Deduško Večerníček sa má nasťahovať do svojej chalúpky v Novej Sedlici

12.11.2022


Pricestujú sa aj Včielka Maja a Slimák Maťko.

NOVÁ SEDLICA. Pred dverami tmavohnedej farby je uložená prútená metla.

Blízko domčeka stojí pod stromom drevená lavička s nápisom Hornozemplínska lavočka. Neďaleko tečie potok.

Interiér bieleho domčeka so slamenou strechou tvoria dve malé izby. Vybavený je dreveným nábytkom, nechýba v ňom posteľ, skriňa, stôl a stoličky.

Stavba nápadne pripomína rozprávkovú chalúpku deduška Večerníčka. Stojí v centrálnej časti Novej Sedlice. Zrekonštruovali ju pred dvomi rokmi.

Predchádzalo tomu jej presťahovanie z pôvodného miesta. Nemusela sa presúvať ďaleko, pretože aj pôvodne stála v rovnakej obci na severovýchode Slovenska.

Domček bol s najväčšou pravdepodobnosťou postavený na prelome 19. a 20. storočia.

Za bývalého riaditeľa
Dnes ho vlastní a do jeho rekonštrukcie investoval Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS).

Rekonštrukčné práce zahŕňali použitie tradičných materiálov ako slamená krytina, prírodné hlinené omietky a stavebných postupov.

Vtedajší generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník krátko po rekonštrukcii sľuboval, že po obnove domčeka príde na rad pretvorenie jeho interiéru.

„Zvučka Večerníčka je najdlhšie vysielanou zvučkou v Slovenskej republike vôbec. Odrastá na nej už tretia generácia divákov RTVS. Verím, že o nejaký čas v ňom otvoríme expozíciu televíznej rozprávky ,“ hovoril vtedy Rezník.

Prešli dva roky a v rozprávkovej chalúpke zatiaľ depozitár detských programov nevystavujú.

Medzičasom sa vo verejnoprávnom médiu vymenil riaditeľ. Rezníka nahradil Ľuboš Machaj.

„Plánovaný zámer vytvoriť v interiéri stálu expozíciu mapujúcu históriu večerníčkov je stále na stole, kvôli udalostiam posledných rokov aj vzhľadom na malú kapacitu domčeka bol však mierne modifikovaný a pracuje sa na jeho alternatívnej verzii,“ ozrejmuje PR manažér RTVS Stanislav Čačko.

Dočasné riešenie
V chalúpke dnes môžu návštevníci vidieť najmä zariadenie z 1. polovice 20. storočia.

Sú to kulisy z inscenácií, ktoré sa za 60 rokov fungovania vyrábali v košickom štúdiu RTVS, a ktoré dobovo ilustrujú obdobie, v ktorom žili v domčeku jeho poslední obyvatelia.

„Ide zatiaľ o dočasné riešenie. Súčasťou interiéru budú v budúcnosti aj interaktívne prvky, napríklad TV obrazovka, cez ktorú sa bude dať spojiť s košickým štúdiom RTVS, v ktorom budú zaujímaví hostia a tiež pár miest na sedenie pre deti.“

Fiktívne ožije i deduško Večerníček a to ako interaktívna interiérová vizualizácia, ktorá by sa „mala vďaka modernej technológii rozpohybovať už pri pohľade zvonka cez okno, teda bez toho, aby návštevník musel vstúpiť dovnútra“.

Maja, Maťko a spievajúci most
Do budúcnosti tam tiež RTVS plánuje z Košíc presunúť štyri sochy s postavami známymi z večerníčkov, napríklad Včielku Máju či slimáka Maťka.

Ich autormi sú akademickí sochári a vytvorili ich na tradičnom plenéri v Habure.

„Naším plánom je tiež už v blízkej budúcnosti odštartovať v Novej Sedlici každoročnú pravidelnú aktivitu (súťaž pre deti, detský festival a pod.), ktorá by Domček medzi deťmi a ich rodičmi patrične spopularizovala,“ dodáva Čačko.

Súčasťou efektov pre návštevníkov by tiež do budúcna mal byť interaktívny poznávací chodník s QR kódom či spievajúci most.

Tieto plány súvisia aj so zámerom obce Nová Sedlica.

Z peňazí pre Poloniny
Obec má dnes podaný a vypracovaná projekt na atraktívnejšie okolie Domčeka.

Jej dlhoročný starosta Vasiľ Dinič (Smer- SD) potvrdil, že chcú peniaze získať z plánu obnovy. Do Polonín by malo prísť osem miliónov eur.

Balík investícií v hodnote 1,5 milióna eur je zameraný na environment a mäkký turizmus.

Súčasťou projektu v Novej Sedlici sú aj atrakcie v okolí chalúpky ako nová lávka či preliezačky pre deti.

Dinič na sklonku roka 2017 nechal provizórne prekryť domček. Neskôr zabezpečil začiatok dedičského konania.

Domček totiž nemal známeho vlastníka, keďže posledný majiteľ zomrel.

Po tom, ako rozpadávajúca sa chalúpka prešla do súkromných rúk, odkúpila ju verejnoprávna televízia.

Záujem je, ale nie masový
RTVS je so záujmom turistov o rozprávkovú chalúpku spokojná.

Čačko vraví, že ich je viac a to nielen Slovákov.

„Vedia o ňom a boli sa pozrieť už aj Česi a Poliaci.“

Návšteva Domčeka a aktivity okolo neho boli už aj súčasťou augustového zážitkového festivalu Objavte Poloniny.

Počas tohto ročníka tam deti tancovali a spievali rusínske ľudové piesne za asistencie Dominiky Novotnej, speváčky z Rusínskeho tria známeho z folklórnej šou Zem spieva.

Aj keď sa návštevnosť zlepšuje stále, podľa RTVS nemožno hovoriť o masových číslach.

Verejnoprávna televízia to pripisuje odľahlej lokalite v slovensko-poľsko-ukrajinskom pohraničí, predošlým covidovým opatreniam a tiež vypuknutiu vojny na Ukrajine.

„Návštevy sú aktuálne skôr individuálne alebo v malých skupinkách.“

Dinič hovorí, že obec ročne navštívi 3- až 5-tisíc turistov. Tí odtiaľ chodia najmä do Polonín, veľká časť z nich si príde pozrieť i Domček.

Približný počet vie Dinič určiť z parkovacieho systému, ktorý v dedine zaviedli vlani v máji.

Návštevníkov je zrejme ešte viac, keďže niektorí prichádzajú aj na bicykloch či autobusmi.

Domov pre šiestich ľudí
Vstup do Domčeka je bezplatný. Kto ho chce navštíviť, mal by vopred kontaktovať jeho správcu, teda obecný úrad, ktorý mu chalúpku odomkne.

Ľudový domček má rozlohu vyše 37 metrov štvorcových. Postavili ho v prvej polovici 20. storočia. Od roku 1987 je národnou kultúrnou pamiatkou.

Kedysi v ňom žila šesťčlenná rodina.

V rokoch 1994 až 1996 prešiel komplexnou obnovou. Avšak bývalá majiteľka sa odsťahovala do Českej republiky, nehnuteľnosť začala chátrať a obec riešila krízové stavy svojpomocne.

Večerníčková zvučka mala premiéru pred 42 rokmi, kedy Československá televízia začala s pravidelným farebným vysielaním.

Námet a scenár vytvorila Anna Minichová, pod výtvarné stvárnenie a réžiu sa podpísal Ladislav Čapek, hudbu Jaroslava Celbu interpretoval Filmový symfonický orchester.

autorka: Katarína Gécziová, zástupkyňa šéfredaktora

zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/23034662/dedusko-vecernicek-sa-ma-nastahovat-do-svojej-chalupky-v-novej-sedlici.html?

foto: Domček pôvodne obývala šesťčlenná rodina. Dnes ho vlastní Rozhlas a televízia Slovenska
zdroj: Korzár/Katarína Gécziová

Aktuality

Zobraziť všetky
30.11.2022

Dějiny Rusínů (ch)

PODKARPATSKÁ RUS ZA 1. SVĚTOVÉ VÁLKY (1914-1918) Atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, spáchaný  srbskými nacionalisty v Sarajevu 28. června 1914, ukončil velkou a vcelku poklidnou epochu vývoje evropské civiliza…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2022

Smišok 21_2022

-Vŷ ste taka šuvna...! -Ďakuju za kompliment! No ja už mam muža... -Nevažno, taka jak vŷ soj vecej jak jednoho zaslužyť...! ******* Foto: Šŷkovana Paraska 
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2022

Dějiny Rusínů (h)

PODKARPATSKÁ RUS V RAKOUSKO-UHERSKÉ MONARCHII (1867-1914) Dne 18. února 1867 byl v uherském parlamentu slavnostně vyhlášen královský reskript o obnovení právní kontinuity Uher (včetně znovupřipojení Sedmihradska), čímž byl završen proces rako…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Hlas chcel pre Kaliňáka post prešovského vicežupana, Majerský odmietol

Prešli len dve mená nových podpredsedov. PREŠOV. Po slávnostnom ustanovujúcom župnom zastupiteľstve sa poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zišli v pondelok popoludní na pracovnom zasadnutí. Hneď pri prvom hlasovaní nového zastup…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Majerský a poslanci sa ujali funkcií

Mazurekovi nepodal šéf volebnej komisie ruku. Za zastupiteľstvo čítala sľub Turčanová. PREŠOV. Staronový prešovský župan Milan Majerský (KDH) aj 62 zo 65 nedávno zvolených poslancov krajského zastupiteľstva slávnostne zložili sľub na ustanovu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.11.2022

Partyzán Viliam Žingor se komunistům nevzdal, tak ho popravili

S chamradí nejdu Byl zakladatelem jednoho z prvních partyzánských oddílů na Slovensku za druhé světové války, velitelem jedné z nejdéle vzdorujících povstaleckých brigád během Slovenského národního povstání a mimořádně silnou osobností netají…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Ujku Vasyľu, bojite sja smerti?
-Pan dochtor, ne ľubyť sja mi počatok našoj bišidy...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať