Epidémie nás sprevádzajú tisíce rokov, ale ľudia sa nepoučili

20.10.2020


Čoraz viac vedcov sa prikláňa k názoru, že ľudstvo raz zahynie v dôsledku pandémie vyvolanej nejakým dosiaľ neznámym vírusom. V nedávno vydanej publikácii Epidémia v dejinách z vydavateľstva Premedia jej autori približujú, ako títo „neviditeľní nepriatelia" prispeli k zániku niekoľkých starých civilizácií. Hovoríme o tom s editorom knihy Branislavom Kovárom z Archeologického ústavu SAV.

Je to naozaj výskumom doložený fakt, že epidémie spôsobili zánik civilizácií?
Spresním. Pandémie chorôb mohli mať skôr podiel na zániku niektorých civilizácií. Vždy je tých faktorov viac, či už sú to ekonomické problémy, zmeny klímy, alebo spomínané epidémie. Pritom nás neohrozujú len vírusy, ale aj baktérie.

Príkladom je baktéria Yersinia pestis, ktorá je pôvodcom moru. Na začiatku 21. storočia sa objavila na Madagaskare nová forma tejto baktérie, rezistentná voči antibiotikám a šíriaca sa hlavne v pľúcnej forme priamo z človeka na človeka. Dôkazy o výskyte infekčných chorôb v minulosti sú viaceré, buď priamo v písomných prameňoch, ktoré skúmajú kolegovia historici, alebo sme indície o epidémiách získali v spolupráci s prírodnými vedami.

Napríklad vďaka tomu vieme, že obyvateľov Rímskej ríše ohrozovali dyzentéria, hepatitída, malária, lepra, týfus, tuberkulóza alebo salmonelóza. Najväčšie však boli dve epidémie: tzv. antonínovský mor (pravdepodobne išlo o pravé kiahne, 165 – 180 n. l.) a Cypriánov mor (pravdepodobne filovírus – príbuzný ebole, 249 – 242 n. l.). Obe mali veľký dosah na demografiu ríše, čo sa prejavilo v ekonomike aj v armáde, keď Rímskej ríši jednoducho chýbali ľudia.

Dalo sa vôbec zabrániť týmto katastrofám?
Vzhľadom na vtedajšie prostriedky ani nie, hoci aj vtedy dokázali vládcovia prijať rôzne účinné opatrenia. Už len prvé zavedenie karantény v Benátkach obmedzilo šírenie moru v meste. Slovo karanténa je odvodené od benátskeho dialektu (quarantena) a znamená štyridsať. Na toľko dní mali ísť námorníci prichádzajúci do prístavu do izolácie. Takýchto prípadov poznáme viac. Už prorok Mohamed hovoril o izolácii veriacich v prípade výskytu infekcie. Najviac informácií máme, pochopiteľne, z pandémií v 20. storočí. Podobné opatrenia, ako sa dnes prijímajú v prípade koronavírusu, sa prijali aj počas pandémie španielskej chrípky. Napríklad sa nosili rúška.

Už vtedy ich však ľudia odmietali nosiť…
Otázka prijatia opatrení závisela v histórii, tak ako je to napokon aj dnes, od schopnosti autorít ich presadiť. Často bola nasadená armáda, ktorá mala zabrániť migrácii nakazených. V najstarších obdobiach môžeme sledovať hlavne strach ľudí, ktorí napriek upozorneniam utekali mimo epicentra nákazy, čo však bola katastrofa, pretože nákazu ďalej šírili. Problémom v minulosti bola aj informovanosť verejnosti. Napríklad počas pandémie španielskej chrípky boli mnohé informácie zatajené. Choroba sa šírila na konci prvej svetovej vojny, keď všade prebiehali oslavy, čím pre šírenie chrípky vznikalo ideálne prostredie.

Ako vôbec archeológ a historik vníma priebeh súčasnej pandémie COVID-19?
Keďže sa zaoberám teóriou kolapsov starých spoločností, sledujem teraz niektoré moje poznatky z dejín takpovediac v priamom prenose. Samozrejme, každá historická udalosť je niečím nová, napríklad dnes je to hlavne šírenie informácií, ktoré je výrazne rýchlejšie a masívnejšie ako v minulosti. Ak sa však pozeráme na ochranné opatrenia z historického hľadiska, tak pri mnohých sa toho veľa za tisícročia nezmenilo. Základom bola vždy snaha izolovať chorých a obmedziť pohyb obyvateľstva.

Je vôbec ľudstvo schopné poučiť sa zo svojej histórie?
Epidémie a pandémie nás sprevádzajú tisíce rokov, vzorce šírenia sú často rovnaké, ale ľudia sa nepoučili. Vedci už dlho upozorňovali, že celosvetová pandémia, akú zažívame práve v týchto časoch, raz príde a mali by sme na ňu byť pripravení. Nechcem byť prorokom, ale myslím si, že nejde o jedinú pandémiu, ktorá nás v prvej polovici 21. storočia zasiahne.

Mgr. Branislav Kovár, PhD.
Vyštudoval archeológiu a históriu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, pracuje v Archeologickom ústave SAV.
Je spoluautorom kníh Kolaps očami archeológie, Epidémia v dejinách a ďalších publikácií.



Vladimír Jancura, Pravda

Zdroj:

https://zurnal.pravda.sk/rozhovory/clanok/564890-epidemie-nas-sprevadzaju-tisice-rokov-ale-ludia-sa-nepoucili/

Foto:
Vedec Branislav Kovár.
Autor: Archív Branislava Kovár

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vojnovyj veteran Vasyľ mať paru mynut času i zachodyť do holičstva.
Nešykovnyj holič ho dva raz poriže. Žeby zahnaty trapňi momenty, začne z nym bisidu:
-Už ste ujku dakoly tu v nas byly...?
-Ňi, u vas ňi, ruku jem stratyv na fronťi...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať