Ľudská politika

27.11.2019


Slovenská republika má pred sebou pravdepodobne pomerne ťažké obdobie.

Sklamanie z bežnej politiky a politikov vedie k triešteniu pozornosti voliča. Pokojne sa môže stať, že nasledujúci parlament bude mať ešte viac subjektov ako dnes. Tým sa stratí aj určitá politická stabilita. Pritom dnes vznikajúce politické strany v zásade neprinášajú nový typ politiky. Aj viac ako štvrťstoročie od novembra 1989 ponúkajú najmä veľa sloganov a médiami obľúbené frázy o reformách.

Existuje možnosť, ako spraviť zo Slovenska slušne fungujúcu krajinu? Slušne v zmysle, že ako občan na vybavenie úradného úkonu nebudete musieť čakať dlhšie ako v štátoch západnej Európy. Do nemocnice si nebudete musieť nosiť vlastné potreby a na čistých železničných staniciach budete nastupovať do vlakových súprav aspoň približne rovnako pohodlných ako vo väčšine európskych krajín?

Naozaj riadiť krajinu
Možné to je, ale bude to ťažké. V srdci slovenskej politiky totiž máme paradox. To, čo ľudia intuitívne bežne chcú, sú práve lepšie služby a solídnejšia infraštruktúra. Politický zápas však na ne v podstate vôbec nie je orientovaný.

Mentalita časti ľudí, výrazne podporovaná masmediálnymi diskusiami, je nastavená na hľadanie zázračných riešení, „reforiem“. Od politickej strany sa očakáva, že predstaví jeden alebo niekoľko geniálnych receptov, ktoré stačí pretaviť do zákonov, a krajina začne zázračne lepšie fungovať.

Oproti tomu existuje obrovská časť obyvateľstva, ktorá podobné veci nechce počuť. Reči o reformách si spájajú so šokmi, ktoré v živote zažili, od straty zamestnania až po inštitucionálny chaos. Títo ľudia budú voliť konzervatívne, len tak, aby sa tí s agresívnymi rečami o reformách a modernistickými pózami nedostali k moci. Nešťastie Slovenska – hoci v tom nie je samo, podobné je to v iných postsocialistických krajinách – spočíva v tom, že medzi týmito dvoma mlynskými kameňmi nie je priestor na normálnu verejnú politiku.

Plánovanie a argumentácia
Chceme mať dobré cesty, železnice, mosty, moderné budovy nemocníc so slušným personálom, dobre zrekonštruované ulice a námestia. Ale aj dobre nastavené úradné procesy, fungujúcu sociálnu intervenciu a efektívne vyučujúcich učiteľov. Nič z toho nedosiahneme tým, že sa presadí odvodový bonus alebo nejaké iné údajne zázračné riešenie. Krajinu treba jednoducho dobre riadiť.

Medzi fatamorgány treba zaradiť aj očakávanie, že lepšiu infraštruktúru či služby prinesie boj proti korupcii. Tá je naozaj nepríjemnou črtou spoločnosti, ale mali by sme ju brať skôr ako dôsledok chaosu vo verejnej politike, nie ako príčinu. Pritom dobré riadenie verejnej politiky sa nastaviť dá. V mnohých oblastiach nie je také ťažké poukázať na to, ako by sa dal štátny manažment lepšie zvládať. Práve infraštruktúra je celkom dobrým príkladom.

Netreba ani chodiť po také typické príklady ako dávno sľubovaná a doteraz nedokončená diaľnica do Košíc. Bratislave sa od roku 2006 sľubuje nová fakultná nemocnica, pritom v tejto chvíli je jasné, že to ešte ďalšie roky potrvá. V hlavnom meste máme kopu nevyužitých verejných priestorov, ako je prázdna veža štátnej televízie či poloprázdna obrátená pyramída rozhlasu. Pritom v iných verejných inštitúciách sa ľudia tiesnia na malých plochách, univerzity či štátne úrady majú rozdrobený fond budov.

Iné krajiny vedia s podobnými vecami narábať oveľa efektívnejšie aj preto, lebo na to majú mechanizmy. Rakúsko vytvorilo pre narábanie s verejnými budovami štátnu akciovú spoločnosť, pre plánovanie dopravných sietí prijalo konkrétne pravidlá a postupy, takže meniaci sa ministri by si nedovoľovali svojvoľne prekresľovať mapy prác.

Bez povrchných sloganov
Podobné kontrasty môžeme nájsť v iných rezortných politikách, od zdravotníctva po vnútro. Navyše, ak má Slovensko fungovať v budúcnosti lepšie, treba trpezlivo, ale tvrdo obnovovať autoritu štátu. Tá je podlomená napríklad vtedy, keď ľudia beztrestne porušujú zákon a nariadenia. U nás je to napríklad pri čiernych stavbách. Je úplne jedno, či ide o vily zbohatlíkov a projekty developerov, alebo o rómske chatrče na cudzích pozemkoch. Normálna štátna autorita by sa s podobnými problémami nemaznala. Podobne je úlohou štátu byť ochrancom modernity. Moderný štát je tesne zviazaný s vedou a vedeckými postupmi. Neexistuje, aby slušná, moderná krajina nechránila vedu.

Problémom Slovenska nie je to, či bude pri moci taká alebo onaká z existujúcich alebo vznikajúcich strán. Problémom je dlhodobá nestabilita, ktorá nás možno čaká, a tiež to, že ani počas relatívne politicky stabilných období sme sa nesústredili na tvorbu úplne normálnej, reálnej verejnej politiky bez povrchných sloganov a cirkusu.

V blízkej budúcnosti vznikne niekoľko platforiem, aj s mojím prispením, s cieľom pripravovať podrobné recepty na zlepšenie fungovania štátu. Lenže to je v podstate tá ľahšia úloha. Oveľa ťažšie bude docieliť, aby tieto recepty mali spoločenskú pozornosť. A aby sa stala trochu konštruktívnejšou mediálna diskusia.

Juraj Draxler, bývalý minister školstva 

Zdroj:
https://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/443497-ludska-politika/

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Labirske družstvo.
-Parasko, už ste dala korovam?
-Iši ňi predcedo, ne styham, akurat jem dala zootechnykovi...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať