Archiv 2002: Farebné kamienky Juraja Jakubiska

26.02.2023


Juraj Jakubisko sa po rokoch vracia na Slovensko.  „Šiel som po stopách rusínskeho etnika v drsnej krajine, kde sa stretávajú Ukrajina, Maďarsko a Slovensko,“ povedal v rozhovore pre SME Juraj Jakubisko. „Chcel som však hľadať i sám seba a svoje korene. Myslím, že každý režisér hraných filmov by mal z času na čas urobiť dokument. Aby vedel, či sa príliš nevzdialil od života.“

Farebné kamienky sú úvodnou snímkou v rámci cyklu desiatich dokumentárnych filmov o spolužití väčšiny s národnostnými menšinami na Slovensku i za jeho hranicami, v Európe. Názov cyklu zároveň kladie otázku: Tolerancia. Cudzie slovo?

Farebné kamienky

So scenáristom Nikitom Slovákom a kameramanom Jánom Ďurišom vytvoril Juraj Jakubisko dvadsaťšesťminútový dokument, ktorý vznikol za tri dni. Otvorili sa mu dvere, na ktoré zaklopal. Zažil svadbu aj pohreb. Žena mútiaca maslo ho pozývala do domu, aby mu ukázala krásnu starodávnu skriňu. Počúval príbehy ľudí, ktorí veľa cestovali. Zaznamenával skúsenosti národa, ktorý osudovo podmieňovalo náboženstvo.

„Rusíni boli pre mňa zaujímaví preto, že ich podobne ako Izrael spájalo náboženstvo - gréckokatolícke,“ hovorí. „Keď Stalin pripravoval zjednotenie Ukrajiny, rozhodol sa zamedziť vplyv Západu a zrušil gréckokatolícke náboženstvo. Zostalo len pravoslávne. A tak sa stalo aj na východe Slovenska. Ukrajincov zvýhodňovali na úkor Rusínov. Pomáhali im, dosadzovali ich na výhodné posty. No práve diskriminácia akoby Rusínom dala silu prežiť.“

Napriek potláčaniu za minulého režimu sa dodnes hlási k rusínskej národnosti približne dvadsaťštyritisíc obyvateľov Slovenska. Ich búrlivá minulosť, život na pomedzí Východu a Západu, ale aj skvelá kultúra a významné osobnosti robia toto etnikum pútavým. K najatraktívnejším patrí kráľ pop-artu Andy Warhol. Slávny potomok rusínskych rodičov sa ocitol aj vo Farebných kamienkoch Juraja Jakubiska.

Križovatka Európy

Ako s obľubou hovorí Juraj Jakubisko, „narodil som sa v deň upaľovania bosoriek“. Bolo to 30. apríla 1938 v Kojšove v okrese Spišská Nová Ves. Hoci v dedine prevládalo katolícke a evanjelické vyznanie, Jakubisko je gréckokatolík. Aj preto sa do myslenia Rusínov vcítil rýchlo. Hľadal vlastné stopy, ktoré by ho doviedli k nájdeniu pamäti ľudí z tejto oblasti. Pokúsil sa o univerzálnu reč, ktorá by odrážala spoločné skúsenosti.

„Dôležité je uvedomenie si celej tej pestrosti, ktorá je Slovenskom,“ tvrdí. „Naša krajina uprostred Európy bola odjakživa križovatkou, na ktorej sa striedali Kelti, Rimania, Slovania, Huni, Tatári, Turci. Vznikol z toho zvláštny národ, ktorý má vďaka svojim etnickým skupinám veľmi rôznorodé korene a skúsenosti.“

Šesť z desiatich dokumentárnych filmov cyklu Tolerancia. Cudzie slovo? mapuje lokality, históriu a prítomnosť národnostných menšín na Slovensku, zvyšné štyri zobrazujú spolužitie rôznych národov v krajinách Európskej únie. Súčasťou cyklu sú aj diskusné relácie, ktoré odvysielajú Slovenská televízia aj Slovenský rozhlas. Z poverenia Úradu vlády, Sekcie pre ľudské práva a menšiny, ju realizuje Spoločnosť Peter Hledík - Barok film.

Putovanie za šťastím

Hoci po rozdelení Česko-Slovenska sa Juraj Jakubisko rozhodol žiť v Prahe, filmoví novinári a kritici mu prisúdili titul Najlepší slovenský režisér 20. storočia. Po minuloročnom vynútenom odstúpení od muzikálu Cigáni idú do neba na bratislavskej Novej scéne pokračoval v ďalších aktivitách.

Už začiatkom tohto roka začali vychádzať Jakubiskove celovečerné snímky na modernom audiovizuálnom nosiči DVD. Do troch rokov by ich malo byť všetkých trinásť.

Už dlhšie sa pripravuje na svoj ďalší projekt, ktorým by po Nejasnej správe o konci sveta z roku 1997 mal byť film s názvom Tretie pohlavie. Scenár opisuje príbeh troch mužov a ich cesty za obyčajným rodinným šťastím. Na jeseň je naplánovaná obnovená premiéra filmu Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, ktorý Jakubisko nanovo zostrihal a previedol do špičkového dolby zvuku.

Farebné kamienky (Barok film, 2002)
réžia : Juraj Jakubisko
scenár: Nikita Slovák
kamera: Juraj Ďuriš
komentár: Jaroslava Sisáková
Barok film, 2002



ĽUDO PETRÁNSKY
/krátené/

zdroj:
https://www.sme.sk/c/626678/farebne-kamienky-j-jakubiska.html

foto: 
Juraj Jakubisko, 2015  
(Jakubisko počas nakrúcania Farebných kamienkov išiel aj po stopách Andyho Warhola)
autor: Jindřich Nosek 
zdroj: Wikipedia Commons

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ:
-Ja kiď pidu do pensiji, ta ne bude absolutňi nyč robyty... Cilyj misjac lem tak soj budu sediv u kresľi-hombalki...
-A poťim?
-A poťim sja začnu hombaty...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať