Botoxové Sedlákovo

17.09.2022


Dve Slovenská – od Eurovey po Ruskú Voľu – nemajú spoločné nič, iba toho neboráka Matoviča. A hymnu.

Chvíľu, ale ozaj iba chvíľu mi trvalo, kým som pochopil, že mnohé mladšie dámy, ktoré stretávam na ulici a vidím ich v médiách (Instagram ani inú sociálnu sieť nepoužívam), nemajú pery napuchnuté a vyšpúlené pre uštipnutie osou, ale ide o aktuálny importovaný ideál krásy. Spoločne s výrazným maľovaním a takými tými zvláštne upravenými, ehm, ako to len vyjadriť, no prosto poslušne splývajúcimi vlasmi neurčitej farby, podobnej metalíze jedného modelu toyoty.

Nie, toto nemá nič spoločné s genderom ani mizogýniou, iba s abstraktným estetickým ideálom, pre mňa nedosiahnuteľným.
Chvíľu, ale ozaj iba chvíľu mi počas kampane pred prvými slobodnými voľbami po novembri ‘89 trvalo, kým som na Kysuciach pochopil, že slogan hnutia VPN (Dobré ráno, Slovensko) je mimoriadne výstižný. Kdesi medzi Čadcou a Turzovkou stáli nad plagátom VPN priklicovaným na stodole na streche dvaja chlapi, šťastní z príchodu demokracie a slobody, fľaška v ruke a preklápali do seba štamperlíky. Jeden, dva, slovom dvanásť.

Rurálni ožrani ako endemit na tomto území by si po 32 rokoch zaslúžili priliehavejší slogan, trebárs Dobrú noc, Slovensko.

Ako fotograf som potom až do roku 2006, kým ma to začalo otravovať, zaznamenával Iné Slovensko. Mečiarovské a ficovské. V skutočnosti nejde o politiku, ale o – prepytujem – kultúrny kód sedláctva. Bodrí, družní, hluční majitelia luxusných „esúvečiek“ v teplákoch, ktorí deň pred Sviatkom Sedembolestnej Panny Márie zaplnia parkovisko pred Ka­uflandom tak, že sa odtiaľ poldruha hodiny nedá vyjsť.

To je naša pravidelná liturgia, vo svätostánku konzumu! Ako závidím Rakúšanom, že majú aspoň v nedeľu obchodné domy zavreté!

Chvíľu, ale ozaj iba chvíľu mi trvalo, keď som po tieto dni, brázdiac cestičky rusínskeho severovýchodu, pochopil zmýšľanie tých, čo majú vilu s prudkožltou fasádou a volvom pod prístreškom (pes je na tom horšie ako to auto, trpí v roxorovej pozváranej klietke), tých, čo v pote tváre poberajú za nič z Bruselu agrodotácie, čo majú Úniu a eurofondy za dojnú kravu, čo si užívajú luxus svidníckeho Beverly Hills a čo zároveň drukujú Rusku, aby vyhralo vojnu. Pretože koniec vojny (a Putin ju predsa prehrať nemôže) prinesie nám Slovákom staré dobré časy, keď sa lacný plyn a lacná ropa rúrami valili.

Keď sa z toho šoku, z toho návalu bezcitnosti inak dobrých, bodrých a družných ľudí spamätám, napíšem o tom viac.
Ako tulák, ktorý desaťročia brázdi túto krajinu od Eurovey po Ruskú Voľu, musím so smútkom priznať, že taký silný pocit civilizačnej priepasti, absolútnej nesúvislosti medzi mladými hipstermi so starostlivo zastrihnutou bradou na elektrokolobežkách tu na Záhradníckej na strane jednej a milovníkmi Putina tam „na Rusnakoch“ na strane druhej som necítil ani za Mečiara či za Fica.

Politika je pre tých druhých tam „na Rusnakoch“ odťažitý šum lístia, ktorého vzdialená ozvena občas zablúdi na obrazovkách aj do Ladomirovej popri stupídnych televíznych zábavách a ľudovkách vypeckovaných z nového repráka na záhrade. Politici sú pre nich iba zdrojom obveselenia, z jazyka poznajú iba spojky a vulgarizmy (no dobre, občas aj slovesá) a nepovažujú sa za rasistov, ak „Cigán býva až v štvrtom dome“. Ak býva vedľa, to už je, samozrejme, iná vec.

Kedysi som cítil ľútosť, potom ľahostajnosť, istý čas dokonca pochopenie s nádychom morálnej nadradenosti, dnes už cítim prevažne hnev. Hnev na Sedlákovo.

ANDREJ BÁN

zdroj:
https://dennikn.sk/3016381/botoxove-sedlakovo/

Foto: Andrej Bán

Aktuality

Zobraziť všetky
23.09.2022

Vmer Havryjil Beskyd (1929-2022)

Prodovžŷteľ slavnoho rusyňskoho rodu. Jak informovala rodyna, u četver’ 22-ho septembra 2022-ho roku dobylo serdce velykoho rusyňskoho rodoľuba Havryjila Beskyda. Vmer u vici 92 rokiv, lem maru dniv pered svojima narodenynamy. Havryjila Besk…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.09.2022

Zomrel Nick Holonyak (1928-2022)

Americký vynálezca, priekopník LED technológie, syn rusínskych prisťahovalcov  Nick Holonyak zomrel 18. septembra 2022 v Urbane, Illinois.  Profesor Urbana-Champaign University of Illinois mal 93 rokov. Holonyakovi sa pripisuje vývoj prve…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.09.2022

Smišok 15_2022

Ujko Vasyľ dostal smsku od kamarata z Ruska: -Teper u nas nastupyv moment, kiď pozŷvajuť všŷtkŷch z oblaka skakaty...!   ******* Fotosmišok: Paraska na Laborci. Vovk i kapusta zostaly na berehu... 
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.09.2022

Dějiny Rusínů (b)

SLOVANSKÉ OSÍDLENÍ A PŘÍCHOD MAĎARŮ DO KARPAT (6.-10. století) Období nazývané stěhování národů ukončily po pádu říše Hunů slovanské kmeny, které překročily Karpaty a vstoupily na území Horního Potisí. Osídlování střední Evropy slovanskými km…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.09.2022

Hudba a história ako médium dialógu

Medzinárodný hudobný festival Pontes 2022 vo Vihorlatskom múzeu v Humennom  Koncert svetových  populárnych melódií pod názvom Cesta okolo sveta za 80 dní v rámci 22. ročníka Medzinárodného hudobného festivalu PONTES 2022 - Mosty porozumenia  …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.09.2022

Historik o Ladomirovej: Cintorín nie je len ruský

Obrubníky boli nešťastné. Rusi reagovali neprimerane, hodnotí. Historik MARTIN DROBŇÁK je predsedom Klubu vojenskej histórie Beskydy. Takmer dvadsať rokov sa intenzívne venuje dejinám prvej svetovej vojny. Je autorom mnohých publikácií, ak…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


U labirskim obchoďi sja parobok obertať na prodavačku Marču:
-Dobryj deň, prošu soj 3 kartony rusyňskoj borovičky, 48 bľašanok pyva, 5 kartoňiv šampaňskoho i 30 balyčkiv prezervativiv.
-Naj sja ľubyť...
-Ďakuju.
-Molodyj čolovik, počekajte iši cholem dakus...!
-Što take...?!
-Berte ňa zo sobov...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať