Cyklotrasy a remeselná drevenica. Do Polonín nalejú osem miliónov

05.05.2022


Záujemcov je veľa, peňazí málo.

SNINA. Už len vyše mesiaca majú žiadatelia o príspevok z Plánu obnovy a odolnosti SR na podanie projektu. Do Národného parku Poloniny príde na rozvoj mäkkého turizmu osem miliónov eur.

Všetky informácie na jednom mieste získali vo štvrtok v sninskom kaštieli potenciálni žiadatelia o podporu. Informačný seminár zorganizoval rezort životného prostredia.

Oprávnené územie je širšie ako národný park
O osem miliónov eur, určených pre Národný park (NP) Poloniny, sa môžu uchádzať samosprávy, oblastné organizácie cestovného ruchu, štátne podniky z oprávneného územia, neziskové organizácie, vlastníci neštátnych pozemkov, Správa NP Poloniny, cirkvi, ale aj subjekty súkromného sektora.

Oprávneným územím sú katastrálne územia 28 obcí z okresu Snina vrátane okresného mesta, teda nielen tých, ktoré ležia priamo v národnom parku.

Podporu získajú aktivity v oblasti prírodného, respektíve „mäkkého“ turizmu a v oblasti prírode blízkeho obhospodarovania lesa v nadväznosti na zmenu klímy.

Regionálnym špecifikom sú aktivity v oblasti podpory zachovania rusínskej kultúry a tradičných remesiel.

Minimálna výška príspevku na jeden projekt je 30-tisíc eur, maximálna stanovená nebola.

Úspešní žiadatelia môžu počítať so 100-percentnou podporou výdavkov na oprávnené aktivity.

Najdôležitejším hodnotiacim kritériom je vznik pracovných miest a ich udržateľnosť minimálne päť rokov po skončení projektu.

Z kaštieľa by bol polyfunkčný objekt
Obec Stakčín si chce z osemmiliónového koláča odkrojiť minimálne 1,2 milióna.

Podá projekt na rekonštrukciu druhej polovice kaštieľa.

„Je to historická budova. Plánujeme v nej zriadiť múzeum rusínskej kultúry, výstavné priestory a informačné centrum. Presťahovali by sme tam aj knižnicu. Vznikol by polyfunkčný objekt, slúžil by celému regiónu. Chýba tu komplexný ucelený pohľad na rusínsku kultúru,“ povedal starosta Miroslav Bober (Smer-SD).

„Sme najväčšou rusínskou obcou na Slovensku. Svojou ekonomickou silou dokážeme splniť napríklad požiadavku udržateľnosti pracovných miest, vieme ich vytvoriť minimálne dve - tri,“ dodal.

V súčasnosti obec aktualizuje rozpočet projektu. Projekt už raz podala v roku 2014, nebola však úspešná.

„Vtedy sa pohyboval na úrovni približne 1,2 milióna eur. Predpokladám, že pre výrazný nárast cien stavebných materiálov bude jeho hodnota vyššia. Aj technologicky sa svet posunul vpred, musíme to zohľadniť,“ doplnil.

„Verím, že budeme úspešní, inak by sme do toho nešli,“ uzavrel Bober.

Múzeum ikon
Priamo v národnom parku leží obec Zboj.

Starosta Ladislav Ladomirjak (Smer-SD) však prehnaný optimizmus nezdieľa.

„Záujemcov je veľa, osem miliónov málo,“ povedal.

Je presvedčený o tom, že obce priamo v Národnom parku Poloniny „potrebujú peniaze ako soľ“, kým napríklad samotné mesto Snina a väčšie obce mimo chráneného územia majú viac možností, ako ich z projektov získať.

Uvítal by, keby už vopred bola jasná stratégia podpory, či prejde viac finančne menej náročných projektov, alebo len pár „drahých“ a do akej sumy sa treba zmestiť.

Obec má pripravené dva projekty - zriadenie múzea ikon za približne 760-tisíc eur a vybudovanie zážitkovej lanovej dráhy do 400-tisíc, prvej na východe Slovenska.

Prvý projekt ostal tesne pred dverami medzinárodnej výzvy a úspešný nebol.

„Máme ho pripravený, treba ho len obnoviť. Vytvorili by sme dve pracovné miesta na dobu realizácie projektu na päť rokov. Potom by sme si vedeli na ne zarobiť aj zo vstupného,“ doplnil Ladomirjak.

Z Uble na bicykli
Ubľania stavili na cykloturistiku.

Obec pripravila projekt cyklochodníka s dĺžkou jedného kilometra. Má hotovú projektovú dokumentáciu pre územné konanie i stavebné povolenie.

Potrebuje vyše 600-tisíc eur.

„Projekt je rozdelený na dve etapy. Na prvú sme žiadali 300-tisíc z Prešovského samosprávneho kraja, druhú by sme podali v rámci plánu obnovy. Cyklochodník by sa napájal na všetky trasy z projektu Poloniny trail. Viedol by až na Ukrajinu, tiež k dreveným cerkvám východného obradu smerom na Sobrance. Tam je veľa prírodných a kultúrnych pamiatok,“ povedala starostka Nadežda Sirková (Smer-SD).

Dodala, že obce v národnom parku doposiaľ dostali najmenej finančných prostriedkov na rozvoj mäkkého turizmu.

„Na jednej strane sa prikláňam k tomu, aby práve tieto obce získali peniaze, ale nevylučujem, aby boli podporené aj vzdialenejšie obce, vrátane mesta. Sme jedno územie, jeden okres.“

Prepojená je celá sninská dolina
Zemplínske Hámre nechcú ostať bokom.

Starosta Ján Kepič (nezávislý) pokladá rozvoj cestovného ruchu v obci za prioritu. Dôkazom je Hámorský náučný chodník.

„Radi by sme pristavili ďalšie objekty, aby sme zatraktívnili už existujúci priestor. Momentálne sa nachádzame v štádiu projektovania, rozpočet ešte nemáme hotový,“ povedal.

Výčitke, že by obce mimo chráneného územia nemali byť zahrnuté medzi oprávnené, starosta Kepič nerozumie.

„Celá naša sninská dolina je prepojená. Návštevník, ktorý príde do Polonín, zavíta aj k nám, do okolia Vihorlatu. Naša severná strana je pre turistov zaujímavá. Bolo by veľkou škodou, keby toto územie nebolo do plánu obnovy začlenené. Sme odkázaní na vzájomnú spoluprácu a symbiózu, pomôže to aj Poloninám, lebo širšia ponuka je pre návštevníka lákavejšia a zostane tu dlhšie,“ vysvetlil Kepič.

Podmienky sú pre Hostovice tvrdé
Obec Hostovice mala v pláne vytvoriť rekreačnú vodnú plochu s rozlohou 100 krát 60 metrov.

„Projekt počíta s postupným vybudovaním chatiek na ubytovanie, s ihriskom, vínnou pivnicou. Pozemky sú obecné,“ povedal starosta Peter Čopák (SNS).

„Podmienky sú však veľmi tvrdé, napríklad pri vytváraní pracovných miest. Toto by prichádzalo do úvahy až neskôr, keby už areál fungoval. Je to viacetapový projekt. Uvítali by sme, keby sa dalo najprv schváliť zámer a potom v prípade úspešnosti by sme projekt rozpracovali,“ dodal.

Obec ešte doposiaľ nemá preplatený projekt vyhliadkovej veže z roku 2020.

„Prešli sme všetkými kontrolami bez nedostatkov. Urgujeme peniaze na ministerstve pôdohospodárstva, zatiaľ márne. Ide o 27-tisíc eur. Pre našu obec je to vysoká suma,“ uzavrel.

Opravia drevenicu, oživia remeslá
Medzi oprávnených žiadateľov patria aj neziskové organizácie. Občianske združenie Fénix plánuje opraviť starú drevenicu v obci Ladomirov.

„Zriadili by sme v nej dielňu ľudových remesiel. Krosná, hrnčiarsky kruh a pec skladujeme v byte, presunuli by sme ich do vynovených priestorov. Ukážky remesiel by sme ponúkali bezplatne,“ povedal Jozef Talarovič.

„Vieme si predstaviť vytvoriť jedno pracovné miesto a udržateľnosť by určite presiahla povinné obdobie piatich rokov,“ dodal.

Predbežný odhad na obnovu 20 metrov dlhej drevenice hovorí o 90-tisícoch eur.

V objekte by vznikol priestor aj pre mini múzeum hrnčiarstva.

Ochranári podajú len jeden projekt
Správa Národného parku Poloniny podá iba jeden projekt.

„Aby sme neuberali ostatným,“ zdôraznil jej riaditeľ Miroslav Buraľ.

Rozvojový projekt sa týka zriadenia návštevníckeho centra a počíta s vytvorením štyroch až piatich pracovných miest.

Stratégiu širokého oprávneného územia pokladá Buraľ za správnu.

„Bolo by diskriminačné, keby sa nepočítalo s obcami, ktorých časť katastra leží v národnom parku. Sú to nástupnícke miesta doň, začínajú sa tam turistické, návštevné chodníky. Má to logiku a opodstatnenie, že sú tam aj obce z Ublianskej a Pčolinskej doliny,“ povedal.

Požiadavka zahrnúť medzi oprávnené aktivity podporu zachovania rusínskej kultúry a tradičných remesiel vzišla „zdola“.

„Je to legitímna požiadavka. Rusíni majú svoju špecifickú kultúru, obrad, ktoré inde na Slovensku návštevník nemá možnosť vidieť,“ dodal.

Podané projekty posúdia experti a komisia na miestnej úrovni, konečné rozhodnutie je na ministerstve životného prostredia.

„Pôjde o dobrú myšlienku, zmysluplnosť, pripravenosť,“ uzavrel Buraľ.

Projekty treba uskutočniť do 31. marca 2026, celkové finančné ukončenie projektu je do 30. júna.

Jana Otriová
redaktorka

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22903069/cyklotrasy-muzeum-ikon-ci-drevenica-pre-remesla-do-polonin-pride-8-milionov.html

Foto:
Starostovia obcí Sninského okresu na seminári. (zdroj: Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Mudrota ujka Vasyľa:
-Kiď nečekaňi vpadate do jamy, najvažňiše je takoj perestaty kopaty...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať