Grófske chyžky v Poloninách boli desaťročia neprístupné. Užívali si ich papaláši

02.04.2022

Od apríla sa to zmení.

NOVÁ SEDLICA. Verejnosti desaťročia nedostupný objekt Grófske chyžky nad obcou Nová Sedlica (okres Snina) na území Národného parku (NP) Poloniny, od obdobia socializmu využívaný politikmi či vysokými funkcionármi na poľovačky, sprístupnia v tohtoročnej letnej sezóne širokej verejnosti.

Pod Správu NP Poloniny prejde od 1. apríla v rámci reformy národných parkov od Lesopoľnohospodárskeho majetku (LPM) Ulič aj bývalý takzvaný „ministerský", v súčasnosti režijný revír. Správa verí, že sa oblasť stane obľúbenou turistickou destináciou.

„Lokalita sa nachádza vo veľmi atraktívnej doline Zbojského potoka od obce Nová Sedlica po Jarabú skalu, samotný 'ministerský' areál pozostáva z poľovníckej chaty, rybníka Na Mlákach a lúky Medovej baby s včelínom," povedal riaditeľ Správy NP Poloniny Miroslav Buraľ s tým, že jej sprístupnenie verejnosti je „úplne prvou vecou", ktorú ochranári urobia.

Stôl s vyrezávaným príbehom
Ako ozrejmil, oblasť poľovačiek bola v minulosti natoľko utajovaná, že odtiaľ koncom 20. storočia odklonili turistický chodník.

Sprístupnením lokality sa turistom podľa Buraľa zatraktívni výstup k najkrajšej vyhliadke na území Polonín z vrcholu Rjaba skala.

Terajšia takzvaná „ministerská" chata sa nachádza na mieste, kde prvú poľovnícku chatu dala postaviť v roku 1908 grófka Leopoldina Szerenyova z Moravy.

„Málokto vie, že na terajšej chate sa nachádza stôl 'Skazka', na ktorom je dookola vyrezávaný rozprávkový príbeh lesného medveďa. Dal ho vyrezať nestor ochrany prírody v Poloninách a zároveň lesník Miroslav Poliščuk," doplnil Buraľ s tým, že tento stôl je súčasťou interiéru už 70 rokov.

Čo sa reformáciou národných parkov zmení
Sprístupňovanie takýchto atraktívnych miest vníma Buraľ ako jedno z pozitív transformácie NP.

V rámci delimitácie majetku od LPM Ulič a Lesov SR prejde od 1. apríla pod Správu NP Poloniny spolu takmer 8200 hektárov lesa a s nimi desať objektov.

„Väčšinou sú to poľovnícke chaty, ktoré sa nachádzajú na lesnom pôdnom fonde. Tie budú pod našou správou využívané ako terénne a výskumne stanice, pre strážnu činnosť a pre verejnosť v rámci rozvoja mäkkého cestovného ruchu v regióne," vysvetlil.

Spolu 23 zamestnancov, ktoré Správa NP Poloniny preberie od LMP Ulič, bude podľa Buraľových slov pracovať najmä na systematickej starostlivosti o lesné ekosystémy a časť z nich i na „Grófskych chyžkách" poskytovaním širších turistických služieb, a tiež na údržbe turistických a náučných chodníkov.

TASR
Tlačová agentúra

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22872423/grofske-chyzky-v-poloninach-boli-ludom-desatrocia-nepristupne-od-aprila-sa-to-zmeni.html

Foto: 
Atraktívne miesta sprístupnia verejnosti. 
(Zdroj: FB/NP Poloniny)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
05.04.2024

Problém východnej hranice Slovenska na prelome rokov 1938/1939 

   V kontexte autonómie Podkarpatskej Rusi a rozbitia Č-SR    Okolnosti vyhlásenia Slovenského štátu 14. marca 1939, anexia Karpatskej Ukrajiny Maďarskom a následný ozbrojený konflikt medzi honvédmi a vznikajúcou slovenskou  ozbrojenou mocou v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
02.04.2024

Československý generál Josef Šnejdárek

Životní příběh Josefa Šnejdárka se začal psát 2. dubna roku 1875 v moravských Napajedlech u Zlína, v rodině místního mlynáře. Jeho matka, Marie Šnejdárková, však záhy na to zemřela ve věku pouhých dvaadvaceti let. Malý, jedenapůlroční Josef byl …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Pravdov je, že verbľud/ťava vytryme i misjac ne pyty, ale poťim i tak pidlehne... Ta poťim našto sja tak morduvaty!? Na zdravľa, Rusnaci...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať