Finančné operácie najpodivnejšej armády sveta. Ako naše légie podnikali na Sibíri

28.06.2020


Okrem toho, že bránili štyritisíc kilometrov dlhú magistrálu, dokázali otvoriť bane, dosadili svojich ľudí do niekoľkých stoviek tovární, ktoré okamžite začali produkovať, ale špekulovali aj na kurzových zmenách.

Pred sto rokmi sa plavilo Indickým oceánom na parníkoch všetkého druhu šesťdesiatpäťtisíc mužov. Lode ich postupne prevážali z Vladivostoku do Európy. Po šiestich rokoch útrap sa konečne vracali zo Sibíri domov československí legionári. Prežili boje proti boľševikom a rôznym povstaleckým skupinám na Transsibírskej magistrále. Ruskí boľševici sa ich báli a nenávideli ich, komunisti sa ich snažili vymazať z historickej pamäti a tí českí sa do legionárov triafajú dodnes. Aj preto sú légie obostreté radom mýtov a konšpirácií.

Najobľúbenejšia bájka je o tom, ako legionári ukradli ruský zlatý poklad. Nemám v úmysle ju konšpirátorom vyvracať, ale chcem upozorniť na knihu, ktorá veľmi sucho rad nezmyslov vyvracia. Zhodou okolností mi pred pár dňami pristál v pošte email od čitateľa, ktorý sa o legionárov zaujíma. Píše: „Keď sme sa s priateľmi z Viedenského klubu plavili po Volge, rozprával som im o našich legionároch. V jednej chvíli mi bývalý finančný riaditeľ Siemensu položil jednoduchú otázku, na ktorú som nepoznal odpoveď: kto financoval tých šesťdesiatpäťtisíc vojakov?“

Táto otázka je zaujímavá aj po sto rokoch, pretože legionári na Sibíri boli jednou z najpodivnejších armád vôbec. Okrem toho, že bránili štyritisíc kilometrov dlhú magistrálu, dokázali otvoriť bane, dosadili svojich ľudí do niekoľkých stoviek tovární, ktoré okamžite začali produkovať textil, topánky, muníciu, stroje. Otvorili mlyny, pivovary, chemičky, mlyny, vyrábali dynamit, očkovacie séra. Tlačili doklady, peniaze, noviny v niekoľkých jazykových mutáciách. Zamestnávali Rusov a platili im za to. Ako toto všetko dokázali?

Odpoveď ponúka kniha historičky z Masarykovho ústavu Daniely Brádlerovej nazvaná príznačne Vojaci alebo podnikatelia: Hospodárske a finančné aktivity československých légií počas ich anabázy v Rusku a na Sibíri. Autorka využíva archívne dokumenty, do ktorých sa doteraz historici nepustili. Na pohľad sú to sústa nezáživné a pre neekonómov veľmi náročné: účtovné knihy, výkazy, faktúry, výročné uzávierky, bankové prevody, platobné príkazy atď.

Brádlerová na základe čísiel sucho vysvetľuje, ako a kam putoval zlatý poklad, teda 80 vagónov zlata a striebra! Kto ho strážil, aké boli pečate na vagónoch a kde zlato skončilo. Zlatý poklad je vďačný ťahák, ale autorka predovšetkým vysvetľuje, z čoho bola armáda platená a ako si zarábala. Koľko peňazí investovala do legionárov cárska vláda, koľko požičali jednotlivé vlády po boľševickej revolúcii, čo dostali legionári od francúzskej vojenskej misie alebo od spojencov. Skvelé sú kapitoly o tom, s čím legionári obchodovali, ako dopravovali tovar a suroviny zo Sibíri do Československa a späť a ako zarábali napríklad na špekuláciách s kurzovými rozdielmi rôznych mien.

Keď chcela Daniela Brádlerová pred štyrmi rokmi knihu vydať, nenašla vydavateľa. Vraj téma nie je sexi. Štyristostranová publikácia vyšla vlani a je vypredaná.

Ľubomír Smatana
Autor je redaktor Českého rozhlasu

Zdroj:
https://dennikn.sk/1954815/financne-operacie-najpodivnejsej-armady-sveta-ako-nase-legie-podnikali-na-sibiri

Foto:
Československí legionári. Z archívu Juraja Tvarožka. 
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska: Kava je čudesnyj napytok! Nychto iši ne porachuval, tiko ďity, sja narodylo od pozvaňa na kavu...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať