Futbal v prihraničnom mestečku začali rozvíjať Česi. Dnes má klub sto rokov

30.05.2022


Medzilaborce si počas storočnice prešli rôznymi obdobiami.

MEDZILABORCE. Najpopulárnejší a najrozšírenejší šport v Medzilaborciach, mestečku pod Kamjanou, prešiel dlhou a bohatou históriou. 

Podľa záznamov miestneho futbalového kronikára Vasiľa Holendu sú prvé neoficiálne príležitostné futbalové zápasy medzilaboreckých futbalových priekopníkov uvádzané už od roku 1920. 

Svoje mužstvo nazvali Slovan Medzilaborce a súpermi im boli HAC Humenné, Zemplín Michalovce a Trebišov. 

Za súpermi cestovali aj na Podkarpatskú Rus, súčasť vtedajšej Československej republiky - do Užhorodu, Mukačeva, Berehova a Chustu.

Začínali vo Východoslovenskej župe
Rok 1922 zaznamenáva prvé oficiálne súťažné účinkovanie družstva pod názvom AFK Meteor Medzilaborce. Štartovalo v II. okrsku Východoslovenskej župy. 

Futbaloví priekopníci súperili s klubmi ČsŠK Košice, ČsŠK Michalovce, Peší pluk 32 Košice, PSC Košice, AFK VS Košice, AFK 111 Košice a Sparta Prešov.  

Rok 1922 je považovaný za oficiálny rok založenia medzilaboreckej futbalovej histórie.  

Za vznikom a začiatkom futbalu v Medzilaborciach je jasná stopa českej inteligencie, ktorá po vzniku samostatnej ČSR v roku 1918 v prihraničnom mestečku zabezpečovala fungovanie štátnej administratívy. 

Podmienky pre hru i výstroj boli na míle vzdialené od tých súčasných. 

Názov Hlinková garda odmietli
Tridsiate roky priniesli prvú zmenu názvu klubu na ŠK Rusj Medzilaborce. Krátke stop vystavilo futbalu obdobie v čase druhej svetovej vojny. 

Futbalisti ŠK Rusj odmietli požiadavky riadiaceho orgánu na zmenu názvu ŠK HG (Hlinková garda) a nasledoval zväzový zákaz činnosti. 

Obnovenie aktívneho futbalového života prišlo po oslobodení. Na konci 40. a začiatku 50. rokov pôsobili futbalisti Medzilaboriec na úrovni I. B triedy. 

V roku 1953 dochádza k ďalšej zmene názvu klubu na DŠO (Dobrovoľná športová organizácia) Tatran.

Medzníkom na medzinárodnom poli bol pre medzilaborecký futbal 9. máj 1956.

V ten deň si DŠO Tatran zmeral sily s poľským klubom KS Stal Sanok (3:5) a nadviazali družobný kontakt, ktorý aktívne fungoval donedávna. 

Družobné kontakty boli v nasledujúcich rokoch udržiavané aj s ďalšími troma poľskými klubmi - Polóniou Przemysl, Sokolom Kolbuszowa, MZKS Kozienice. 

Takisto so Spartakom Náměšť nad Oslávou z Českej republiky, s Rusinom Ruský Kerestúr zo Srbska a ukrajinským Chimikom Perečín.  

Najúspešnejšie sedemdesiate roky
Rok 1957 prináša znovu zmenu názvu, na DŠO Lokomotíva. Tendencia zmeny názvu sa opäť zreálnila v sezóne 1962/63, futbalisti do nej vstúpili pod novým názvom TJ Spartak Transporta Medzilaborce. 

Ku komfortu pre hráčov a divákov prispela výstavba tribúny s potrebným vybavením a jej uvedenie do používania v roku 1969. Tribúna slúži dodnes a v roku 2014 prešla rozsiahlou rekonštrukciou. 

V roku 2017 bola na hlavnej hracej ploche zrealizovaná inštalácia zavlažovacieho systému. 

Najúspešnejšie obdobie pre futbal v Medzilaborciach priniesli sedemdesiate roky. 

Postupové plány sa podarilo zrealizovať silnej hráčskej generácii v ročníku 1971/72, presne v polstoročnici existencie futbalu v Medzilaborciach. 

Tento úspech ešte umocnil postup družstva dorastu, vedeného Michalom Hettešom, do krajských majstrovstiev. 

Po úspechu prišiel pád
Druhá polovica sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia priniesla doposiaľ najvhodnejšie podmienky na ďalší rozmach futbalu v meste. 

Veľkú časť iniciatívy preberá závod Vihorlat na čele s riaditeľom Petrom Huľom. Predseda TJ Spartak Vihorlat Pavel Dupkanič a predseda Štefan Varga postupne pripravili a zrealizovali personálne a materiálne podmienky pre historický medzník futbalu v Medzilaborciach. 

Sezóna 1978/79 priniesla zaslúženú odmenu pre futbalovú rodinu pod Kamjanou - historické prvenstvo v majstrovstvách kraja splnilo sny o divízii.

Dobrú formu potvrdili futbalisti aj postupom do finále krajského kola Slovenského pohára. Aj keď vo finále nestačili na Poprad, finálová účasť sa radí k najväčším pohárovým úspechom Medzilaboriec.

Nasledovali dve sezóny v divízii. Prvá bola pre nováčika veľmi úspešná (4. miesto), proti zdatným súperom ako Michalovce, Ružomberok, Bardejov, Liptovský Mikuláš, Stropkov, Vranov nad Topľou, či Poprad.  

V druhej prišlo sklamanie a nasledoval pád z poslednej priečky. Po sebauspokojení a odchode viacerých hráčov prišiel zákonitý trest - zostup do krajských majstrovstiev a nasledovne do I. A triedy.

Stabilizovali sa v štvrtej lige
Na začiatku deväťdesiatych rokov, po politických a spoločenských zmenách, vzišla potreba transformácie a zmien. Vyústilo to do zániku TJ Spartak Vihorlat a vytvorenia ŠK Štart v roku 1997.

V ročníku 1999/2000 boli futbalisti ŠK Štart, vedení Leonidom Kocurišinom, veľmi blízko postupu do III. ligy. Iba horšia vzájomná bilancia, pri navlas podobnom bodovom zisku, s postupujúcou Bardejovskou Novou Vsou zmarila futbalistom Medzilaboriec radosť s postupu.

Ročník 2003/2004 priniesol neuvážený rok s nepríjemným dôsledkom pre futbal v meste. 

Po skončení súťaže vedenie HFC Humenné odhlásilo B-mužstvo zo súťaže a Medzilaborce hrajúce vo Volici V. ligu neudržali. Pre ŠK Štart nasledoval historický zostup do okresnej ligy.

V nasledujúcej sezóne nasledovala zmena vedenia, predsedom sa stal Alexander Černega. 

Posilnil sa káder a hráči vedení trénerom Alojzom Špakom zrealizovali v sezóne 2004/2005 rýchly návrat do V. ligy a o rok neskôr do IV. ligy už pod názvom MŠK Spartak, ktorý pretrváva do dnešných dní.

Oslavy storočnice budú 2. júla
V klube momentálne pripravujú dôstojný priebeh osláv, spojený so športovo-kultúrnym podujatím na 2. júla 2022. Prvú júlovú sobotu zavíta do Medzilaboriec výprava futbalových internacionálov Slovenska.

Pripravuje sa ocenenie zaslúžilých hráčov, trénerov i funkcionárov pôsobiacich v klube pod Kamjanou. Podujatie bude sprevádzať kultúrny program. 

V štádiu dokončovania je aj rozsiahla publikácia dokumentujúca historické míľniky medzilaboreckého futbalu. Vydanie publikácie zachytí aj oslavy storočnice a v jeseni by sa mal uskutočniť jej krst. 
 

Vladimír Cepko

Zdroj:
https://sportnet.sme.sk/spravy/futbal-msk-spartak-medzilaborce-storocnica-najpamatnejsie-momenty/

Foto: 
Prvá zachovaná fotografia medzilaborských futbalistov - rok 1925. (Autor: archív V.C.)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska klopkať na dveri gynekologa:
-Prošu Vas, ne zabyla je soj tu gačky...
-Ňi...
-Perebačte, ta to poťim u zubara...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať