Koronavírus: Uteč rýchlo, ďaleko a vráť sa neskoro. Karanténu poznal už stredovek

30.04.2020


Opatreniami na ochranu pred nákazou sa zaoberalo ľudstvo už v stredoveku. V dobových lekárskych textoch nájdeme aj známe pravidlo ochrany pred morom, ktoré citovali v rôznych verziách, napríklad „Uteč pred morom rýchlo, ďaleko od nakazenej oblasti a vráť sa domov neskoro“.

„Mor je chorobou infekčnou, a preto je nevyhnutné strániť sa ľudí, ktorí sú ním nakazení a v čase šírenia epidémie sa nezdržiavať v zhluku ľudí“ uviedol v roku 1473 spišský kazateľ Ján Gerardi v morovom traktáte De regimine pestilentiae.

Kazateľ skompiloval tento dokument na základe lekárskych spisov počas svojho pôsobenia v Levoči. Historička Slovenskej akadémie vied Miriam Hlavačková sa bližšie pozrela na to, akým spôsobom kedysi lekári radili pacientom, ako prekonať pandémiu.

„Kazateľ chcel zrejme poučiť svojich farníkov o preventívnych opatreniach, keďže aj v 15. storočí sa epidémie opakovane objavovali na rôznych miestach Európy. Bez ohľadu na Gerardiho motiváciu, tento spis je jediným morovým traktátom, ktorý sa zachoval z nášho územia zo stredoveku,“ povedala Miriam Hlavačková z Historického ústavu SAV.

Uteč rýchlo!

Historička ďalej tvrdí, že vtedajší lekári vo svojich príručkách, tzv. regiminách, postupovali od počiatočných preventívnych rád a opatrení až po terapiu, vysvetľovali hygienické zásady, pravidlá životosprávy a liečebné praktiky.
„Keďže nepoznali pôvodcu nákazy, vychádzali z predstavy Božieho trestu, morového nakazenia vzduchu, vplyvu postavenia planét, alebo z narušenia rovnováhy telesných štiav >v ľudskom organizme. Z duchovného hľadiska pacienta povzbudzovali vyspovedať sa a robiť pokánie.

V lekárskych textoch nájdeme aj známe pravidlo ochrany pred morom, ktoré citovali v rôznych verziách, napríklad „Uteč pred morom rýchlo, ďaleko od nakazenej oblasti a vráť sa domov neskoro“, povedala historička.

Táto zásada sa podľa Miriam Hlavačkovej niekedy zjednodušovala len na výrazy „rýchlo, ďaleko, neskoro“.

Utekali aj chorí
Útek z nakazenej oblasti bol na jednej strane racionálnou reakciou nanebezpečie, na druhej strane však prispieval k šíreniu epidémie na miesta, kam sa dosiaľ nedostala, pretože o útek sa snažili nielen zdraví, ale i chorí.

„Z preventívnych krokov Ján Gerardi uvádza, že dom treba vydymovať vonnými a liečivými bylinami (zvykli sa používať myrha, borievka, šalvia, tymián, olibanum, pamajorán, bobkový list), kropiť izby octom, vetrať oknami na sever i východ a chrániť sa pred vlhkým južným vetrom, ako aj odstrániť všetky veci podliehajúce procesu zahnívania. V miestnosti mal stále horieť oheň, lebo čistí vzduch,“ dodala historička.

Tieto preventívne opatrenia a rady majú nepochybne svoj aktualizačný moment aj dnes. Postupné uvoľňovanie opatrení, ktoré nariadil hlavný hygienik SR, bude mať pozitívny vplyv najmä na psychiku obyvateľstva. Stredoveké rady „rýchlo, ďaleko, neskoro“ tak snáď zostanú len písanou súčasťou morového traktátu.

Monika Huckáková, hovorkyňa Slovenskej akadémie vied 

Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/785147/koronavirus-utec-rychlo-daleko-a-vrat-sa-neskoro-karantenu-poznal-uz-stredovek/

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Znate mamko, ja sja ňigda ne vydam za muža, što v noči charčiť...!
-To bars rozumne ďivko moja! Lem buď, prošu ťa, ostorožna, kiď ho/ich budeš probuvala...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať