Inštaláciu Biľakovej busty v Krajnej Bystrej prešetrí NAKA

21.08.2020


Prokurátor špeciálnej prokuratúry poveril políciu, aby preverila, či ponechaním busty Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej nedochádza k propagácii extrémistickej komunistickej ideológie.

V apríli tohto roka boli za pomaľovanie busty komunistického politika Vasiľa Biľaka v jeho rodisku Krajná Bystrá právoplatne odsúdení výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz. Za ich akciu spred piatich rokov dostali podmienečný trest.

Teraz sa Národná kriminálna agentúra (NAKA) zameria na to, či nebol spáchaný trestný čin tým, že Biľakova busta vôbec bola v Krajnej Bystrej inštalovaná. Biľak je jedným z politikov, ktorí sa v lete roku 1968 podpísali pod takzvaný pozývací list pre sovietske vojská a podieľal sa teda na nelegitímnom vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

V noci zo štvrtka 20. augusta na piatok 21. augusta tohto roku uplynie od okupácie Československa už 52 rokov. Podľa Ústavu pamäti národa zahynulo v dôsledku okupácie v Československu najmenej 108 ľudí, z toho 37 na Slovensku. Ďalšie stovky ľudí boli ťažko ranení.

Prokurátor poveril NAKA
[ Aktivujte si zasielanie Newsfiltra každý večer do 20:00 na e-mail. Odber si aktivujte jedným kliknutím. ]
Denníku N vyšetrovanie v tejto trestnej veci potvrdila hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v priebehu tohto mesiaca, teda augusta 2020, vyšetrovateľovi NAKA odovzdal na vybavenie trestnú vec týkajúcu sa verejnej inštalácie pamätníka busty Vasila Biľaka v obci Krajná Bystrá pre podozrenie zo spáchania extrémistickej trestnej činnosti.“

Prokurátor sa pritom odvoláva aj na rozsudok s Lorenzom a Kalmusom za to, že Biľakovu bustu poničili ešte v roku 2015, krátko po jej odhalení.

„Pokyn prokurátora vyplynul z obsahu rozsudku Okresného súdu Svidník a uznesenia Krajského súdu v Prešove, ktoré sa v minulosti zaoberali skutkom dvoch osôb, ktoré pomaľovali bustu V. Biľaka a boli uvedenými súdmi za trestný čin poškodzovania cudzej veci právoplatne odsúdené,“ vysvetľuje Tökölyová.

„Spomínané rozhodnutia súdov však výslovne poukázali na tú skutočnosť, že nespochybňujú podozrenie zo spáchania zločinov vrcholnými predstaviteľmi KSČ.“

Čo presne súdy v Kalmusovom a Lorenzovom prípade povedali? Výslovne konštatujú, že ich rozhodnutie, ktorým oboch výtvarníkov odsúdili na podmienečný trest za pomaľovanie Biľakovej busty, „nie je obhajobou Vasiľa Biľaka, komunistického režimu, ani zločinov v ňom páchaných“.

Súdy povedali, že výtvarníci mali právo vyjadriť svoj názor na Biľakovu bustu, ale nie jej poničením. „Obžalovaní namiesto toho, aby využili zákonné prostriedky, ak mali námietky voči zákonnosti osadenia sochy Vasiľa Biľaka, svojvoľne zasiahli do majetkových práv iného.“

Jednoducho povedané, súdy konštatovali, že ak mali Kalmus s Lorenzom podozrenie, že inštaláciou busty došlo k spáchaniu trestného činu výroby extrémistických materiálov, mali dať trestné oznámenie a nekonať svojvoľne. Špeciálna prokuratúra sa tohto výroku chytila a necháva teda políciu preveriť, či busta kolaboranta Biľaka nie je protizákonná.

Biľaka nikdy nepotrestali
Čo sa bude diať ďalej? Podľa pokynu prokurátora bude musieť NAKA zistiť, kedy a kým bola busta inštalovaná a prizvať si znalca na extrémizmus. To by nemal byť veľký problém. Biľakov pomník bol v jeho rodnej obci odhalený 21. februára 2015 a objednala si ho krajská rada Komunistickej strany Slovenska.

Petíciu za inštaláciu pomníka vtedy podpísali takmer dve stovky z 466 obyvateľov Krajnej Bystrej.

Zástupca starostu Krajnej Bystrej Juraj Štefanco v piatok ráno povedal, že v dedine osadenie busty nevnímajú ako podporu komunizmu, ale ako poďakovanie rodákovi. „Najmä starší ľudia si ho pamätajú a sú vďační za to, čo pre obec urobil,“ povedal.

Biľak bol za svoju rolu v roku 1968 a pozvanie vojsk Varšavskej zmluvy po novembri 1989 trestne stíhaný. Stíhanie trvalo viac ako dvadsať rokov, no pred súd sa nikdy nedostal. V roku 2011 bolo zastavené, lebo špeciálna prokuratúra nemohla zohnať svedkov, ktorí by vypovedali, ako to bolo s pozývacím listom. Slovensko z Ruska nezískalo ani originál listu.

Dôvod bol jednoduchý – Biľak bol v tom čase posledným žijúcim signatárom pozývacieho listu. Zomrel v roku 2014.

Dušan Mikušovič

Zdroj:
https://dennikn.sk/2010762/instalaciu-bilakovej-busty-v-krajnej-bystrej-presetri-naka/?ref=rub

Foto – archív

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Mudrota ujka Vasyľa:
-Od povyšiňa graďiv/stupňiv ne lem uhly tupijuť...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať