Cyklotrasy a remeselná drevenica. Do Polonín nalejú osem miliónov

05.05.2022


Záujemcov je veľa, peňazí málo.

SNINA. Už len vyše mesiaca majú žiadatelia o príspevok z Plánu obnovy a odolnosti SR na podanie projektu. Do Národného parku Poloniny príde na rozvoj mäkkého turizmu osem miliónov eur.

Všetky informácie na jednom mieste získali vo štvrtok v sninskom kaštieli potenciálni žiadatelia o podporu. Informačný seminár zorganizoval rezort životného prostredia.

Oprávnené územie je širšie ako národný park
O osem miliónov eur, určených pre Národný park (NP) Poloniny, sa môžu uchádzať samosprávy, oblastné organizácie cestovného ruchu, štátne podniky z oprávneného územia, neziskové organizácie, vlastníci neštátnych pozemkov, Správa NP Poloniny, cirkvi, ale aj subjekty súkromného sektora.

Oprávneným územím sú katastrálne územia 28 obcí z okresu Snina vrátane okresného mesta, teda nielen tých, ktoré ležia priamo v národnom parku.

Podporu získajú aktivity v oblasti prírodného, respektíve „mäkkého“ turizmu a v oblasti prírode blízkeho obhospodarovania lesa v nadväznosti na zmenu klímy.

Regionálnym špecifikom sú aktivity v oblasti podpory zachovania rusínskej kultúry a tradičných remesiel.

Minimálna výška príspevku na jeden projekt je 30-tisíc eur, maximálna stanovená nebola.

Úspešní žiadatelia môžu počítať so 100-percentnou podporou výdavkov na oprávnené aktivity.

Najdôležitejším hodnotiacim kritériom je vznik pracovných miest a ich udržateľnosť minimálne päť rokov po skončení projektu.

Z kaštieľa by bol polyfunkčný objekt
Obec Stakčín si chce z osemmiliónového koláča odkrojiť minimálne 1,2 milióna.

Podá projekt na rekonštrukciu druhej polovice kaštieľa.

„Je to historická budova. Plánujeme v nej zriadiť múzeum rusínskej kultúry, výstavné priestory a informačné centrum. Presťahovali by sme tam aj knižnicu. Vznikol by polyfunkčný objekt, slúžil by celému regiónu. Chýba tu komplexný ucelený pohľad na rusínsku kultúru,“ povedal starosta Miroslav Bober (Smer-SD).

„Sme najväčšou rusínskou obcou na Slovensku. Svojou ekonomickou silou dokážeme splniť napríklad požiadavku udržateľnosti pracovných miest, vieme ich vytvoriť minimálne dve - tri,“ dodal.

V súčasnosti obec aktualizuje rozpočet projektu. Projekt už raz podala v roku 2014, nebola však úspešná.

„Vtedy sa pohyboval na úrovni približne 1,2 milióna eur. Predpokladám, že pre výrazný nárast cien stavebných materiálov bude jeho hodnota vyššia. Aj technologicky sa svet posunul vpred, musíme to zohľadniť,“ doplnil.

„Verím, že budeme úspešní, inak by sme do toho nešli,“ uzavrel Bober.

Múzeum ikon
Priamo v národnom parku leží obec Zboj.

Starosta Ladislav Ladomirjak (Smer-SD) však prehnaný optimizmus nezdieľa.

„Záujemcov je veľa, osem miliónov málo,“ povedal.

Je presvedčený o tom, že obce priamo v Národnom parku Poloniny „potrebujú peniaze ako soľ“, kým napríklad samotné mesto Snina a väčšie obce mimo chráneného územia majú viac možností, ako ich z projektov získať.

Uvítal by, keby už vopred bola jasná stratégia podpory, či prejde viac finančne menej náročných projektov, alebo len pár „drahých“ a do akej sumy sa treba zmestiť.

Obec má pripravené dva projekty - zriadenie múzea ikon za približne 760-tisíc eur a vybudovanie zážitkovej lanovej dráhy do 400-tisíc, prvej na východe Slovenska.

Prvý projekt ostal tesne pred dverami medzinárodnej výzvy a úspešný nebol.

„Máme ho pripravený, treba ho len obnoviť. Vytvorili by sme dve pracovné miesta na dobu realizácie projektu na päť rokov. Potom by sme si vedeli na ne zarobiť aj zo vstupného,“ doplnil Ladomirjak.

Z Uble na bicykli
Ubľania stavili na cykloturistiku.

Obec pripravila projekt cyklochodníka s dĺžkou jedného kilometra. Má hotovú projektovú dokumentáciu pre územné konanie i stavebné povolenie.

Potrebuje vyše 600-tisíc eur.

„Projekt je rozdelený na dve etapy. Na prvú sme žiadali 300-tisíc z Prešovského samosprávneho kraja, druhú by sme podali v rámci plánu obnovy. Cyklochodník by sa napájal na všetky trasy z projektu Poloniny trail. Viedol by až na Ukrajinu, tiež k dreveným cerkvám východného obradu smerom na Sobrance. Tam je veľa prírodných a kultúrnych pamiatok,“ povedala starostka Nadežda Sirková (Smer-SD).

Dodala, že obce v národnom parku doposiaľ dostali najmenej finančných prostriedkov na rozvoj mäkkého turizmu.

„Na jednej strane sa prikláňam k tomu, aby práve tieto obce získali peniaze, ale nevylučujem, aby boli podporené aj vzdialenejšie obce, vrátane mesta. Sme jedno územie, jeden okres.“

Prepojená je celá sninská dolina
Zemplínske Hámre nechcú ostať bokom.

Starosta Ján Kepič (nezávislý) pokladá rozvoj cestovného ruchu v obci za prioritu. Dôkazom je Hámorský náučný chodník.

„Radi by sme pristavili ďalšie objekty, aby sme zatraktívnili už existujúci priestor. Momentálne sa nachádzame v štádiu projektovania, rozpočet ešte nemáme hotový,“ povedal.

Výčitke, že by obce mimo chráneného územia nemali byť zahrnuté medzi oprávnené, starosta Kepič nerozumie.

„Celá naša sninská dolina je prepojená. Návštevník, ktorý príde do Polonín, zavíta aj k nám, do okolia Vihorlatu. Naša severná strana je pre turistov zaujímavá. Bolo by veľkou škodou, keby toto územie nebolo do plánu obnovy začlenené. Sme odkázaní na vzájomnú spoluprácu a symbiózu, pomôže to aj Poloninám, lebo širšia ponuka je pre návštevníka lákavejšia a zostane tu dlhšie,“ vysvetlil Kepič.

Podmienky sú pre Hostovice tvrdé
Obec Hostovice mala v pláne vytvoriť rekreačnú vodnú plochu s rozlohou 100 krát 60 metrov.

„Projekt počíta s postupným vybudovaním chatiek na ubytovanie, s ihriskom, vínnou pivnicou. Pozemky sú obecné,“ povedal starosta Peter Čopák (SNS).

„Podmienky sú však veľmi tvrdé, napríklad pri vytváraní pracovných miest. Toto by prichádzalo do úvahy až neskôr, keby už areál fungoval. Je to viacetapový projekt. Uvítali by sme, keby sa dalo najprv schváliť zámer a potom v prípade úspešnosti by sme projekt rozpracovali,“ dodal.

Obec ešte doposiaľ nemá preplatený projekt vyhliadkovej veže z roku 2020.

„Prešli sme všetkými kontrolami bez nedostatkov. Urgujeme peniaze na ministerstve pôdohospodárstva, zatiaľ márne. Ide o 27-tisíc eur. Pre našu obec je to vysoká suma,“ uzavrel.

Opravia drevenicu, oživia remeslá
Medzi oprávnených žiadateľov patria aj neziskové organizácie. Občianske združenie Fénix plánuje opraviť starú drevenicu v obci Ladomirov.

„Zriadili by sme v nej dielňu ľudových remesiel. Krosná, hrnčiarsky kruh a pec skladujeme v byte, presunuli by sme ich do vynovených priestorov. Ukážky remesiel by sme ponúkali bezplatne,“ povedal Jozef Talarovič.

„Vieme si predstaviť vytvoriť jedno pracovné miesto a udržateľnosť by určite presiahla povinné obdobie piatich rokov,“ dodal.

Predbežný odhad na obnovu 20 metrov dlhej drevenice hovorí o 90-tisícoch eur.

V objekte by vznikol priestor aj pre mini múzeum hrnčiarstva.

Ochranári podajú len jeden projekt
Správa Národného parku Poloniny podá iba jeden projekt.

„Aby sme neuberali ostatným,“ zdôraznil jej riaditeľ Miroslav Buraľ.

Rozvojový projekt sa týka zriadenia návštevníckeho centra a počíta s vytvorením štyroch až piatich pracovných miest.

Stratégiu širokého oprávneného územia pokladá Buraľ za správnu.

„Bolo by diskriminačné, keby sa nepočítalo s obcami, ktorých časť katastra leží v národnom parku. Sú to nástupnícke miesta doň, začínajú sa tam turistické, návštevné chodníky. Má to logiku a opodstatnenie, že sú tam aj obce z Ublianskej a Pčolinskej doliny,“ povedal.

Požiadavka zahrnúť medzi oprávnené aktivity podporu zachovania rusínskej kultúry a tradičných remesiel vzišla „zdola“.

„Je to legitímna požiadavka. Rusíni majú svoju špecifickú kultúru, obrad, ktoré inde na Slovensku návštevník nemá možnosť vidieť,“ dodal.

Podané projekty posúdia experti a komisia na miestnej úrovni, konečné rozhodnutie je na ministerstve životného prostredia.

„Pôjde o dobrú myšlienku, zmysluplnosť, pripravenosť,“ uzavrel Buraľ.

Projekty treba uskutočniť do 31. marca 2026, celkové finančné ukončenie projektu je do 30. júna.

Jana Otriová
redaktorka

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22903069/cyklotrasy-muzeum-ikon-ci-drevenica-pre-remesla-do-polonin-pride-8-milionov.html

Foto:
Starostovia obcí Sninského okresu na seminári. (zdroj: Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
31.05.2022

Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi 1919-1939  

Dejiny Podkarpatskej Rusi patria k tým témam slovenskej historiografie, ktoré neboli dlho spracovávané a slovenskí historici sa k nim „dostali“ až v 90. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa uskutočnili viaceré vedecké konferencie na túto tému, v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Za namy upamjatniňa 75. ričnyci akcyji «Visla». Ne barz mi s’a choče...

75 rokiv tŷrvaňa akcyji «Visla», na što uvahu zvernula jedna z osib. І jedno, i druhje, dumam, pravyľne. O samŷm vŷseliňu povime, što s’a doveršŷlo, ale i «Visla» dale plŷne… to tiž fakt. Upamjatniňa prošly v subotu, 30. kvitňa/apriľa 2022 r., …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Modrá Marilyn trhala rekordy

Warholov portrét je najdrahšie predané americké dielo Slávny portrét Marilyn Monroe Andyho Warhola, známeho predstaviteľa pop kultúry so slovenskými koreňmi, sa stal najdrahším umeleckým dielom amerického umelca, aké sa kedy predalo na aukcii…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Smutný osud věčné periferie 

Legendami opředená Zakarpatská Ukrajina (bývala Podkarpatská Rus) budí vášně i v současné válce Kraj kolem Užhorodu po několik staletí tvořil periferii impérií či nově vzniklých národních států. Ať už byl znám jako Uherská Rus, Podkarpatsko, …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2022

Do úradu uviedli nového gréckokatolíckeho apoštolského administrátora Petra Rusnáka

Vymenoval ho pápež František. PREŠOV. V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove uviedli v nedeľu 8. mája do úradu apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie bratislavského eparchu Petra Rusnáka. Vlady…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2022

Zastupiteľstvo PSK rozdelilo poslanecké dotácie

Do regiónov pôjde 1,86 miliónov eur Tlačová správa Celkovo 530 projektov podporili krajskí poslanci v rámci Výzvy poslancov PSK. V štyroch programoch rozdelili dohromady 1,86 miliónov eur. Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (P…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska.
-Ne strašna narodenyova torta, lem tot ľis svičok...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať