Busta Oleny Mandičovej-Šinály, pilotný projekt

10.06.2021


V predposledný aprílový deň sa uskutočnila panelová diskusia k projektu „Busta Oleny Mandičovej-Šinály“. Panelová diskusia sa realizovala za účasti vybranej skupiny odborníkov, umelcov, zástupcov rusínskych inštitúcii, organizácii a médií, rodinných príslušníkov Oleny Mandičovej-Šinály a v neposlednom rade osôb, ktorí stali pri zrode myšlienky oživenia mena Oleny Mandičovej-Šinály, ako aj vznikom myšlienky a organizácie Sochárskeho sympózia Oleny Mandičovej-Šinály v obci Habura a v konečnom dôsledku podnietili tvorbu busty tejto umelkyne. 

S ohľadom na súčasnú situáciu pandémie koronavírusu organizátori zvolili formu virtuálneho stretnutia.  

V panelovej diskusii boli prezentované výstupy pilotného projektu, ktorého žiadateľom, realizátorom a hlavným tvorcom bol akademický sochár Martin Ščepka v spolupráci s Nadáciou Drevený kostolík Habura. 

Hlavným cieľom projektu bolo vytvoriť pilotné dielo (prototyp), prvotný model, resp. pôvodnú formu busty Oleny Mandičovej - Šinály, ktorá následne bude slúžiť ako vzor pre odlievanie originálu busty, ktorá v konečnej fáze projektu bude predstavovať umelecké dielo, ktoré by malo byť umiestnená na hrobe Oleny Mandčovej-Šinály v Košiciach.
 
Výstupy projektu boli sprevádzané  úryvkami o živote a diele Oleny Maničovej-Šinály, československej sochárky rusínskej národnosti, ktorá umelecký stvárnila  T. G. Masaryka a významné osobnosti rusínskeho národa. V rokoch  1921–1925 bola žiačkou Jana Štursu. Žila na Podkarpatskej Rusi, v Prahe, v Budapešti a nakoniec v Košiciach, kde je aj pochovaná. Bola vlastne prvou ženou výtvarníčkou na Slovensku, Podkarpatskej Rusi a možno aj v celom Československu, ktorá sa začala venovať monumentálnej plastike.

Ideovým východiskom pre vytvorenie diela bola prvá osobná účasť  akademického sochára Martina Ščepku na 0. ročník Sochárskeho sympózia v Habure (6.– 16.09.2018), na ktorom sa zúčastnení umelci dohodli, že nasledujúce ročníky Sochárskeho sympózia budú niesť názov Sochárske sympózium Oleny Mandičovej-Šinaly. V neposlednom rade ambícia zúčastnených umelcov vytvoriť osobité, unikátne umelecké dielo, ktoré bude akýmsi vyznaním, resp. obdivom, spomienkou a oživením mená Oleny Mandičovej-Šinaly, ktoré by následne mohlo byť umiestnené na jej hrobe v Košiciach. Na 0. ročník Sochárskeho sympózia následne nadväzovali 1. ročník Sochárskeho sympózia Oleny Mandičovej-Šinály (26.8. – 1.9.2019) a  2. ročníku Sochárskeho sympózia Oleny Mandičovej-Šinály (19. – 30.8.2020) v Habure.  

Jedným z hlavných prínosov projektu „Busta Oleny Mandičovej-Šinály“ bolo  prejaviť uznanie a spomienku zástupcov umeleckej obce na rusínsku umelkyňu, ktorá upadla do zabudnutia a ktorá si zasluhuje veľký obdiv. Prostredníctvom umeleckého diela a jeho prezentácie sa tak môže široká verejnosť dozvedieť o živote a tvorbe Oleny Mandičovej-Šinály.

Projekt bol podporený dotáciou z Fondu na podporu kultúrny národnostných menšín, výraznou mierou mal napomôcť zmierniť dosah koronakrízy na mladých umelcov a podporiť ich tvorbu a prezentáciu.

Je to pilotný projekt, resp. 1. fáza projektu, ktorý vzhľadom k objemu finančných prostriedkov bol zameraný na obmedzený rozsah konečného riešenia. Bol zameraný na tvorbu koncepcie, naštudovanie analógii, modelovanie a formovanie prototypu busty.  Tento pilotný projekt by mal do určitej miery otestovať pripravenosť uvedeného diela pre jeho následnú druhú fázu, ktorou bude odlievanie a konečné osadenie na pietne miesto, t.j. hrob Oleny Mandičovej-Šinály v Košiciach.

-mš-

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Mudrota ujka Vasyľa: Čolovika (joho ťilo) tvoryť z 80% voda. Kiď takyj čolovik ne mať ciľi v žyvoťi, dumky, any sny, ta to vin poťim lem vertikalna mlaka...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať