Ivan Solej, Švecovej kancelár, zarábal lepšie ako premiér

 Ivan Solej, Švecovej kancelár, zarábal lepšie ako premiér
06.11.2019

Bývalá šéfka súdu Švecová dala Solejovi len v tomto roku ako odmeny 13-tisíc eur.

BRATISLAVA. Závažné pochybenia, ktoré odhalili vládni kontrolóri na Najvyššom súde, stáli pred mesiacom miesto kancelára Ivana Soleja. Práve jeho meno sa objavovalo pod zvláštnymi - aj fiktívnymi zákazkami.

Solej sa mal pritom podľa zistení denníka SME na súde lepšie ako samotní sudcovia Najvyššieho súdu. Pravidelne dostával niekoľkotisícové odmeny, ktoré mu podpisovala už bývalá šéfka súdu Daniela Švecová.

Solej mal vďaka tomu po nej zrejme druhý najvyšší plat na celom súde.

Len za prvých deväť mesiacov tohto roka zarobil vyše 61-tisíc eur.

Pod toto číslo sa podpísal nielen pravidelný 870-eurový príplatok za riadenie, ale najmä dve päťtisícové a jedna trojtisícová odmena.

„O ich udelení rozhodoval priamy nadriadený,“ napísalo tlačové oddelenie súdu, čím potvrdilo, že šlo o rozhodnutia Švecovej.

Solejove nadštandardné zárobky ilustruje porovnanie s inými funkcionármi. Jeho deväťmesačný zárobok prevyšuje napríklad celoročný zárobok premiéra Petra Pellegriniho (vlani mal príjem vyše 59-tisíc eur) či predsedu parlamentu Andreja Danka (vlani menej ako 47-tisíc eur).

Švecová ako šéfka súdu zarobila za celý minulý rok dokopy vyše 71-tisíc eur.

Keďže Kancelária Najvyššieho súdu vznikla ako samostatná rozpočtová organizácia len v roku 2017, Najvyšší súd príjmy Soleja nevie porovnať s jeho predchodcami. Pozícia šéfa kancelárie predtým neexistovala, vysvetľuje.

Zo zákona sa však dá vyčítať, že výhodné podmienky pre Soleja vytvorila práve Švecová.

„Vedúcemu kancelárie Najvyššieho súdu určuje plat, paušálnu náhradu výdavkov a ďalšie náležitosti predseda Najvyššieho súdu,“ stojí v zákone o súdoch. 

Čo viedlo Švecovú k takému odmeňovaniu kancelára, bývalá predsedníčka súdu nehovorí. Na zaslané otázky nereagovala.

V reakcii na aktuálne dianie na súde, ktorú poskytla médiám v stredu, skritizovala podpredsedníčku súdu Jarmilu Urbancovú, ktorá súd dočasne vedie, kým sa nájde nový predseda. Práve Urbancová krátko po prevzatí vedenia Soleja odvolala. „Jej konanie je determinované vytváraním atmosféry absolútneho strachu medzi zamestnancami Najvyššieho súdu, vydávaním deštrukčných opatrení i drastickým spôsobom výkonu niektorých opatrení a rozhodnutí,“ napísala Švecová.

Bývalý poradca ministra

Solej prišiel na súd v auguste 2015 robiť šéfa kancelárie Daniely Švecovej. Predtým bol úradníkom ministerstva obrany, istý čas robil aj poradcu ministrovi Františkovi Kašickému za Smer.

„Nastúpil na základe výberového konania, v ktorom sa umiestnil na prvom mieste z pätnástich prihlásených,“ opisuje Najvyšší súd, ako si Švecová Soleja vybrala. Do súťaže sa mohol prihlásiť ktokoľvek bez toho, aby v tom čase pôsobil na súde.


Keď sa o dva roky Najvyšší súd rozpočtovo osamostatnil a vznikla aj Kancelária Najvyššieho súdu, Švecová na miesto jej riaditeľa vyhlásila už len vnútorné výberové konanie a Soleja do novej funkcie dosadila priamo. 

Či bol v tom čase so Švecovou dohodnutý na pravidelných odmenách, Solej nepovedal. Denník SME mu v stredu poslal otázky, do redakčnej uzávierky sa k nim nevyjadril.

V súčasnosti je na péenke a dosiaľ nepovedal, kedy Urbancovej výzvu na odchod z funkcie splní.

Na súde nebol Solej jediným funkcionárom, ktorý si prilepšil vďaka odmenám. Riaditeľ organizačného odboru Peter Ďurian dostal tento rok odmeny spolu 9300 eur. Vďaka tomu sa jeho zárobok za prvých deväť mesiacov roka vyšplhal na vyše 36-tisíc eur.

Švecová pred odchodom rozdala aj plošné odmeny pre sudcov Najvyššieho súdu vo výške ich funkčného platu. Balík na tento účel dosiahol takmer 330-tisíc eur.


Predražená rekonštrukcia

Vládny audit na súde poukázal okrem iného aj na zákazky pre firmu blízku Solejovi, na ktoré upozornil denník SME ešte v máji tohto roka. Ide o tri zmluvy za 200-tisíc eur, ktoré súvisia s rekonštrukciou budovy súdu.

Zmluvy podpísal Solej s firmou JTC Consulting, ktorej konateľom je Jaroslav Rebej. Ten bol pritom spolupracovníkom Solejovho mladšieho brata Petra Soleja. Spolu pôsobili v občianskom združení inštitút NAPS (Naše aktivity pre Slovensko).

Združenie pôvodne založili obaja Solejovci, Ivan Solej z neho po niekoľkých rokoch odišiel.

Kontrolóri v záverečnej správe z auditu okrem iného poukázali na to, že nie je jasné, či firma JTC Consulting vôbec urobila práce, za ktoré jej súd zaplatil. Týka sa to napríklad objednaných inžinierskych činností súvisiacich s rekonštrukciou.

"Z predložených dokladov a vyjadrenia vyplýva, že nebol podaný ani jeden návrh na vydanie územného rozhodnutia alebo na vydanie stavebného povolenia," napísali audítori. Zistili tiež, že JTC Consulting nezabezpečila povolenie na rozkopávky a ani jediné rozhodnutie stavebného úradu.

Firma sa k spochybneniu dosiaľ nevyjadrila.

Urbancová však začiatkom týždňa pripustila, že rekonštrukcia súdu sa oproti plánom predražila o takmer trištvrte milióna eur.

Kto je Ivan Solej
-absolvent Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, 
-v roku 2015 sa z neho stal riaditeľ kancelárie predsedníčky Najvyššieho súdu a od roku 2017 je vedúcim Kancelárie Najvyššieho súdu,
-v rokoch 2006 až 2010 pôsobil na ministerstve obrany v kancelárii ministra ako zástupca riaditeľa a neskôr poradca ministra,
-v rokoch 2013 až 2015 bol predsedom predstavenstva spoločnosti Green Power Investments,
-kratšie obdobie pôsobil aj ako právnik.


PETER KOVÁČ

Zdroj:
https://domov.sme.sk/c/22253876/svecovej-kancelar-ivan-solej-zarabal-lepsie-ako-premier.html?ref=trz

Foto:
Ivan Solej.
Zdroj: SME - JOZEF JAKUBčO
Korzár
Naspäť na aktuality