KRÁĽ POP-ARTU by mal už 90 rokov

12.09.2018

MEDZILABORCE. Andy Warhol bol americký umelec, ktorého tvorbu dnes pozná celý svet. Aj keď rodičia pochádzali z obce Miková, on a jeho súrodenci sa narodili v Amerike. V pondelok (6.8.) si jeho obdivovatelia v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) pripomenuli 90. výročie narodenia. Prítomným riaditeľ Martin Cubjak bližšie opísal život velikána a cestu k sláve. Andy sa narodil 6. augusta 1928 v Pittsburghu a zomrel ako 58-ročný. Preto sa práve v pondelok v MMUAW začal pripomienkový deň jeho výročia, ktorý sa niesol v duchu komentovanej prehliadky. Vstupné bolo v ten deň pre návštevníkov zdarma.

Warhol bol veľmi produktívny človek. V približne 30-ročnom aktívnom živote vytvoril viac ako 4100 diel na plátne, 5100 kresieb, vyše 19 tisíc sieťotlačí, 66 500 fotografií, 60 filmov a viac než 500 tzv. screenshotov - krátkych filmových experimentálnych spotov. „Jeho filmy boli na tú dobu viacmenej experimentálne. Napríklad Spánok alebo Empire State Building, ktoré trvali od 8 do 17 hodín. Dramatický moment vo filme Spánok je napríklad, ako sa spiaci človek otočí na druhú stranu alebo sa poškriabe na hlave a podobne. Keď filmoví teoretici riešili, prečo boli Andyho filmy také dlhé a zvláštne, zistili, že to bolo podobne ako vo výtvarnom umení. Skúmal americkú spoločnosť, v ktorej žil. V šesťdesiatych rokoch si všimol, že ľudia nechodia do kina kvôli deju filmu, ale aby videli svoju hereckú ikonu, napríklad Marilyn Monroe alebo Elvisa Presleyho. Povedal si, že keď to tak je, natočí film ako ikona spí a budú sa na neho pozerať,“ objasnil Warholov zámer Martin Cubjak.

Prvou maľbou, ktorá ho preslávila na mape "Pop Artu", bola Campbell Soup Cans. Polievku jedol každý deň po dobu 20 rokov. Prvýkrát ju vystavil okolo roku 1962 v galérii v Los Angeles. „V tom čase to bol absolútny škandál. Teoretici a umelci doslova pľuli na zem, ako si niekto dovolil vystaviť potravinársky produkt a urobiť z toho ekvivalent umeleckého diela. Bola to predajná výstava a z 32 vystavených pláten Campbell Soup sa predali iba dve za 200 dolárov. Kúpil ich Dustin Hoffman, pretože sa nad Warholom zľutoval. Dnes tieto diela stoja okolo 40 až 50 miliónov dolárov,“ vysvetlil riaditeľ začiatky jedného z Andyho najúspešnejších a najznámejších diel. Warhol jev súčasnosti najpredávanejším umelcom na svete, podľa štatistík aj najúspešnejším umelcom.

„On aj jeho rodičia boli veriaci a každú nedeľu chodili do gréckokatolíckeho chrámu. Tam si všímal ikony svätcov, to, že ten istý motív sa opakuje, ale v iných variáciách, že je tam vždy symbol, ktorý ho charakterizuje. Inšpirovalo ho to k vytvoreniu portfólia diel v koncepcii filozofie „priestor ako obraz, obraz ako priestor“,“ objasnil Cubjak umiestnenia Warholových obrazov. V múzeu sa nachádzajú zväčšené kópie dokladov jeho pôvodu. Dokazujú, že jeho rodičia Andrew a Júlia pochádzali z Mikovej, rusínskych emigrantov, ktorí sa presťahovali do Pittsburgu.

„Andy žil spočiatku v skromných pomeroch v lokalite, kde žili Slovania, rôzni Rumuni, Bulhari, Poliaci a iní. Preto poznal jazyky slovanských národov. Rusínsky vedel veľmi dobre, pretože tak komunikoval so svojou matkou. Ona, ako jednoduchá dedinská žena, sa nikdy plynule nenaučila hovoriť anglicky. V roku 1952 sa k nemu presťahovala do New Yorku. Andy bol veľmi šokovaný, keď sa objavila pred jeho dverami, pretože chcel žiť bohémsky život. Nakoniec bol rád, že spolu žili v jednej domácnosti až do roku 1972, kedy zomrela,“ povedal riaditeľ.

Zo sveta odišiel 22. februára 1987 na zlyhanie srdca po banálnej operácii žlčníka. Jeho posledná výstava Posledná večera predstavovala náboženskú tému.

„Pre mesto je existencia múzea veľmi dôležitá. Aj keď Andy Warhol v Medzilaborciach nikdy nebol, mesto sa s jeho menom plne stotožnilo, akoby tu prežil svoj život. V týchto dňoch si múzeum pripomína 90. výročie jeho narodenia, čo je samozrejme významná udalosť. Pre nás je dôležité, že múzeum dostalo od vlády financie na svoj ďalší rozvoj, čo napomôže jeho stabilizácii a rozšíri možnosti propagácie.

Aj keď začiatky jeho vzniku neboli jednoduché a začínalo s jedenástimi obrazmi, ktoré zapožičala nadácia Andyho Warhola v New Yorku, v súčasnosti má v zbierkach vyše dvesto diel. Máme obrovský záujem, aby tu múzeum bolo aj naďalej. Meno Andyho Warhola bolo, je a bude súčasťou Medzilaboriec. Je po ňom pomenovaná stredná škola a pred desiatimi rokmi sme realizovali projekt Warhol city. Všetko, čo sa v Medzilaborciach deje, súvisí s menom Warhol,“ povedal Vladislav Višňovský, primátor Medzilaboriec.

-nikj-



Foto
Andy Warhol - The Book of Life 
The School of Life

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Labirskyj podnykateľ soj zaklykal ujka Vasyľa i mu povidať:
-Starčilo! Ste propuštenyj z roboty!
-Propuštenyj? A ja soj dumal, že otroci sja prodavajuť!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať