Kraj zrekonštruoval vstupnú cestu do Národného parku Poloniny

19.11.2021

Nový asfalt medzi Stakčínom a Uličom má vyše 8,4 kilometra

Tlačová správa
Prešovský samosprávny kraj zmodernizoval cestu medzinárodného významu Stakčín – Ulič  pri hraniciach s Ukrajinou, ktorá je zároveň vstupom do Národného parku Poloniny. Za necelý rok tu zrekonštruoval vyše osem kilometrov ciest a dva mosty nad riekami Cirocha a Ulička. Celkové investície na úseku presiahli dva milióny eur.

V rámci projektu „Modernizácie cestného spojenia medzi Prešovským samosprávnym  krajom a Zakarpatskou oblasťou“ prešlo rekonštrukciou na úseku II/558 Stakčín – Ulič presne 8 373 metrov cesty. Opravu si vyžiadal zlý stavebno-technického charakter vozovky, ako i nevyhovujúci stav dvoch mostných objektov.  

„Osobne som veľmi rád, že táto dôležitá tepna sa konečne pýši novým asfaltom, pretože tento región si kvalitné cesty rozhodne zaslúži.  Oprava úseku medzi Stakčínom a  Uličom bola dôležitá jednak  pre miestnych a ich dochádzanie za zamestnaním, pre cestovný ruch v Poloninách, ale tiež z  medzinárodného pohľadu. Ide totiž o napojenie  na cestu prvej triedy, ktorá je zároveň koridorom medzinárodných cestných ťahov E58,“ vyjadril sa dnes počas oficiálneho odovzdania úseku predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Ako ďalej uviedol, rozpočet projektu bol podporený z cezhraničného operačného programu ENI a celková investícia pri päťpercentnom financovaní krajskej samosprávy presiahli sumu 2 milióny eur.

„Vstupná brána do Národného parku Polonín a napojenie obcí na okresné mesto Snina je už po rekonštrukcii taká, aká má byť. Kvalitná, bezpečná, komfortná, s opravenými mostami aj priepustami. Teším ma, že realizácia diela  prebehla aj napriek sťaženým podmienkam súvisiacim s covidovými opatreniami do necelého roka a dnes môžeme zmodernizovanú cestu  odovzdať do užívania motoristom,“ povedal  M. Majerský.

Rekonštrukciou prešiel takmer 4 kilometrový úsek Príslop a tiež vyše 4 km úseku Ulič. Celkový rozsah prác zahŕňal obnovu krytu ich vozovky s plochou viac ako 55-tisíc metrov štvorcových.

„Na oboch úsekoch bolo zrekonštruovaných aj jestvujúcich 18 priepustov, teda spolu 36 kusov a osadené nové bezpečnostné zariadenia - zvodidlá. Odvodnenie komunikácie sa zabezpečilo pozdĺžnym a priečnym sklonom vozovky. V miestach s poklesmi a rozpadmi vozovky na úseku Príslop sa zrealizovala tiež výmena celej jej konštrukcie vrátane úpravy podložia štrkodrvinou,“ konkretizoval riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Marcel Horváth.

Opravou prešli aj dva mostné objekty, ktoré predmetnú cestu prevádzajú ponad korytá riek.

„Konkrétne sa opravil 16,6 metrov dlhý most v blízkosti vodného diela Starina, postavený v roku 1970 a 8,2 metrov dlhý 67-ročný most nad neupraveným korytom Uličky v extraviláne obce Topoľa. V rámci prác sa tu vybudovalo nové mostné príslušenstvo, zrealizovala  sanácia pohľadových plôch spodnej stavby, ochrana základu pilierov a upravilo tiež okolie oboch objektov,“ uviedol M. Horváth.

Stavebné práce na ceste II/558 realizovala spoločnosť Eurovia od decembra 2020 do začiatku novembra tohto roku. Komunikácia bola budovaná za prevádzky, čo si vyžiadalo jednak zaistenie bezpečnej prevádzky verejnej dopravy a všetkých stavebných strojov i mechanizmov, ako aj zabezpečenie ochrany podzemných a povrchových vôd.

Projekt „Modernizácie cestného spojenia medzi Prešovským samosprávnym krajom a Zakarpatskou oblasťou Ukrajiny“ by podľa samosprávy mal pokračovať ďalšou etapou.

„Druhá etapa projektu je už vysúťažená a začiatkom roka 2022 by sme tu mali nadviazať opravami na ďalších zhruba 8 kilometrov ciest, čím sa ťah do Uliča opraví ako jeden celok. Záleží nám na tom, aby aj v tomto prihraničnom regióne, na ktorý sa dlhodobo zabúdalo, mali  ľudia dobrú a kvalitnú cestnú infraštruktúru,“ dodal Milan Majerský.

Okrem zmienenej investičnej akcie sa v okrese Snina v tomto roku na cestné stavby preinvestovalo ďalších približne 700-tisíc eur. Zrekonštruovali sa cesty na úsekoch Kalná Roztoka – Klenová, cesta tretej triedy č. III/3886, zbúral starý a vybudoval nový most v Zboji, riešili povodňové škody v obci Pichne.

V rámci ďalších stavebných akcií je v pláne kraja rekonštrukcia mosta cez potok za obcou Ruská Volová či cez potok Udava pred obcou Hostovice. Aktuálne prebiehajú verejné obstarávania na projektovú dokumentáciu  rekonštrukcie cesty Hostovice – Pčoliné, na rekonštrukciu mosta cez potok Príslop za rovnomennou obcou a rekonštrukcia mosta cez Ruský potok pred obcou Ulič.

***

V Prešove 10. novembra 2021

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK


Text a foto - nový koberec v Stakčíne
zdrpj:
https://po-kraj.sk/sk/samosprava/media/tlacove-spravy/ts-2021/doprava/kraj-zrekonstruoval-vstupnu-cestu-do-narodneho-parku-poloniny.html

Aktuality

Zobraziť všetky
31.05.2022

Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi 1919-1939  

Dejiny Podkarpatskej Rusi patria k tým témam slovenskej historiografie, ktoré neboli dlho spracovávané a slovenskí historici sa k nim „dostali“ až v 90. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa uskutočnili viaceré vedecké konferencie na túto tému, v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Za namy upamjatniňa 75. ričnyci akcyji «Visla». Ne barz mi s’a choče...

75 rokiv tŷrvaňa akcyji «Visla», na što uvahu zvernula jedna z osib. І jedno, i druhje, dumam, pravyľne. O samŷm vŷseliňu povime, što s’a doveršŷlo, ale i «Visla» dale plŷne… to tiž fakt. Upamjatniňa prošly v subotu, 30. kvitňa/apriľa 2022 r., …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Modrá Marilyn trhala rekordy

Warholov portrét je najdrahšie predané americké dielo Slávny portrét Marilyn Monroe Andyho Warhola, známeho predstaviteľa pop kultúry so slovenskými koreňmi, sa stal najdrahším umeleckým dielom amerického umelca, aké sa kedy predalo na aukcii…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Smutný osud věčné periferie 

Legendami opředená Zakarpatská Ukrajina (bývala Podkarpatská Rus) budí vášně i v současné válce Kraj kolem Užhorodu po několik staletí tvořil periferii impérií či nově vzniklých národních států. Ať už byl znám jako Uherská Rus, Podkarpatsko, …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2022

Do úradu uviedli nového gréckokatolíckeho apoštolského administrátora Petra Rusnáka

Vymenoval ho pápež František. PREŠOV. V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove uviedli v nedeľu 8. mája do úradu apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie bratislavského eparchu Petra Rusnáka. Vlady…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2022

Zastupiteľstvo PSK rozdelilo poslanecké dotácie

Do regiónov pôjde 1,86 miliónov eur Tlačová správa Celkovo 530 projektov podporili krajskí poslanci v rámci Výzvy poslancov PSK. V štyroch programoch rozdelili dohromady 1,86 miliónov eur. Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (P…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Nadavka, pravda, ne krašlyť moju bisidu...
Ale z druhoho boku - moji prosby poťim lehšy do porozumiňa...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať