Komentár: Volebná urna nie je odpadkový kôš

Komentár: Volebná urna nie je odpadkový kôš
29.02.2020

Voľby 2020 sú najdôležitejšími od roku 1989 a je veľmi pravdepodobné, že všetky nasledujúce voľby budú ešte dôležitejšie.
„Ako sa zmenilo Slovensko po vražde Kuciaka?“ zvyknú sa nás pýtať zahraniční novinári. Mnohí odpoveď poznajú, ďalší zisťujú, ako reagujeme. Núti nás to vždy premýšľať, čo sa zmenilo a čo ostalo po starom.

Ale fakt je, že sa zmenilo všetko. Vražda mladého páru prebudila ľudí. Vyšetrovanie odkrylo špinu, ktorú tu mnohí prehliadali alebo priamo podporovali. Kočnerova Threema sa stala symbolom skorumpovaného Slovenska. 

Slovensko sa zmenilo. Zmena však prišla spôsobom, akým by sa nemala diať. Zmenu nemôžu prinášať vraždy nevinných ľudí. My všetci sme spoluzodpovední za to, v akom stave je systém v krajine. My všetci musíme mať nároky na lokálnych politikov, úradníkov, policajtov, prokurátorov, sudcov, lídrov samospráv aj štátu. 

Revízia kvality demokacie, reštart, resp. ozdravovanie systému nemôže prichádzať ako výsledok fatálnych tragédií. Máme tu totiž nástroje, ako systém chrániť a zlepšovať. Máme voľby a referendá.

Prečo sme teda umožnili, že snaha napraviť systém prišla až po vražde Jána a Martiny?

Pred niečo vyše dvomi rokmi sa Slovensko prebudilo do nového dňa a do novej doby. Ukázalo sa, že hoci sme riadnym členom EÚ a NATO, inštitúcie, ktoré nás majú chrániť, zlyhali. Chránili, naopak, tých, ktorí páchali trestné činy, korumpovali.

Svet sa dozvedel, že život na Slovensku nie je taký krásny, ako ukazovali grafy a tabuľky, ktoré sme prezentovali v Bruseli. Život na Slovensku je nie je vôbec jednoduchý, pretože sa stráca dôveryhodnosť inštitúcií – súdov, prokuratúry, polície, vlády, parlamentu...

Že tu nefunguje zdravotníctvo, že školstvo produkuje stále menej vzdelaných a na život pripravených ľudí. Že sociálny štát je len názov kapitoly nejakého dokumentu, že eurofondy a dotácie sú bodom záujmu podvodníkov a skorumpovaných ľudí. 

Dnes sú voľby a voľby sú presne tou chvíľou, keď máme povedať, v akej krajine chceme žiť. Keď budete krúžkovať svojich kandidátov, nezabudnite, prosím, že volebná urna nie je odpadkový kôš.  Urobíte to nielen pre seba, ale aj pre nasledujúce generácie.

Peter Bárdy 

Zdroj: 
https://www.aktuality.sk/clanok/768097/komentar-petra-bardyho-volebna-urna-nie-je-odpadkovy-kos/

Foto:
Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
www.rusyn.sk
Naspäť na aktuality