František a registrované partnerstvá. Hľadanie významu pápežových slov sa zmenilo na detektívku

22.10.2020


Svet diskutuje o vete, ktorá zaznela, hoci zrejme nemala uzrieť svetlo sveta. Jej obsah objasnil Františkov spolupracovník.

Zatiaľ čo režisér Jevgenij Afinejevskij si vo štvrtok popoludní vo Vatikánskych záhradách preberal ocenenie za svoj nový dokumentárny film Francesco, novinári ďalej pátrali po kontexte a presnom význame pápežových vyjadrení o spolužití homosexuálnych osôb, ktoré vo filme zazneli. Napriek tomu, že vyvolali búrlivú diskusiu po celom svete, Vatikán situáciu komentuje mlčaním.   

S dôležitými zisteniami medzitým prišiel portál Catholic News Agency, ktorý o pápežových výrokoch informoval medzi prvými. Ukázalo sa, že aj keď režisér Afinejevskij pôvodne tvrdil, že diskutované vyjadrenia mu František povedal na kameru, v skutočnosti pochádzajú z minuloročného interview pápeža pre mexickú televíziu Telesiva.

Kompletný rozhovor, ktorý viedla vatikanistka Valentina Alazraki, je dostupný na YouTube. Jeho prepis a preklady si môžete prečítať na stránkach Vatican News (španielčina/taliančina/čeština).

Catholic News Agency – ale rovnako aj katolícky kňaz Lukáš Fejerčák, ktorý nám do redakcie zaslal svoju analýzu – upozornili na to, že vyjadrenia pápeža v Afinejevského dokumente sú vystrihnuté z rôznych miest Alazrakiovej interview.

Tri vety – „Homosexuálne osoby majú právo žiť v rodine. (... las personas homosexuales tienen derecho a estar en la familia...) Sú Božími deťmi a majú právo na rodinu. (Son hijos de Dios, tienen derecho a una familia...) Nikto nemôže byť kvôli tomu vylúčený alebo nešťastný. (No se puede echar de la familia a nadie ni hacer la vida imposible por esa...)“ – síce pápež povedal v rámci jednej odpovede, ale v inom poradí, pričom pomedzi ne povedal ešte ďalšie veci.

Kým z rozhovoru Alazrakiovej s pápežom je zjavné, že František nehovorí o právach „novej“ rodiny, ale o tom, že rodičia majú homosexualitu svojho dieťaťa prijať, a nie ho vypudiť, v Afinejevského dokumente vyvolávajú pápežove vyjadrenia zdanie, že homosexuáli majú právo založiť si rodinu, prípadne si aj adoptovať deti.

Identickosť, no zároveň rôznu následnosť pápežových výrokov dokumentuje nasledujúce video:  
https://www.youtube.com/watch?v=ClxBxKSC4ZQ&feature=emb_logo

Najcitlivejšia pasáž – „To, čo musíme zabezpečiť, je vytvoriť zákon o registrovaných partnerstvách, aby takýmto spôsobom mali právnu ochranu. Sám som sa za to zasadzoval. (Lo que tenemos que hacer es una ley de convivencia civil, tienen derecho a estar cubiertos legalmente. Yo defendí esa.)“ – sa však v minuloročnom rozhovore s vatikanistkou Alazrakiovou nenachádza.

Kňaz Fejerčák nás upozornil, že v minutáži 1:00:02 je zreteľný prestrih. Samozrejme, nie je jasné, ktoré vety boli vystrihnuté ani kto tento zásah inicioval. Existuje však silné podozrenie, že vypustená bola práve sporná pasáž. „Buď ju vypustila samotná novinárka, alebo bola vypustená pri autorizácii rozhovoru,“ domnieva sa česká redakcia Vatican News, ktorá zároveň označila Jevgenija Afinejevského za homosexuálneho aktivistu.  

Keďže Afinejevskij mal pri tvorbe svojho filmu k dispozícii rozsiahlu vatikánsku audiovizuálnu dokumentáciu vrátane pôvodného Alazrakiovej materiálu, mohol použiť aj vystrihnuté vety.    

Najväčšia polemika sa dnes vedie práve o dvoch vetách, ktoré sa napokon nepodarilo utajiť. Podľa niektorých bol španielsky termín „ley de convivencia civil“ nesprávne preložený ako zákon o registrovaných partnerstvách (civil unions, unioni civili), kým pápež mal na mysli len všeobecnú podporu vzájomného spolunažívania.

Podľa arcibiskupa Víctora Manuela Fernándeza, ktorý je bývalým rektorom Pápežskej katolíckej univerzity v Argentíne a blízkym spolupracovníkom pápeža Františka (písali sme o ňom na tomto mieste), však niet o čom špekulovať.

„Bergoglio vždy uznával, bez toho, aby to nazval ,manželstvom‘, že v realite existujú veľmi blízke zväzky medzi osobami rovnakého pohlavia, ktoré samy osebe nemusia zahŕňať sexuálne vzťahy, ale zahrnujú veľmi intenzívne a stabilné spojenie,“ napísal arcibiskup Fernández na facebooku s tým, že tieto osoby neraz chcú medzi sebou upraviť vzťahy tak, aby mali dostupnosť k zdravotnej dokumentácii partnera či mohli po sebe dediť.  

„Toto môže byť ukotvené v zákone a nazýva sa to ,registrovaným partnerstvom‘ (unión civil) alebo ,zákonom o civilnom spolunažívaní‘ (ley de convivencia civil), nie manželstvom. Bergoglio mal tento názor vždy a pred rokmi bola dokonca v rámci argentínskej biskupskej konferencie diskusia, kde Bergoglio toto obhajoval, ale prehral. Väčšina hovorila, že by sa to plietlo s manželstvom a uprednostňovali to neinovovať,“ vysvetlil Fernández.

Nasleduje doslovný preklad statusu Víctora Manuela Fernándeza do slovenčiny:
Čo hovorí pápež František o registrovanom partnerstve homosexuálnych osôb
To, čo pápež povedal o tejto téme, je to, čo hovoril, aj keď bol arcibiskupom v Buenos Aires. To implikuje dve rôzne veci:
1.  Výraz „manželstvo“ má pre neho presný význam a týka sa iba stabilného zväzku medzi mužom a ženou, ktorý je otvorený životu. Tento zväzok je jedinečný, pretože nutne obsahuje rozdiel medzi mužom a ženou, ktorí sa vzájomne zjednocujú a obohacujú v odlišnosti a sú prirodzene schopní splodiť život. Preto existuje slovo „manželstvo“, ktoré sa vzťahuje iba na tento zväzok. Hocijaký iný podobný zväzok vyžaduje iné pomenovanie.
2. Bergoglio však vždy uznával, bez toho, aby to nazval „manželstvom“, že v realite existujú veľmi blízke zväzky medzi osobami rovnakého pohlavia, ktoré samy osebe nemusia zahŕňať sexuálne vzťahy, ale zahrnujú veľmi intenzívne a stabilné spojenie. Do hĺbky sa poznajú, mnoho rokov zdieľajú spoločné bydlisko, starajú sa o seba, obetujú sa jeden za druhého. No a môže sa stať, že v extrémnej situácii alebo v prípade choroby tieto osoby uprednostňujú, aby sa o tom hovorilo nie s ich príbuznými, ale s osobou, ktorá do hĺbky pozná ich zámery. A pre to isté uprednostňujú, aby táto osoba zdedila všetok ich majetok a tak ďalej. Toto môže byť ukotvené v zákone a nazýva sa to „registrovaným partnerstvom“ (unión civil) alebo „zákonom o civilnom spolunažívaní“ (ley de convivencia civil), nie manželstvom. Bergoglio mal tento názor vždy a pred rokmi bola dokonca v rámci argentínskej biskupskej konferencie diskusia, kde Bergoglio toto obhajoval, ale prehral. Väčšina hovorila, že by sa to plietlo s manželstvom a uprednostňovali to neinovovať.
Preklad: Kristína Votrubová


K zväzkom medzi osobami rovnakého pohlavia sa pápež niekoľkokrát vyjadril aj v minulosti. V roku 2014 v rozhovore pre taliansky denník Corriere della Sera povedal, že manželstvo tvorí jeden muž a jedna žena. Zároveň konštatoval, že niektoré štáty legalizovali registrované partnerstvá, aby osoby, ktoré spolunažívajú rôznymi spôsobmi, si vedeli zabezpečiť zdravotnú starostlivosť. „Je potrebné vidieť rôzne prípady a hodnotiť ich v ich rôznosti,“ dodal pápež.

Catholic News Agency pripomenula aj málo známu knihu francúzskeho sociológa Dominiquea Woltona z roku 2017 nazvanú Pápež František. Politika a spoločnosť, v ktorej František rovnako rozlišuje medzi heterosexuálnymi manželstvami a registrovanými partnerstvami osôb rovnakého pohlavia.

Vatikanista Gerard O´Connel následne v recenzii, ktorú publikoval v jezuitskom časopise America, konštatuje, že pápež „zopakoval svoj nesúhlas s homosexuálnymi manželstvami, ale akceptáciu registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia“.  

Pavol Rábara
Imrich Gazda


Zdroj: 
https://svetkrestanstva.postoj.sk/63985/hladanie-vyznamu-papezovych-slov-sa-zmenilo-na-detektivku

Foto – TASR/AP

Aktuality

Zobraziť všetky
31.12.2020

Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov, 2020

SME RUSÍNI //МЫ  РУСИНЫ ​//СЬМЕ РУСИНЫ ​​​​​ ​ "Dejiny do každej rusínskej rodiny..." Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov  druhé vydanie, Bratislava 2020 počet strán: 240, 120 x 210 mm mäkká šitá väzba V4 jazyk: slovenský ISBN 978 - …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.11.2020

ZLOMENÝ GENERÁL PROSIL Z VÄZENIA O MILOSŤ: ROBIL SOM POCTIVO, ALE NEMAL SOM SCHOPNOSTI

List, ktorý napísal pred 65 rokmi vo väzenskej cele, prináša úplne iný pohľad na Ludvíka Svobodu. Generál, ktorý sa v tom čase stal pre komunistický režim nepohodlný, v ňom úpenlivo prosil o milosť. V archívoch sa zachoval list adresovaný pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.11.2020

75. VÝROČIE VZNIKU DIVADLA ALEXANDRA DUCHNOVIČA

24.11.1945 bolo založené v Prešove na družstevnom základe Ukrajinské národné divadlo, predchodca dnešného Divadla Alexandra Duchnoviča. Prvou premiérou divadla, ktoré okrem niekoľkých profesionálov angažovalo najmä talentovaných amatérov, bol…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2020

Sovětská „kulturní revoluce“ v Zakarpatské oblasti – prostředek likvidace národní kultury Rusínů

Sovětská „kulturní revoluce“ v Zakarpatské oblasti – prostředek likvidace národní kultury Rusínů Prvním krokem k uskutečnění sovětské „kulturní revoluce“ na Podkarpatsku byla likvidace rusínského školství, demonstrativní pálení rusínských školn…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2020

Před 75 lety se Československo rozloučilo s Podkarpatskem. Oblast se „vrátila“ Ukrajině, k níž dříve nepatřila

„Stará hranice mezi bývalou Podkarpatskou Rusí a Slovenskem se změnila. Namísto zemské hranice nastoupila hranice státní, která nás však nebude oddělovat od Sovětského svazu,“ informoval o definitivním konci společného soužití Čechoslováků a Rus…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2020

Před 70 lety byl v Jáchymovských dolech zaveden systém sovětského gulagu

Nechvalně proslulé jáchymovské tábory a doly, v kterých trestanci za nelidských podmínek těžili uran pro Sovětský svaz, fungovaly mezi roky 1949–1961. Charakter totální třídní šikany začal být vůči zdejším politickým vězňům uplatňován právě před…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska Marči: To što tobi najvecej potribne pro žyvot, ťa i tak nychto ne naučiť...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať