rovnaké percentá dostali i migranti či podpora rodín.

Výsledky, samozrejme, treba vedieť interpretovať. Migranti by asi dostali viac hlasov, ak by sa Focus nepýtal na problémy regiónu, ale zaujímal by sa o tie celoštátne. A nízke percento pre problémy považované za špecificky menšinové (školstvo, kultúra, právne postavenie) neznamená, že tieto veci tunajších Maďarov vôbec nezaujímajú. Navyše tu tiež funguje rozdiel medzi regiónom a celoštátnou úrovňou – právne postavenie menšín nie je regionálny problém. Predsa len však prieskum ukazuje, že tradičné predstavy o tom, o čo príslušníkom menšiny ide, tak úplne nesedia.

Slovenskí politológovia i médiá často trpia skresleným pohľadom a politiku i úspešnosť maďarských strán merajú podľa toho, čo podľa ich vlastných predstáv menšiny a menšinových politikov zaujíma. Je to dané i rétorikou maďarských strán smerom k slovenskej väčšine, ktorej dominujú hlavne menšinové práva. To je však i preto, lebo menšinovým politikom táto ilúzia vyhovuje. Nechcú predsa nikomu vešať na nos, že budú v akejkoľvek vláde bojovať hlavne o dotácie a investície pre svoje regióny.

V skutočnosti sú aj slovenskí Maďari len ľudia. Možnosť používať svoju materčinu je pre nich dôležitá a v demokratickom štáte by mala byť samozrejmá. Ak je však váš región dlhodobo zanedbávaný a upadá, oveľa dôležitejšie je aj pre vás zabezpečiť svojej rodine dôstojné živobytie. A to isté platí pre mnohých Slovákov žijúcich na juhu, ktorí stále podporujú Most v nádeji, že splní svoje predvolebné sľuby o pomoci ich regiónu.

Ak teda Most-Híd dnes zdôrazňuje najmä úspechy, ako sú dvojjazyčné nápisy na železničných staniciach, a ospravedlňuje nimi svoje zotrvanie vo vláde, nie je to preto, lebo by to sami bugárovci považovali za rozhodný úspech. Alebo že by si myslel, že to je práve to hlavné, čo maďarských voličov zaujíma. Robí to, lebo sa zatiaľ v tejto vláde žiadnym iným rukolapným úspechom pochváliť nemôže a takto predsa len aspoň trochu tromfne svojho rivala SMK, ktorý nedosiahol ani toľko.

Bugár a spol. však dobre vedia, čo nakoniec rozhodne boj o to, ktorá maďarská strana sa ako jediná (možno) dostane do parlamentu. Budú to dotácie, investície, cesty a pracovné miesta na juhu Slovenska. Či ich bude badateľne viac, než ich bolo doteraz, alebo nie. A to isté vie aj SMK. Snaha pomôcť svojej slovenskej pobočke je jedným z dôvodov, prečo sa Orbánova vláda snaží investovať do ekonomiky na juhu Slovenska.

PETER MORVAY

Zdroj:
https://dennikn.sk/1194380/aj-slovenski-madari-su-len-ludia-a-ich-politici-to-dobre-vedia/?ref=tema

Foto:
Šéf SMK József Menyhárt s Igorom Matovičom.
Zdroj – Facebook
www.rusyn.sk
Naspäť na aktuality