Chudoba sa sústredí na východe. Máme chronicky chudobné okresy

22.11.2021


Mzdy sú dvojnásobne nižšie ako v Bratislavskom kraji

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Slovensko má aj naďalej najvyššie regionálne rozdiely spomedzi krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Vyplýva to z výsledkov analýzy Centra pre verejnú politiku.

Slovensko dlhodobo stagnuje v hospodárskej výkonnosti. Za desať rokov stúpol hrubý domáci produkt (HDP) na osobu z 50 percent len na 56 percent úrovne Európskej únie (EÚ).

„Náš blahobyt ohrozujú pomerne vysoké ceny, cenová hladina je u nás vyššia ako v susedných postkomunistických krajinách, v Česku, Maďarsku a Poľsku. Po započítaní efektu cien sa tak za ostatných päť rokov v príjmoch od priemeru únie dokonca vzďaľujeme,“ uvádza analýza.

Najbohatší vs. najchudobnejší
Stagnácia reálnych príjmov je ešte výraznejšia na úrovni regiónov. Regionálna nerovnosť sa od roku 2000 do roku 2015 zvyšovala a odvtedy ostala na rovnakej vysokej úrovni.

HDP na osobu najbohatšieho kraja, Bratislavského (40-tisíc eur), je štyrikrát vyšší ako HDP na osobu Prešovského kraja, ktorý je najchudobnejší.

Tento údaj však nevypovedá dostatočne presne o blahobyte pracujúcich. Pri pohľade len na hrubé mzdy v krajoch očistené o náklady na bývanie a cenovú hladinu rozdiel klesá, ale ostane vysoký.

V Bratislavskom kraji sú tak príjmy stále dvojnásobné oproti Prešovskému.

Dlhodobá chudoba
Chudoba sa na Slovensku koncentruje podľa autora analýzy Antona Marcinčina do troch krajov.

„Na národnej úrovni máme už od roku 2005 stále rovnakú mieru relatívnej chudoby, 12 percent. V Banskobystrickom kraji sa za rovnaké obdobie zvýšila dramaticky, z 10 na 19 percent. Vysoká miera chudoby je aj v Prešovskom a Košickom kraji, kde dosahuje 18 percent, respektíve 17 percent,“ uvádza Marcinčin.

Autor analýzy upozorňuje aj na fenomén takzvaných chronicky chudobných okresov, ktoré sú chudobné dlhodobo, mnohorozmerne a závažne.

„Sú odľahlé geograficky, ale aj politicky a hospodársky. Zoradené od okresov v najhoršej situácii sú to Kežmarok, Vranov nad Topľou, Rimavská Sobota, Sabinov, Sobrance, Revúca a Rožňava,“ zdôrazňuje Marcinčin.

Pracovní emigranti
Z chudobných krajov odchádza do zahraničia najviac pracovných emigrantov. Počet krátkodobých pracovných emigrantov zo Slovenska sa od roku 2007 výrazne znížil, zo 177-tisíc na 122-tisíc.

Najväčší počet emigrantov pochádza z Prešovského kraja, aj keď sa znížil z 52-tisíc v roku 2007 na 30-tisíc. Na ďalších miestach je s porovnateľným počtom emigrantov Nitriansky, Košický a Žilinský kraj.

SITA Tlačová agentúra

Zdroj: 
https://korzar.sme.sk/c/22788265/chudoba-sa-sustredi-na-vychode-mzdy-su-dvojnasobne-nizsie-ako-v-bratislavskom-kraji.html

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska o frajirovi:
-Ja dumala, že vin chlop a vkazalo sja, že vin iši hiršyj...“
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať