Definitívny rozsudok v kauze ivermektín

23.04.2022


Polemický liek na covid 

Na verejnosť sa konečne dostali výsledky prvej veľkej a dôveryhodnej štúdie, ktorá skúmala účinnosť tohto lieku.

Zdá sa, že viac ako dva roky po začiatku pandémie máme definitívnu odpoveď na ďalšiu z mnohých otázok, ktoré priniesla.  

Iba pár mesiacov po tom, čo prakticky celý svet zostal ochromený v dôsledku nového vírusu, sa do všeobecného povedomia začal dostávať liek ivermektín. Do apríla 2020 bol na Západe známy najmä ako antiparazitikum využívané veterinármi. No po tom, ako sa objavili štúdie, ktoré naznačovali, že by mohol byť účinný v boji s novým ochorením, sa stal senzáciou.

I keď jeho reálne účinky neboli podložené hodnovernými štúdiami, množstvo ľudí po celom svete v ňom uvidelo nádej a v prípade nedostatku ľudskej verzie nedbalo siahnuť aj po ivermektíne určenom pre zvieratá.

Liek vo veľkom odporúčali aj niektorí lekári a niektoré krajiny vrátane Slovenska toto antiparazitikum aj oficiálne schválili na liečbu covidu, i keď stále neexistovali reálne štúdie, ktoré by potvrdzovali jeho účinnosť. Svet sa tak rozdelil na dva tábory: jedni liek vo veľkom odporúčali, iní odsudzovali.

Nedávno však v renomovanom odbornom časopise The New England Journal of Medicine vyšla rozsiahla štúdia, ktorá, ako sa zdá, dáva za ivermektínom definitívnu bodku.

Placebo účinkovalo lepšie ako ivermektín
Ide totiž o prvú veľkú štúdiu, ktorá analyzovala účinnosť ivermektínu. Až doposiaľ boli totiž k dispozícii iba malé analýzy, z ktorých nebolo možné vyvodiť definitívne závery.

Brazílski vedci však v rámci projektu TOGETHER zrealizovali štúdiu na vzorke viac ako 1300 pacientov nakazených covidom. 679 pacientom bol podaný ivermektín, ďalším 679 placebo. Vo všetkých prípadoch išlo o pacientov v prvom týždni od prejavu prvých príznakov a zároveň mali aspoň jeden rizikový faktor, ktorý zvyšoval pravdepodobnosť ich hospitalizácie.

Obe skupiny dostávali počas troch dní ivermektín alebo placebo a následne vedci sledovali, z ktorej skupiny bude pre zhoršené príznaky potrebovať hospitalizáciu alebo návštevu pohotovosti viac ľudí.

Celkovo v nemocnici alebo na pohotovosti skončilo 211 ľudí, pričom v 111 prípadoch išlo o pacientov, ktorí dostali ivermektín.

Vedci v rámci štúdie pozorovali aj zmeny v objeme vírusovej nálože. Aj tu sa však ukázalo, že na siedmy deň od podania lieku nebol medzi skupinami rozdiel. Ako teda konštatujú autori štúdie, „liečba ivermektínom neviedla k nižšiemu výskytu hospitalizácii pre covid ani k nižšiemu počtu návštev pohotovosti“.

Možnú účinnosť pritom skúmali z viacerých uhlov a pozreli sa aj na to, či liek náhodou nie je účinný iba v prípade, keď sa podá na úplnom začiatku infekcie. Istej skupine preto ivermektín podali v prvých troch dňoch od prejavu prvých príznakov. Výsledky však aj v tomto prípade vyšli v neprospech antiparazitika.

Vedci v rámci projektu skúmali možné účinky mnohých iných liekov na covid a okrem ivermektínu analyzovali napríklad aj antidepresívnu látku fluvoxamín, pri ktorej sa účinnosť preukázala. Výsledky ukázali, že podanie lieku znižovalo potrebu hospitalizácie o tretinu.

Prvá štúdia, ktorá pobláznila svet
Ako prvá prepojila ivermektín s liečbou covidu ešte v apríli v roku 2020 štúdia malej chicagskej výskumnej spoločnosti Surgisphere Corporation. Táto štúdia bola neskôr publikovaná aj v renomovaných vedeckých časopisoch The Lancet a The New England Medical Journal a naozaj naznačila pozitívny vzťah medzi užívaním antiparazitika a liečbou covidu.

Kristína Votrubová

Zdroj:
https://www.postoj.sk/104225/definitivny-rozsudok-v-kauze-ivermektin

Foto. Ilustračné
zdroj: yandex.ru

Aktuality

Zobraziť všetky
29.07.2022

Ivan Pop: Osobností našich dejín - HASAL Antonín Bohuslav

HASAL Antonín Bohuslav (krycí jméno Nižborský) (* 7.1.1883 Nová Huť pod Nižborem, †22.4.1960 Washington, USA),  český důstojník, legionář a československý generál. Maturoval na Vyšším reálném gymnáziu v Rakovníku. V roce 1913 absolvoval školu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
26.07.2022

RTVS i SNM s’a za problematičnu relaciju opravdaly

  Televizija jej vže zňala z archivu na sajti. Obydvi inštituciji obic’ajuť krokŷ, žebŷ ku podibnŷm situacijam ne prychodylo.   „Rusyňska i ukrajiňska narodnosť ne suť totožnŷ,“ napysav u seredu 13-ho jula 2022-ho roku na svojim oficialni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.07.2022

V Užhorode vojnu nevidieť 

Padlých tam však pochovávajú každý druhý až tretí deň. Nápor na hranici s Ukrajinou poľavil. PEREČIN, UŽHOROD. Na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj je v pondelok štvrtého júla napoludnie naše auto jediné. V oboch smeroch. Zo Sloven…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.07.2022

Rozhovor. Sergej Kopčák

Svetoznámy umelec spochybňuje vedenie SND a slovenských hercov posiela do fabriky Rozdávajú výpovede, ale kto? Ľudia, ktorí s divadlom nikdy poriadne nepracovali, tvrdí najslávnejší slovenský operný spevák v zahraničí Sergej Kopčák. Nikotí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.07.2022

Na vyhliadkovej veži na Dukle kompletne rekonštruujú obidve kupoly

Turistické lákadlo v slovensko-poľskom pohraničí si turisti už počas tohto leta neužijú. Na výhľady z atraktívnej vyhliadkovej veže môžu zabudnúť. Mnohí pritom do kraja pod Duklou merajú stovky kilometrov. Raz pre výmenu okien, inokedy pre mo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.07.2022

Zberateľský ošiaľ v Údolí smrti - spustili predaj novej nulaeurovej bankovky

Aj tri dni čakania, aj noc v stane, v aute, či na zemi pod altánkom. To je cesta k unikátnym zberateľským kúskom. Presvedčili sme sa o tom v uplynulý piatok v Údolí smrti, o deviatej ráno spustili predaj ďalšej nulaeurovej bankovky.   Ako ste…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Mudrota ujka Vasyľa:
-Najvekšym dokazom/svidčiňom, že u vesmiri jesť rozum - nychto ne choče kontatuvaty sja z nami durakami zo Zemľi...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať