Ako volí východ: Kotleba, Fico a Harabin za Sninou, Kiska, Hlina a Truban pred Bardejovom 

28.02.2020


Prešli sme počas volebného týždňa rozsiahle územie od dedinky Osadné pri poľskej a ukrajinskej hranici až po Spišskú Belú. Základné zistenie? Smer upadá, opozícia rastie aj tam.

Boris pomáha aj v Osadnom, obci, ktorú preslávil rovnomenný dokumentárny film Marka Škopa o ceste farára, starostu a karikaturistu do Bruselu. Aj keď ide o trochu iného Borisa, nie o lídra strany Sme rodina. Boris Ocetník je v dedinke so 102 dušami zapísanými na voličskom zozname jeden z mála príčinlivých starousadlíkov. Štyridsiatnik tu prevádzkuje penzión a krčmu, oboje jediné svojho druhu.

„Volím KDH,“ povie stručne a jasne. Píska si pritom Kaťušu.

Vzápätí dá zovrieť vodu na štyri párky. Dva pre hosťa z Bratislavy a dva pre tunajšiu najvplyvnejšiu postavu – náčelníka Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Juraja Lukáča. Juro by mal nečakanému hosťovi „prepustiť“ aspoň jeden zo svojich čerstvých rožkov, do obchodu ich totiž Boris dovezie každý deň iba presne toľko, koľko ich predá. Ani o jeden viac. Nakoniec krčmár kdesi zoženie zopár krajcov chleba. A neodmysliteľný retro Pigi čaj.

V Osadnom volia cára
Čo povie náčelník, toho sa tu držia. Jeho slovo je tu, uprostred divokej prírody na divokom východe, zákon. Juro a jeho žena Dáša volili Most-Híd? Osem ďalších tu volilo Bugára. Teraz budú obaja ochranári voliť Hlinu v pásme ohrozenia? Uvidíme v sobotu, no je možné, že KDH v Osadnom vyhrá.

„Žijem tu dvadsať rokov. A čo si pamätám, nikdy nešlo k voľbám toľko v zahraničí pracujúcich ľudí z Osadného ako teraz. Ale myslím si, že to nebudú celkom dobré obálky. Angličania, ako hovoríme našim robotníkom, budú voliť najmä Kotlebu. A ajťáci PS/Spolu,“ povie Lukáč.

Pri stole sedí ešte jeden chlap. Volá sa tiež Lukáč, ibaže Milan. „Tu vyhrá Smer – ako vždy. Aj ja som ich minule volil, no už nebudem. Sklamali ma. Dali veľa sľubov a nesplnili ich,“ zdvihne hlavu od fľaškového piva.

V obci reálne žije iba polovica zo stovky zapísaných voličov. Ostatní sa tu na pobyt prihlásili z pragmatických príčin. Napríklad študenti, aby mali nárok na internát v Košiciach.
Až do roku 2016 v Osadnom volili prevažne Smer, do roku 1998 tu víťazilo Hnutie za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara. Dôvody objasňuje Juraj Lukáč: „Pochopil som, že sú závislí od štátnych peňazí. Keď bude pri moci Matovič, budú tu všetci za OĽaNO. Prestúpia k nemu, je im to jedno. Potrebujú iba svojich päťtisíc eur od štátu ročne.“

Za náčelníkom VLK-a chodia politici v kampaniach ako na klavír. Veronika Remišová opakovane, raz dokonca prišla na šesť hodín. Boli tu aj PS/Spolu či osobne Béla Bugár. Vedeniu OKS Lukáč zo žartu povedal, že kto nezaplatí chlapom v krčme, nedostane sa do parlamentu. Zaplatili, no iba dvakrát po 40 centov.

Čo tu trápi ľudí, s politikmi neriešia, iba s náčelníkom. Jeho podporovatelia preto teraz zvažujú voliť KDH alebo SaS, bez ktorých Matovič vládu neposkladá.

„Od Uliča po Poprad vládne byzantská kultúra. Potrebujú cára. Všetci rusofili, Ukrajinci sú pre nich banderovci. Aj keď by k nim mali mať bližšie,“ vysvetľuje Juraj Lukáč.

Voľby v dedinách na okolí vyhrá ten, koho ľudia v komisii ovládnu kufrík. Že nechápete? Za voličmi, ktorí nevládzu prísť, ide komisia „s kufríkom“, ako sa tu vraví mobilnej hlasovacej urne.
V koncových obciach na severovýchode, za ktorými sú iba vlci v bukovo-jedľových lesoch, vyrástli za posledné roky ako huby po daždi súkromné domovy pre seniorov. Výnosný biznis. Ich osadenstvo získalo na danom mieste zmenou zákona volebné právo. V praxi to funguje tak, že starkí a starké hlasujú za tých, koho im povie „držiteľ kufríka“.

Dezorientované Medzilaborce
Z Osadného vedú kľukaté cestičky do Medzilaboriec. Či vládol Mečiar, Dzurinda alebo Fico, v mestečku, kde už zrušili sklárne a jedinou atrakciou je múzeum Andyho Warhola (a jeho príbuzných), dosahovali vysoké zisky komunisti. Potom však KSS zanikla, tak tu ostali v miernych rozpakoch.

„Nálady? Ľudia sú z toho všetkého, čo sa deje hore, dezorientovaní. Zavreli jedného gaunera, druhého a nič. Počiatka aj Trnku by mali tiež, ale tých nezavreli. Raz sú ľudia naštvaní na jedného, potom v sekunde na iného. Ulahodíš im iba tým, že hovoríš, čo chcú počuť,“ vraví kurátor zbierok a porevolučný zakladateľ múzea Michal Bycko. V kontexte naštvanosti sa nečuduje, že Kotlebu, ktorý tu na námestí bliakal o nastolení poriadku, budú voliť aj Rómovia z tunajšej mestskej polície.

O dva roky bude Bycko sedemdesiatnik. Žije v dedinke Zbudská Belá. „Všetko naokolo pomrelo, až v desiatom dome žije sused. Som rád, že ráno vstanem a ešte spoznám ženu. Mám štyroch psov. Dedina je bez verejného osvetlenia. Ak zájde slnko, je tma, až kým ráno opäť nevyjde.“

Príznačný je však obrat pri posudzovaní strany Roberta Fica. Ani Bycko by už dnes nestavil na víťazstvo Smeru. Ako vraví, pomenilo sa to na drobné. Vzniklo množstvo menších strán, Harabin či Drucker tu odoberajú Ficovi hlasy. SNS ani tu nestojí za zmienku.

„Žijem medzi týmito ľuďmi. A vidím, že tak, ako by mi kedysi skočili do vlasov, keby som povedal dačo zlé na Smer, tak im je to teraz jedno. Nadávajú na všetkých, aj na Smer.“

Kandeláber z Bardejova
Slávne mesto zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO mierne vybočuje z východniarskeho rurálneho koloritu. Tunajšie elity sa rozhodujú medzi stranami demokratickej opozície.

„Vidíme nezáujem ľudí naokolo o politiku. Všetci sa čudujú, ja nie. Súhlasím s autorom knihy Sila rozumu Jánom Markošom, že ľudia majú toľko vlastných starostí, že o verejné záležitosti sa zaujímajú iba povrchne, nanajvýš popri nedeľnom obede sledujú televízne diskusie,“ hovorí Jakub Lenart.

Mladý architekt pracuje v tunajšom dizajnovom ateliéri. S kamarátmi zo združenia Kandeláber organizujú v tunajšej Bašte alebo synagóge rôzne diskusie na aktuálne témy. Ako hostia k nim prišli napríklad Michal Vašečka, Peter Schutz alebo Samo Marec.

„Z môjho okolia pôjdu voliť všetci. Buď PS/Spolu, Za ľudí alebo KDH. Ja sám som vylučovacou metódou dospel k tomu, že to hodím Kiskovi. Má tam ľudí, ktorých poznám, ich prácu viem odsledovať,“ vraví Lenart.
V roku 2016 v Bardejove vyhral Smer, dnes tu po tejto strane niet ani chýru, ani slychu. Nemali tu, na rozdiel od spomínaných opozičných strán, míting a Lenart nevidel ani ich bilbord. Aj on sa obáva Kotlebu. Starším imponuje, že, ako vravia, vie tresnúť do stola. A mladší zase oceňujú jeho rebelantstvo.

Zjavenia z Litmanovej
V slávnej dedinke pri Starej Ľubovni sa od leta 1991 zjavovala dvom dievčatám, Ivetke a Katke, Panna Mária. Zjavenia časom ustali, dnes je otázkou, či sa tu objavujú aspoň politici. Ani veľmi nie. Dedina so 630 obyvateľmi ich neláka.

„Viem koho, ale nepoviem, to je tajné,“ povie pri ozrutnej bráne do dvora starší muž v zelenej (lesníckej, nie kotlebovskej) mikine na otázku, či vie, koho bude voliť.

Na úzkej ceste už zavreli aj krčmu, ktorá tu bola svojho času v jednej z garáží. Pusté sú aj potraviny a domy naokolo. Na tvári Litmanovej sa kruto podpísalo vysťahovalectvo.

„Som len rok vo funkcii. Ale podľa toho, ako beží kampaň a ako ľudia reagujú, tak z počutia si myslím, že prídu voliť. Máme viac kandidátov za rôzne strany z nášho okresu. Z dvoch vedľajších obcí sú to KDH, Smer, OĽaNO a Za ľudí. Vydali sme aj dva voličské preukazy, čo je viac ako v minulosti,“ vysvetľuje starostka Nataša Hlinková po tom, ako si vypýta na nahliadnutie novinársky preukaz.

„Som nezávislá. Vyhrala som s podporou SNS a Smeru. Chcela som trojkoalíciu, ale v KDH ma odmietli. Ako menšia obec potrebujeme od štátu peniažky, korunky. Z masových pútí na horu Zvir, kde vlani otvorili centrum aj s ubytovaním, profituje gréckokatolícka farnosť, nie my,“ dodáva starostka.

Ani Mazurek nie je doma prorokom
Podnikateľ a aktivista KDH v Spišskej Belej Lukáš Hotáry verí, že hnutie sa do parlamentu napokon nejako dostane. Na hornom Spiši majú kresťanskí demokrati pomerne silné pozície. Keď tu v mestskej kinosále mali míting kotlebovci, stál tam Lukáš a jeho kamaráti na tichom proteste s transparentmi.

„Inšpirovali sme sa Lojzom Hlinom z volieb do VÚC proti Smerákovi Petrovi Chudíkovi, keď v roku 2017 nakoniec vyhral od nás Milan Majerský. Celé to bolo bez provokácií. Odvtedy v Belej ĽSNS neboli, a to tu žije Milan Mazurek. Je o ňom ticho, ľudia ho tu nemajú príliš radi,“ vraví Hotáry.

Na Spiši vládnu obavy a strach z Kotlebu najmä medzi Rómami. Veľký (pozitívny) ohlas preto vyvolal status, ktorý na stránku miestnej organizácie KDH v Kežmarku zavesil 11. februára Hotáryho kolega Peter Zibura. Zobrazuje fotografiu z vlakovej stanice v pracovný deň o pol šiestej ráno. Sedemdesiat chlapov, z toho dve tretiny Rómov, čaká na odvoz na rannú zmenu do fabrík v okolí.

„Lajkovali to a šírili medzi sebou aj Rómovia. Peťo do statusu napísal, že tá fotografia nabúrala stereotyp o príživníkoch, ktorým sa nechce pracovať,“ dodáva Hotáry.

V slávnej susednej dedine Lendak, kde svojho času vyhrávalo SDKÚ, má vysokú podporu Kotleba. Starosta, ktorý háji farby KDH, ju však do veľkej miery úspešne rozbíja. Z Ľubice pri Kežmarku zasa pochádza Štefan Harabin. Ani tam však, zdá sa, neutrpí víťazstvo. Po župných voľbách, v ktorých ĽSNS nezískala ani jeden mandát, ustali aj známe vlakové hliadky. Choďte si za kádehákmi, nech vás ochránia – napísal na Facebook rozladený Mazurek, hovoria miestni.
„Robíme si vlastné prieskumy. Podľa nálad to u nás vyzerá, že OĽaNO vyhrá, Smer dostane na frak. Aj v kampani sme ich stretávali a videli sme, že melú z posledného. Majú symptómy, aké sme mali pred štyrmi rokmi v KDH. Únava, nevyjdú medzi občanov, stiahnu sa do hotela – to boli aj naše chyby. Ale my sme sa z nich poučili,“ dodáva Hotáry.

Už v sobotu večer sa rozlúšti jedna z najväčších hádaniek týchto volieb. A tou je otázka, či sa KDH tentoraz dostane do parlamentu, aj keď zrejme iba tesne. Ak by sme sa riadili ich mítingami v Spišskej Novej Vsi, v Humennom či Bardejove, na ktoré prišli stovky ľudí, tak nádej majú.

Andrej Bán

Zdroj:
https://dennikn.sk/1774429/ako-voli-vychod-kotleba-fico-a-harabin-za-sninou-kiska-hlina-a-truban-pred-bardejovom-reportaz

Foto:
Prezidentská výzdoba v krčme v Osadnom. 
Autor N – Andrej Bán

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ a MDŽ:
-Seksualňi uspokojena žeňa - kvitky ne čekať...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať