Chrámy, ktoré sa stali súčasťou svetového a európskeho dedičstva

04.12.2022


Nejde o známe veľké kamenné katedrály, ale o osem skromných stavieb v chudobnejších, prevažne severných oblastiach Slovenska.

Vďaka svojej výnimočnej estetickej, umeleckej a kultúrnej hodnote sa viaceré naše sakrálne stavby dostali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO (UNESCO World Heritage List) a priťahujú pozornosť návštevníkov z rôznych kútov našej planéty.

Na nížine južného Slovenska v Gemeri a Malohonte sa zasa nachádza skupina dvanástich chrámov, ktoré pre svoju unikátnu vnútornú výzdobu – stredoveké nástenné maľby – tento rok pribudli do Zoznamu európskeho dedičstva (European Heritage Label).

Drevené kostoly slovenskej časti Karpát boli zapísané v roku 2008 do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO najmä preto, že každý z nich spĺňal požadované podmienky jedinečnosti v zmysle Konvencie o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a podľa desaťbodovej škály napĺňal dve dôležité kritériá:

-byť jedinečným alebo aspoň výnimočným svedectvom kultúrnej tradície alebo civilizácie, ktorá stále žije alebo už vymrela;
-byť výnimočným príkladom budovy, architektonického alebo technologického súboru alebo krajiny, ktorý ilustruje významnú etapu v ľudskej histórii.

Skupina týchto našich ôsmich vzácnych pamiatok zhotovených s použitím dreva zahŕňa:

- tri gréckokatolícke chrámy: Chrám svätého Mikuláša v Bodružali, Chrám svätého Michala Archanjela v Ladomirovej a Chrám prenesenia ostatkov svätého Mikuláša v Ruskej Bystrej;
- dva rímskokatolícke kostoly: Kostol svätého Františka z Assisi v Hervartove a Kostol všetkých svätých v Tvrdošíne;
- tri evanjelické kostoly: Kostol Najsvätejšej Trojice v Kežmarku, drevený artikulárny kostol v Leštinách, drevený artikulárny kostol so zvonicou v Hronseku.

Boli postavené medzi 16. – 18. storočím väčšinou v izolovaných dedinách na severovýchodnom Slovensku a ilustrujú spolužitie rôznych náboženských vierovyznaní na malom území. Slohovo predstavujú barokové stavby s využitím gotických a renesančných prvkov a tradičných domácich stavebných postupov.

Odzrkadľujú sa v nich západné (latinské) a východné (byzantské) stavebné koncepcie. Ich interiéry sú zdobené nástennými a stropnými maľbami, ktoré zvýrazňujú jedinečnosť a kultúrnu hodnotu chrámu.

Okrem týchto samostatne stojacich ôsmich drevených kostolov patria medzi pamiatky medzinárodného významu aj ďalšie sakrálne stavby na Slovensku, ktoré sú súčasťou väčších celkov.

V Zozname svetového dedičstva UNESCO máme zapísané historické centrum Bardejova (nachádza sa v ňom Kostol svätého Egídia), historické centrum Banskej Štiavnice (Kostol nanebovzatia Panny Márie a ďalšie kostoly), Levoču, Spišský hrad a pamiatky okolia (Kostol Ducha Svätého v Žehre, Katedrála svätého Martina v Spišskej Kapitule, Bazilika svätého Jakuba v Levoči s oltárom Majstra Pavla a dielo Majstra Pavla na Spiši, Bazilika navštívenia Panny Márie). V drevenej dedinke – obývanom skanzene Vlkolínec  – sa nachádza Kostol navštívenia Panny Márie.

Bohatstvo slovenských sakrálnych stavieb nám umožňuje vysloviť predpoklad, že uvedený zoznam nemusí byť ani zďaleka konečný a vďaka našej kultúrnej diplomacii doň môžu pribudnúť aj ďalšie. V roku 2021 už bola organizácii UNESCO zaslaná spoločná žiadosť Českej republiky a Slovenskej republiky o zápis lokality Pamiatky Veľkej Moravy – Slovanské hradište v Mikulčiciach a Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch v kategórii kultúrne dedičstvo.

Druhú nomináciu – gemerské a abovské kostoly so stredovekými nástennými maľbami – by mohlo podporiť už spomenuté tohtoročné ocenenie European Heritage Label udelené chrámovým nástenným maľbám z vrcholného stredoveku v Gemeri a Malohonte. Ide o umelecké diela v dvanástich kostoloch troch denominácií:
-evanjelickej cirkvi (Štítnik, Rimavské Brezovo, Rimavská Baňa, Ochtiná, Kraskovo, Kyjatice, Koceľovce a Kameňany);
-rímskokatolíckej cirkvi (Kostol svätej Margity Antiochijskej v Šiveticiach, Rákoš, Chyžné);
reformovanej kresťanskej cirkvi (Plešivec).

Fotografie všetkých spomínaných kostolov zo Zoznamu svetového dedičstva UNESCO i európskeho dedičstva nájdete na našej webstránke www.kostolyslovenska.sk.

Zdenko Dzurjanin
Pavol Demeš


zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/118783/chramy-ktore-sa-stali-sucastou-svetoveho-a-europskeho-dedicstva

foto: Gréckokatolícky chrám sv. Mikuláša v obci Bodružal 
autor: Zdenko Dzurjanin

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska soj dumala, ze Vasyľ chraniteľ domašňoho ohňa, ale pizniše sja vyjavylo - tot chraniteľ svojov kočerhov dalšy dva ohnyska vymitav...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať