História priateľských kontaktov

07.09.2022


Michail Gorbačov a Ján Pavol II. 

Prvým vysokým sovietskym predstaviteľom za múrmi Vatikánu bol zať Nikitu Chruščova, ktorého prijal Ján XXIII.

Ironická otázka Stalina: „Koľko divízií má pápež?“ svedčila o jeho ľahkovážnom postoji voči nástupcovi svätého Petra. Avšak po 36 rokoch od úmrtia sovietskeho diktátora sa stalo niečo, čo by nám predtým ani len nenapadlo – 1. decembra 1989 prijal Ján Pavol II. vo Vatikáne Michaila Gorbačova, reformátora a otca „perestrojky“. Tým sa Gorbačov stal prvým sovietskym vodcom, ktorý oficiálne navštívil Vatikán.

V nasledujúcich rokoch udržiavali medzi sebou Gorbačov a Ján Pavol II. takmer priateľské vzťahy. Bývalý sovietsky vodca bol častým hosťom vo Vatikáne. Gorbačov, posledný vodca Sovietskeho zväzu, zomrel v noci z 30. na 31. augusta v Moskve.

Sovietsky vodca v pápežských priestoroch
Srdečnosť pápeža, ktorý videl v Gorbačovovi človeka prozreteľnosti v rámci diela oslobodzovania Európy spod jarma komunizmu. Vtedajší hovorca Vatikánu Joaquín Navarro-Valls spomínal, že vodca ZSSR povedal manželke: „Raisa Maximovna, mám tú česť predstaviť ti najvyššiu morálnu autoritu na zemi.“ A s úsmevom dodal: „On je Slovan, tak ako aj my!“

Tridsiateho januára 1967 síce Vatikán navštívil predseda Prezídia Najvyššej rady ZSSR Nikolaj Podgornyj, ale po prvé, išlo o neoficiálnu návštevu a po druhé, pozícia vtedajšieho hosťa Pavla VI. bola čisto čestná – Podgornyj bol formálne hlavou štátu (Najvyššia rada bola niečo ako „kolektívny“ prezident), ale na rozdiel od Gorbačova nemal žiadnu reálnu moc; tá v Kremli patrila vtedajšiemu šéfovi komunistickej strany Leonidovi Brežnevovi.

Treba tiež spomenúť, že tak Pavol VI., ako aj Ján Pavol II. niekoľkokrát vo Vatikáne prijali dlhoročného sovietskeho ministra zahraničných vecí Andreja Gromyka (v rokoch 1966 – 1985); prvým vysokým sovietskym predstaviteľom za múrmi Vatikánu bol zať Nikitu Chruščova, šéfredaktor denníka Izvestije Alexej Adžubej, ktorého 7. marca 1963 prijal Ján XXIII.

Stretnutie Jána Pavla II. z Gorbačovom malo oficiálny charakter, a teda bolo významnejšie ako len súkromná audiencia; nemalo však zároveň rozmer štátnej návštevy, keďže vtedajší ZSSR a Svätá stolica nemali nadviazané diplomatické vzťahy. V tejto súvislosti tiež nedošlo k oficiálnemu privítaniu a „v rímskom vetre spolu neviali kosák, kladivo a tiara“.

Chýbajúce protokolárne záležitosti však neumenšili historický význam stretnutia. Viac ako 70 rokov boli katolícki kňazi a veriaci v Sovietskom zväze utláčaní a prenasledovaní. Najvyšší predstaviteľ bojovnej ateistickej ideológie preukázal rešpekt voči pápežovi, ktorý neúnavne odsudzoval komunizmus ako produkt zla. Ba čo viac, Gorbačov podal ruku najvyššiemu predstaviteľovi cirkvi, ktorý otvorene podporoval Solidaritu v boji proti komunistickej moci vo Varšave a bol jedným z „hrobárov“ východného bloku.

Nesplnený sen
Nie náhodou došlo k tomuto rozhovoru v súkromnej pápežskej knižnici práve v decembri 1989. Bolo jasné, že povojnový politický poriadok sa „vykoľajil“. Pred tromi týždňami bol zničený Berlínsky múr, socialistický blok sa začal drobiť a Gorbačovovi robili veľké problémy snahy niektorých národov ZSSR, ktorému vládol, o nezávislosť.

K týmto problémom šéfa Kremľa sa pridali ešte požiadavky „pápežových divízií“ – 13,5 milióna katolíkov v ZSSR. Pre túto menšinu Svätá stolica už oddávna žiadala od sovietskej vlády náboženské slobody.

K prvým ústupkom došlo už po nástupe Gorbačova k moci v roku 1985. V marci a júli 1989 mohol Ján Pavol II. vymenovať katolíckych biskupov pre sovietske (zatiaľ) republiky Litvu a Bielorusko. Po 75-minútovom rozhovore Gorbačov ohlásil, že už čoskoro bude v jeho krajine prijatý zákon o slobode vyznania. O rok neskôr bol schválený a po ďalších 12 mesiacoch sa ZSSR rozpadol.

Počas nasledujúcich rokov udržiavali Gorbačov a Ján Pavol II. takmer priateľské kontakty. Bývalý sovietsky vodca bol častým hosťom vo Vatikáne.

Na druhej strane, Ján Pavol II. si nemohol splniť svoj veľký sen, o ktorom mimochodom hovoril vodca Kremľa počas historickej návštevy – nemohol navštíviť ZSSR, ktorému Gorbačov vládol.

V neskoršom období, po rozpade ZSSR v roku 1991, Svätý Otec navštívil väčšinu bývalých sovietskych republík, ktoré už boli slobodnými, samostatnými štátmi. K návšteve Moskvy však nedošlo. 

E-kai.  Preložil: Marián Hamada

zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/113478/historia-priatelskych-kontaktov

foto: 
zdroj: https://www.vaticannews.va/

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ pojimav na Laborci zolotu rybku:
-Choču malu prosperujuču fabryku, vilu i Lexusa...!
-Na uver abo na lizing?
-Ty vyberaj: na masľi, abo na oľiji...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať