Maďari Slovákov tisíc rokov neutláčali, vážnejšie národnostné spory sa začali až na konci 18. storočia

09.07.2021


Na konci 19. storočia sa rozšíril mýtus o maďarskej porobe, tú však Slováci pociťovali len krátko a nie všetci.

Predstava o práve tisícročnej národnej porobe sa v slovenskej národoveckej komunite začala „udomácňovať“ v 30. rokoch 19. storočia a jej tvorcom bol Pavol Jozef Šafárik.

Na konci 19. storočia sa presadila aj preto, lebo bola na konci 19. storočia odpoveďou nemaďarských menšín žijúcich v Uhorsku na pompézne maďarské oslavy milénia, tisíceho výročia predpokladaného dátumu príchodu starých Maďarov do Karpatskej kotliny.

Slovenskí národovci tým chceli vládnucim Maďarom odkázať, že toto výročie nie je pre všetkých občanov krajiny rovnako radostné a že pre nemaďarské národnosti išlo naopak o tragickú udalosť. V prípade stúpencov medzivojnového československého štátu sa na to rýchlo nabalila predstava, že práve pred tisíc rokmi došlo k pádu prvého (česko)slovenského štátu, Veľkej Moravy a zároveň boli od seba pred tisíc rokmi odtrhnuté bratské národy Česi a Slováci.

Aj vďaka tomu sa mýtus o tisícročnej porobe hodil i do neskoršieho obdobia. Založenie Československej republiky sa prezentovalo ako koniec tisícročnej poroby a mýtus zároveň zdôvodnil a legitimizoval jej vznik.

Podobne ako maďarské milénium je navyše tisícročná poroba pekné okrúhle číslo, dobre sa pamätá a vyhovuje potrebám symbolickej politiky.

Významnú úlohu v tom, že sa táto predstava tak úspešne presadila, hralo aj to, že korešponduje s tradičnou kresťanskou predstavou millenarizmu (mille – latinsky tisíc), viery v príchod lepšieho sveta a ideálneho poriadku po tisíc rokoch utrpenia, píše historik Andrej Findor v knihe Mýty naše slovenské. Sklony k messianizmu boli v slovenskom prostredí aj vtedy silné.

Vážnejšie národnostné spory medzi Slovákmi a Maďarmi však začali až na konci 18. storočia, vyostrili sa okolo revolúcie v rokoch 1848-1849 a v období dualizmu po roku 1867. O tvrdom národnom útlaku Slovákov a väčšiny nemaďarských národností v Uhorsku sa dá hovoriť až v tomto období. Zriedkavé správy o národnostných konfliktoch v stredovekých mestách nie sú dôkazom diskriminácie celého etnika, hovorí Findor. Štátna moc, šľachta ani cirkev v skorších obdobiach nerozhodovali podľa národnostných kritérií a obyvatelia Uhorska sa podľa nich tiež medzi sebou obvykle nerozlišovali.

Mýtus tisícročného útlaku vznikol premietaním pomerov a skúseností devätnásteho storočia, formujúceho obdobia národného povedomia, späť do minulosti, a bol dôsledkom rozchodu časti slovenskej elity s uhorským (čoraz viac maďarským) štátom. Popiera aj historické fakty, napríklad existenciu šľachty a meštianstva so slovenským pôvodom a etnickým povedomím v Uhorsku. Ešte v 18. storočí slovenskí intelektuáli naopak dokazovali, že Slováci sú plnohodnotnými a rovnoprávnymi občanmi a spolutvorcami Uhorska a nie potomkami podmaneného, a preto bezprávneho národa, ako to občas zaznievalo z maďarskej strany.

PETER MORVAY

Zdroj:
https://dennikn.sk/979587/podcast-madari-slovakov-tisic-rokov-neutlacali-vaznejsie-narodnostne-spory-sa-zacali-az-na-konci-18-storocia/


Ilustračný obrázok: Jozef Hanula: Na rodnej hrude, okolo 1908. 
Zdroj: webumenia.sk

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska.
-Pomsta je solodka, a navecej - sja z ňoj ne tučňije...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať