Cynická zmena múzea Hagia Sofia na mešitu pripomína výsmech silného voči slabému

12.07.2020


Sebavedomé politické vedenie zvyčajne nepociťuje potrebu mikromanažovať každý detail histórie a geografie.

Hagia Sofia, kedysi najväčší kostol na svete a dnes múzeum, sa má stať mešitou. Toto rozhodnutie tureckého lídra Recepa Tayyipa Erdoğana je popretím rozhodnutia otca súčasného Turecka Mustafu Kemala Atatürka z roku 1931 premeniť posvätný priestor na sekulárne múzeum. Tento krok vyvoláva u kresťanov zármutok a tí, ktorí stále berú vážne vytrácajúcu sa tureckú tradíciu tolerancie, proti nemu protestujú.

Istanbul nemá nedostatok mešít. Podmaňujúca krása budovy mohla zjednocovať katolíkov, pravoslávnych, moslimov i sekularistov, ktorí oceňujú spoločné dedičstvo. A možno by mohla slúžiť aj ako odkaz tým, čo túžia rozdúchať staré plamene nenávisti. Teraz sa z nej však stala rozbuška. Nech bude krátkodobý politický zisk pre tureckého prezidenta akýkoľvek, je pravdepodobné, že nakoniec preváži dlhodobé poškodenie reputácie Turecka.

Nové mená či pamätníky
Toto rozhodnutie je nepríjemnou pripomienkou pre každého, kto si pamätá totalitnú minulosť východnej Európy. Nacistickí okupanti menili názvy ulíc jedným spôsobom (napríklad na Hitlerstraße), komunistickí okupanti ich menili iným (napríklad na Leninov prospekt). Nové mená dostali celé mestá i regióny: Caricyn sa premenoval na Stalingrad a neskôr na Volgograd. Cieľom bolo upevniť nový poriadok a jeho úspechy vo vedomí verejnosti a súčasne vymazať spomienky na minulosť.
Kremeľ sa po roku 1945 zvlášť intenzívne zaoberal spomienkami na predvojnovú dobu „buržoázneho nacionalizmu“ v okupovaných krajinách. Svet, ktorý ešte nepoznal sovietsku nadvládu, sa mal stať nielen vzdialeným a opovrhovaným, ale stále viac aj úplne nepredstaviteľným. Z knižníc mizli knihy a cintoríny, vojnové pamätníky a kostoly či synagógy sa búrali alebo menili na iné účely.

Po roku 1989 táto vlna zmenila smer. Názvy ulíc a sochy zo sovietskej éry sa odstraňovali ako nenávidené symboly zahraničnej okupácie. Niektoré pamätníky boli premiestnené do tematických parkov či múzeí a len niektoré zostali pre svoju umeleckú hodnotu stáť na svojom pôvodnom mieste. Na tabuliach pribudli nové názvy. Vo Vilniuse si napríklad uctili Island: Islandijos gatve je pripomienkou toho, že vo februári 1991 táto malá severská krajina statočne uznala obnovenie litovskej nezávislosti. Zvyšok sveta vtedy ešte nechcel riskovať sovietsky hnev. Len nedávno v Prahe premenovali miesto pri ruskej ambasáde na Námestie Borisa Nemcova, aby si uctili zavraždeného opozičného politika.

To všetko sú kroky, ktoré podnikli slabí zo vzdoru voči silným. S tým, ako sa prvýkrát nadýchli slobody, chceli niekdajšie ujarmené národy svoju históriu späť, a to aj napriek tomu, že sa báli alebo sa ešte stále boja ruskej schopnosti vytvárať chaos a tlak. Symbolický vzdor znamená aj to, že sa každý môže cítiť statočnejšie, čo je dôvod, prečo by tí, ktorí považujú čínsku komunistickú stranu za hrozbu, mali hľadať ľudí podobného zmýšľania. (Stretneme sa na Tibetskej ulici.)

Je to prejav slabosti
Erdoğanovo cynicky triumfalistické rozhodnutie vo veci bývalého kresťanského chrámu je opačným príkladom, pretože je ukážkou toho, ako silný uplatňuje svoju moc voči slabému. Pozostatky ortodoxnej cirkvi v Turecku z politického hľadiska nič neznamenajú. Akákoľvek ich zahraničná podpora znamená riziko a prezident by ju len privítal, pretože by potvrdila jeho naratív, že Turecko ohrozujú zlovoľné zahraničné sily. Ani tým, že útočí na Atatürkov odkaz, nemá čo stratiť: kedysi mocný sekularistický establišment je v troskách.

Niekedy víťazi skutočne musia prepisovať históriu a prekresľovať mapy. Niekdajšie slávne kultúry, jazyky a tradície sa po tvrdom tlaku dostanú do bodu, odkiaľ už niet návratu. Kto si dnes pamätá na starých Prusov, bratrancov dnešných Litovčanov, ktorých osudom bolo nielen zmiznúť, ale aj prenechať meno svojim nemeckým dobyvateľom?

Ale nadradený prístup v kultúrnej oblasti prezrádza aj slabosť. Sebavedomé a odolné politické vedenie zvyčajne nepociťuje potrebu mikromanažovať každý detail histórie a geografie. Naopak, dáva prednosť pravde pred dogmou a vyvíja úsilie, aby uspokojilo ľudí odlišnej tradície či výzoru. Hagia Sofia bude aj naďalej dominovať istanbulskej panoráme a histórii, a to ešte dlho po tom, čo krehké ego a nesmierne ambície súčasného prezidenta spočinú v minulosti.

Edward Lucas
Autor je britský novinár a spisovateľ

Zdroj: 
https://dennikn.sk/1965893/cynicka-zmena-muzea-hagia-sofia-na-mesitu-pripomina-vysmech-silneho-voci-slabemu

Foto: 
Autor – TASR/AP

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.04.2024

150 slovenských osobností sa prihlásilo k odkazu Wetzlera a Vrbu

Signatári poukazujú na úlohu nacistickej propagandy v čase druhej svetovej vojny. Znenie vyzvy: My, občania Slovenskej republiky, vyzdvihujeme výnimočnú odvahu Alfreda Wetzlera a Rudolfa Vrbu a hlásime sa k nadčasovému odkazu ich úteku z k…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ: Miliony ľud mečtajuť (snyvajuť) po nesmerteľnosty, ale už ne znajuť, što robyty dnys večur...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať