Druhý Marmarošský proces

03.03.2021

Súdny proces v Marmarošskej Sihoti (29.12.1913 - 3. 3.1914) sa konal proti 94 rusínskym pravoslávnym sedliakom, mužom a ženám vo veku od 17 do 64 rokov. Uhorská justícia ich obvinila z velezrady, zo snahy podriadiť pravoslávnych Rusínov Ruskej pravoslávnej cirkvi a pripojiť časť územia Uhorského kráľovstva (komitáty Bereg, Ugoča a Marmaroš) k Rusku. Ďalej im žaloba kládla za vinu snahu zo spojenia s ruskými politickými kruhy prostredníctvom poslanca ruského parlamentu (dumy) grófa Vladimíra Bobrinského, vnukov A. Dobrjanského Alexeja a Georgija Gerovských a hlavného propagátora pravoslávia na Podkarpatsku archimandritu* Alexija, vysvieteného v Rusku.

Žalujúcu stranu - štát, zastupoval prokurátor Andor Illés (Iljaševič), maďarizovaný Rusín. Obhajobu pravoslávnych zaisťovala budapeštianska slobodomurárska lóža, ktorá poslala do Sihoti 17 advokátov. Oficiálnym advokátom bol nakoniec menovaný Juraj Janoška z Trenčína. Ako dôkazový materiál figurovali na súde modlitebné a bohoslužobné knihy – biblie, vydané v Rusku a skonfiškované pravoslávnym.

„Dôkazy" o spojení obžalovaných s „ruskou agentúrou" dodal policajný provokatér, maďarizovaný Rusín Arnold Duliškovič. Provokatér aj jeho falošné „dôkazy" boli demaskované grófom V. A. Bobrinskym a A.Gerovským, ktorí sa dobrovoľne prihlásili k súdu.

Marmarošský proces vyvolal búrlivú reakciu v demokratických kruhoch Európy, ktoré ostro odsúdili počínanie uhorskej justície. Český poslanec Ríšskej rady Václav Klofáč vystúpil s interpeláciou v rakúskom parlamente. T. G. Masaryk a slovenský poslanec uhorského parlamentu Milan Hodža požiadali o účasť na procese ako obhajcovia, od uhorských úradov však nedostali povolenie. Vlna solidarity zachvátila tiež Slovensko. Uhorská justícia však ignorovala dôkazy o nevine obžalovaných aj protesty európskej verejnosti. A tak 33 osôb z 94 obžalovaných bolo odsúdených celkom k 37 rokom väzenia a k pokute 6 800 korún.

Archimandrita Alexij bol odsúdený ku 4 rokom väzenia a k pokute 1 000 korún. Napriek tomu však uhorská vláda nedosiahla svoj cieľ. Zastrašiť rusínskych sedliakov sa jej nepodarilo, naopak – odsúdení sa v očiach veriacich stali mučeníkmi za vieru a pravoslávne hnutie ďalej mohutnelo.

Marmarošský proces bol prvým politickým procesom proti rusínskym sedliakom v Uhrách, ktorí v pasívnej náboženskej forme protestovali proti politike maďarizácie a renegátstvu predstaviteľov hierarchie gréckokatolíckej cirkvi.

-lj-

Foto: 
Účastníci druhého Marmarošského procesu. Rok 1924, po desiatich rokoch.

yandex.ru

* archimandrita - predstavený pravoslávneho kláštora

Použitá literatúra:
Ivan Pop: Dejiny Podkarpatskej Rusi v datech, Vydavatelstvo Libri, rok 2005
 
 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ. Zo žyvota. Nad babami ňigda ne vyhraš!
Včera idu po Labirci a vidžu jak sja maleňka ďivočka naderať z bratom o velyke lyzatko:
-Daj tu, bo to moje...! hvaryť plaksyvo ďivočka.
-Ňet, to moje lyzatko...! ne choče popustyty chlopčik.
-To moje, bo tvoje jem už zjila...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať