Ako ľudské práva zvrhli totalitu

10.12.2020


Málokto si uvedomoval, že podpísanie jedného dokumentu spustí v Európe postupný proces demontáže komunistických režimov.

10. decembra 1948 bola v Paríži Valným zhromaždením OSN prijatá všeobecná deklarácia ľudských práv, a preto si tento deň pripomíname ako Deň ľudských práv. Bolo to na začiatku komunistickej éry v Európe i v Ázii. Zápas za ľudské práva v Československu bol súčasťou zápasu za tieto práva vo všetkých komunistických krajinách.

Hovoriť o ľudských právach v Československu v 50. a v mnohých oblastiach aj v 60. rokoch bolo iluzórne. Pražská jar priniesla veľké nádeje v tejto oblasti, ale vstup vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 znamenal ich koniec.

Paradoxne, keď sa v Československu rozbiehala normalizácia, v Európe sa dávali veci do pohybu. 1. augusta 1975 podpísal aj Gustáv Husák v Helsinkách takzvaný Záverečný protokol Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe. Protokol sa v takzvanom treťom koši venoval ľudským právam a slobodám.

Málokto si vtedy uvedomoval, že tento dokument spustí v Európe postupný proces demontáže komunistických režimov. V Československu vznikla Charta 77, v Poľsku v roku 1980 nezávislé odborové hnutie Solidarnosc, v Sovietskom zväze začali verejne vystupovať jadrový fyzik Sacharov, matematik Ščaranskij a ďalší ochrancovia ľudských práv.

V roku 1979 napadol Sovietsky zväz Afganistan. 20. januára 1981 nastúpil v USA do úradu nový prezident Ronald Reagan. Od začiatku svojho pôsobenia zaviedol nové zbrojné programy zamerané najmä voči rozpínavému Sovietskemu zväzu. V marci 1983 pri prejave v Ohio nazval Sovietsky zväz „Ríšou zla“ a vyhlásil, že „komunizmus padne…“

Politika ľudských práv sa stala neoddeliteľnou súčasťou jeho zahraničnej politiky. Ekonomické a nacionálne problémy ZSSR, nástup Gorbačova v ZSSR k moci a jeho politika glasnosti boli ďalším krokom na ceste k slobode a ľudským právam. Samozrejme, bola to rovnako hviezdna chvíľa komunistických krajín v strednej a východnej Európe, keď národy tejto časti sveta v roku 1989 povstali proti ich komunistickým vládam. Tu nesmieme zabudnúť na veľký vplyv pápeža Jána Pavla II. v zápase za náboženské, občianske a národné práva v týchto krajinách.

10. decembra 1987 sme sa v byte Jána Langoša stretli s Václavom Havlom a ďalšími priateľmi. V Prahe mala byť na Staromestskom námestí manifestácia. Večer o 21.00 hodine sme zapli Hlas Ameriky. Milan Medek hlásil, že polícia nerozohnala manifestantov, len obkľúčila súsošie Jána Husa, aby naň nemohli vystúpiť rečníci. Ale mladí ľudia sa pochytali za ruky, tancovali okolo súsošia a skandovali „Nech žije Charta 77“.

V očiach Václava Havla sa objavili slzy. Po desiatich rokoch šikanovania, väznenia, vyhostenia za hranice a nezáujmu českej verejnosti Česi prijali Chartu. Boli to chartisti, ktorí v novembrových dňoch 1989 viedli v Čechách manifestácie, rokovania s federálnou vládou, nominovali prezidenta ČSSR a spolu s ďalšími doviedli Československo v júni 1990 k prvým slobodným voľbám.

Na Slovensku prebiehal najsilnejšie zápas za náboženskú slobodu, myšlienka všeobecných ľudských práv nemala takú širokú odozvu. Prielom nastal pri Sviečkovej manifestácii, keď jej tretia požiadavka bola „dodržiavanie občianskych práv v Československu“. 10. decembra 1988 sme požiadali Antona Srholca, aby slúžil omšu v Blumentálskom kostole v Bratislave. Prisľúbil, kostol bol preplnený veriacimi i príslušníkmi ŠtB. Po omši sme sa pokojne pobrali všetci domov.

10. decembra 1989 slávil Deň ľudských práv na Slovensku svoj historický vrchol. Desaťtisíce Bratislavčanov i ľudí z okolia sa išli pozrieť do Hainburgu na hrad Devín, z druhej strany Dunaja. Táto udalosť bola vyvrcholením novembrových dní na Slovensku.

Západná civilizácia stojí na troch pilieroch: úcte k právu, zdedenej po starovekom Ríme, úcte k demokracii a slobode myslenia, zdedenej po starom Grécku a rozvíjanej osvietenstvom a židovsko-kresťanskej tradícii reprezentovanej v našom letopočte kresťanstvom. Dejiny Európy sa odvíjali vo vzájomnom zápase i dopĺňaní týchto troch duchovných vektorov.

Rok 1989 znamenal pre Európu hviezdnu chvíľu aj v tom, že v zápase s komunizmom sa všetky tieto tri mohutnosti spojili v jedno: nenásilný zápas za slobodu. Zápas za ľudské práva pokračuje v dramatickej podobe v mnohých krajinách sveta. V iných, najmä slobodných krajinách prebieha zase spor o ich výklad. Deň ľudských práv je stále aktuálnym záväzkom a výzvou!

FRANTIŠEK MIKLOŠKO
Autor je publicista a bývalý politik

Zdroj: 
https://dennikn.sk/2181283/ako-ludske-prava-zvrhli-totalitu/?ref=list

Foto:
Autor: Ján Lorincz, Pochod Bratislava - Hainburg, 10.12.1989 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Kiď mala Marčika 2 roky ľubyla bihaty po plaži hola, teper mať 20
a dvi flašky šampanskoho ji pomahať vernuty sja do ďitynstva...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať