Ako Slováci tiahli na Moskvu

23.06.2021


Nech Boh žehná nášmu rozhodnutiu! Týmto zvolaním sa končil pred 80 rokmi telegram Jozefa Tisa Adolfovi Hitlerovi pri príležitosti spoločného útoku armád Nemecka a Slovenska na Sovietsky zväz.

Slovenský štát bol jediným spojencom hitlerovského Nemecka v agresii proti Poľsku. V septembri 1939 sa ňou začala druhá svetová vojna. Pri prepadnutí Sovietskeho zväzu v júni 1941 bojovali po boku wehrmachtu už aj armády Fínska, Maďarska, Rumunska a Chorvátska. Otázkou je, či sa opäť muselo pridať Slovensko. Veď už sa raz „vyznamenalo“. A čo z toho malo?

Táto otázka vtedy trápila na Slovensku mnohých. Darmo vládna propaganda vytrubovala o krížovej výprave proti „židoboľševizmu“ a za „novú Európu“. Prezident Tiso protiruské ťaženie nazýval dokonca „osudovým bojom za záchranu spravodlivosti a civilizácie“. Bežným ľuďom to však veľa nehovorilo a snažili sa od povolávacieho rozkazu oslobodiť, čo sa však spravidla podarilo len mužom s vplyvnými známosťami v ľudáckej strane alebo v Hlinkovej garde.

Slovenská armáda vtedy povolala osem ročníkov záloh. Keď Tiso posielal 24. júna telegram Hitlerovi, v ktorom ho ubezpečoval o „vernosti a spojenectve slovenského národa“, motorizovaná Rýchla skupina už prekročila slovensko-sovietske hranice. Kto ju pozoroval, musel mať zmiešané pocity. Jednotku tvorilo približne dvetisíc vojakov, 47 tankov, 183 nákladných a 49 osobných áut, 33 motocyklov a 112 bicyklov. Vojakom chýbali samopaly, mínomety a ťažké guľomety.

Skupinu čoskoro premenili na brigádu, zväčšila sa na 3 400 vojakov, tankov jej však ubudlo. Prvý väčší boj ju čakal pri meste Lypovec v centrálnej časti Ukrajiny. Padlo v ňom 75 mužov, 167 bolo zranených a 19 zajali (čo spravidla znamenalo, že prebehli na druhú stranu). Zničených bolo 12 slovenských tankov a veľa automobilov.

Podľa hodnotenia nemeckej vojenskej misie zlyhal veliteľský zbor s výnimkou veliteľa brigády plukovníka Rudolfa Pilfouska (bol nemeckej národnosti).

Lypovec otestoval aj slovenskú techniku. Dva vlaky plné poničených či poškodených tankov a nákladiakov museli transportovať na Slovensko. Spolu s nimi doviezli aj deväť traktorov značky Komsomolec – ako vojnovú korisť…

Chlapi sa znovu pýtali, či im to bolo treba a či tam skutočne museli ísť. Nemecko pôvodne nerátalo s nasadením slovenskej armády na východnom fronte. Podľa zistení historika Igora Baku Berlín zmenil postoj v tejto otázke až krátko pred inváziou do ZSSR. Nemecký vyslanec v Bratislave Hans Ludin mal slovenskej vláde odporučiť, aby sa na ťažení zúčastnila. Aj to tlmočil Tisovi a premiérovi Vojtechovi Tukovi.

Po vojne Ludin pred Národným súdom vypovedal, že Berlín na to nenaliehal a je presvedčený, že keby Slovensko vojnu Sovietom nevyhlásilo a ani ju neviedlo, Hitler by proti Slovensku nepodnikol nič. Napokon svedčil o tom prípad Bulharska, ktoré podpísalo dokonca Trojpakt, čiže pridalo sa k mocnostiam Osi, ale do vojny proti ZSSR sa nezapojilo.

Čo vlastne ľudácky režim od účasti v tejto vojne očakával? Vari nie kúsok územia na Ukrajine alebo kdesi na úpätí Kaukazu? A veruže áno!

V januári 1942 navštívil Bratislavu poľný maršal Wilhelm Keitel, jeden z hlavných organizátorov nemeckej vojnovej mašinérie. Prijal ho Tuka, ktorý sa spýtal, či by nebolo možné, aby územie, kde operujú dve slovenské divízie (Halič, Volyň) Slovensko aj obhospodarovalo a spravovalo. Maršal však Tuku odkázal s touto otázkou na Alfreda Rosenberga, ministra pre okupované územie, a tým ju vlastne zahral do autu.

Po víťazstve pri Stalingrade hnala Červená armáda Nemcov a ich spojencov smerom, odkiaľ prišli. Už nikomu z nich nešlo o územné zisky, každý sa snažil aspoň prežiť. Týkalo sa to aj slovenských jednotiek. Medzitým značná časť ich mužstva prešla na druhú stranu a zapojila sa do protifašistického boja, čím sa pokúsila zbaviť Slovenska hanby, ktorú utŕžilo bojom po boku Hitlerových vojsk.

Vladimír Jancura, Pravda 

Zdroj:
https://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/592300-ako-slovaci-tiahli-na-moskvu/

Foto: Jozef Tiso
zdroj: www2db.com

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marča:
-18 rokiv značiť, že na osnovi zakona už možu všytko, no mamka iši ne dovoľať...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať