Hladina Domaše vplyvom sucha klesá. Bocák: Nejde o senzáciu

08.07.2022


Situácia na ostatných vodných stavbách je podobná.

KVAKOVCE. Hladina vodnej nádrže Domaša vo Vranovskom a Stropkovskom okrese vplyvom pretrvávajúceho sucha klesá, oproti jarným mesiacom je nižšia približne o štyri až päť metrov.

Ako sa vyjadril hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, obdobnú situáciu aktuálne vodohospodári evidujú na všetkých vodných stavbách na Slovensku.

„Hladina vody je stále desať metrov nad minimálnou prevádzkovou, takže nejde o žiadnu senzáciu," uviedol.

Vodohospodári chceli meniť manipulačný poriadok
Podotkol, že úbytok vody z Domaše by v aktuálnom suchom počasí nemusel ovplyvniť ani zmenený manipulačný poriadok na vodnej stavbe.

O zmenu manipulačného poriadku na Domaši požiadal SVP odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu (OÚ) v Prešove ešte v roku 2020.

Zámerom nového režimu mala byť schopnosť reagovať na čoraz častejšie sa opakujúce suché obdobia a potrebu akumulácie vody v čase nedostatku.

Ako vtedy Bocák ozrejmil, objem vody vypúšťanej z Domaše má po novom závisieť od aktuálneho ročného obdobia a tiež od samotného množstva vody v nádrži.

SVP chce tiež zmenou manipulačného poriadku pomôcť turistickému ruchu.

Konanie zastavili, čakajú na štúdiu
Okresný úrad konanie v októbri 2020 zastavil.

Ako vysvetlil vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie OÚ Prešov Miroslav Benko, dôvodom je požiadavka na doloženie objektívneho posúdenia vplyvu navrhovaných minimálnych prietokov z hľadiska zachovania ekologických funkcií vodného toku Ondava pod vodnou stavbou Veľká Domaša.

Posudzovaciu štúdiu má podľa jeho slov vypracovávať Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

„Spracovanie štúdie sa predpokladá v mesiaci september 2022 a SVP predpokladá, že žiadosť na zmenu manipulačného poriadku predloží OÚ Prešov v mesiaci október 2022," doplnil.

TASR, Tlačová agentúra

Zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22955844/hladina-domase-vplyvom-sucha-klesa-bocak-nejde-o-senzaciu.html

Foto:
Klesnutá hladina na Domaši v lete 2022. (Autor: TASR/Roman Hanc)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.11.2022

Dějiny Rusínů (ch)

PODKARPATSKÁ RUS ZA 1. SVĚTOVÉ VÁLKY (1914-1918) Atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, spáchaný  srbskými nacionalisty v Sarajevu 28. června 1914, ukončil velkou a vcelku poklidnou epochu vývoje evropské civiliza…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2022

Smišok 21_2022

-Vŷ ste taka šuvna...! -Ďakuju za kompliment! No ja už mam muža... -Nevažno, taka jak vŷ soj vecej jak jednoho zaslužyť...! ******* Foto: Šŷkovana Paraska 
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2022

Dějiny Rusínů (h)

PODKARPATSKÁ RUS V RAKOUSKO-UHERSKÉ MONARCHII (1867-1914) Dne 18. února 1867 byl v uherském parlamentu slavnostně vyhlášen královský reskript o obnovení právní kontinuity Uher (včetně znovupřipojení Sedmihradska), čímž byl završen proces rako…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Hlas chcel pre Kaliňáka post prešovského vicežupana, Majerský odmietol

Prešli len dve mená nových podpredsedov. PREŠOV. Po slávnostnom ustanovujúcom župnom zastupiteľstve sa poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zišli v pondelok popoludní na pracovnom zasadnutí. Hneď pri prvom hlasovaní nového zastup…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Majerský a poslanci sa ujali funkcií

Mazurekovi nepodal šéf volebnej komisie ruku. Za zastupiteľstvo čítala sľub Turčanová. PREŠOV. Staronový prešovský župan Milan Majerský (KDH) aj 62 zo 65 nedávno zvolených poslancov krajského zastupiteľstva slávnostne zložili sľub na ustanovu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.11.2022

Partyzán Viliam Žingor se komunistům nevzdal, tak ho popravili

S chamradí nejdu Byl zakladatelem jednoho z prvních partyzánských oddílů na Slovensku za druhé světové války, velitelem jedné z nejdéle vzdorujících povstaleckých brigád během Slovenského národního povstání a mimořádně silnou osobností netají…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska:
- Midži kamaratami ne mam dobru povisť/meno. Prydala jem soj na facebook informacyju, že jem zlomyla ruku. Lem jeden sja ňa zvidal - kotru? a ostatňi - komu?!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať