Malŷj istoričnŷj luksus na knyžnim rŷnku

12.11.2020


Tekst v azbuci:
Малый історічный луксус на книжнім рынку

Vecej o knyžki TU:   
Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov, 2020

https://www.rusyn.sk/ivan-pop-male-dejiny-rusinov-2020/


Іšči hor’ača i novotov pachňača distala s’a nam do ruk knyžka, kotroj vŷdavateľom je Združiňa inteligenciji Rusyniv Sloveňska (ZІRS). Іde o Malu istoriju Rusyniv (Malé dejiny Rusínov) od jednoho iz najvŷznačnišŷch sučasnŷch rusyňskŷch naukovciv, renesančoho čolovika što do znaň i fachovoj dijalnosty – Іvana Popa.

Choc’ knyžka ne je novotov na slovac’kim knyžnim rŷnku, novotŷ predci lem dakus prynosyť. Malu istoriju Rusyniv vže ZІRS vŷdalo u 2010-im roci, jednako jak teper’ pered spysovaňom ľudej. Teper’ vŷšla v novim, a to barz jakostnim dizajni.

Sumarizacija i odbur’aňa mifiv
„Monografija sumarizačnoho charakteru Mala istorija Rusyniv predstavľuje rezultativnu robotu o istoriji Rusyniv v pererizi istoriji toho maloho seredňoevropskoho naroda. Karpaťskŷ Rusynŷ naležať geopolitično i geografično do centralnoj Evropŷ, do jij navŷchodnišoj časty, kotra s’a vže dotuľať pomsŷlenoj istorično-civilizačnoj čarŷ rozdiľujučoj svit na zapadnŷj – svit latyňskoj kulturŷ, i vŷchodnŷj – svit ortodoksnŷj, svit vizantijskoj kulturŷ,“ pyše s’a v anotaciji knyžkŷ Іvana Popa.

Jak dalše mož dočitaty s’a o novij publikaciji, istorijov karpaťskŷch Rusyniv zapodivala s’a nelem rusyňska istoriografija, ale i maďar’ska, avstrijska, rosijska, slovac’ka, soviťska i ukrajins’ka.

„Rozdumŷ maďar’skŷch, avstrijskŷch, čes’kŷch i slovac’kŷch istorikiv o tim, že Rusynŷ suť časťov seredňoevropskoj istoriji, suť logičnŷ. Na druhim boci dnešňa beletrizovana, nadmiru spolitizovana i nacionalistična ukrajiňska istoriografija ne pryznavať Rusyniv jak samobŷtnŷj narod, any okremosť jich istoriji.“

ZІRS vŷrišŷlo vŷdaty knyžku jednako jak pered des’aťoma rokamy pered spysovaňom ľudej, kotre teper’ odbude s’a na Slovakiji u februari i marci 2021-ho roku. Vŷdavateľ tŷm sliduje jakraz pered spysovaňom rozšŷryty informovanosť o Rusynach, jak medži samŷma Rusynamy, tak i medži majoritov. A nelem to.

„Vŷdaty knyžku mŷ vŷrišŷly zo zamirom prezentovaty ucilenŷj i objektivnŷj pohľad na istoriju maloho seredňoevropskoho naroda – karpaťskŷch Rusyniv, i z ohľadom na problematiku s’me maly za potribne, žebŷ publikacija na jednim boci vŷpovňala vakuum v malo probadanij i publikovanij temi, a na druhim boci, žebŷ bur’avala romantičnŷ mifŷ o istoriji Rusyniv,“ pyše za vŷdavateľa predseda ZІRS Jan Lypyňskŷj.

Knyžka prynosyť osnovnŷ faktŷ o istoriji Rusyniv od praviku – keď bisidujeme o teritoriji, na kotrij dnes’ žŷjuť Rusynŷ, až po doľu toho naroda v Evropi po Druhij svitovij vojni.

Mala, no luksusna
Jak už s’me spomynaly, knyžka ne je novŷm textom, a jakraz text sam o sobi naležŷť medži toto najlipše, što z rusyňskoj istoriografiji mož na knyžnim rŷnku distaty. Ale nove vŷdaňa prynosyť pro ľubyteliv knyžok i bonus.

Tŷm je grafična obrobka perevŷdanoj publikaciji Іvana Popa. Vŷdavateľ zvolyv šŷkivnŷj do rukŷ, malŷj format, a naperek tomu, že knyžka maje ponad 230 storinok, vŷbratŷj jakostnŷj papir’ ne robyť knyžku any hrubov, any ťažkov. Chosnovanŷ suť tak samo na oko dobri s’a čitajuči i šumnŷ šryftŷ, text je elegantno pererŷvanŷj obrazkovov dokumentacijov, kotra maje tak samo vŷsoku jakosť.

Okladka knyžkŷ, na kotrij je na stribernij foliji vtysnutŷj medviď – simbol z rusyňskoho erbu, je už lem potverdžiňom toho, že grafika publikaciji bŷla roblena na vŷsokij urovny i v modernim štili, što ne vydity často pry publikacijach na temu Rusyniv.

Knyžka je zato dobra nelem jak „obovjazkovŷj“ element bibliotekŷ každoho Rusyna, no i jak šumnŷj, luksusom pachňačij, navece chosennŷj podarunok pro blyzkŷch. Može jakraz tota knyžka pomože mnohŷm rozpamjataty s’a na svoje rusyňske pochodžiňa, a ony pak na to ne zabuduť any pry spysovaňu ľudej u 2021-im roci.

PETRO MEDVІĎ

Žridlo: 
https://www.lem.fm/malyj-istorichnyj-luksus-na-knizhnim-rynku/

 

Aktuality

Zobraziť všetky
31.12.2020

Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov, 2020

SME RUSÍNI //МЫ  РУСИНЫ ​//СЬМЕ РУСИНЫ ​​​​​ ​ "Dejiny do každej rusínskej rodiny..." Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov  druhé vydanie, Bratislava 2020 počet strán: 240, 120 x 210 mm mäkká šitá väzba V4 jazyk: slovenský ISBN 978 - …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.11.2020

ZLOMENÝ GENERÁL PROSIL Z VÄZENIA O MILOSŤ: ROBIL SOM POCTIVO, ALE NEMAL SOM SCHOPNOSTI

List, ktorý napísal pred 65 rokmi vo väzenskej cele, prináša úplne iný pohľad na Ludvíka Svobodu. Generál, ktorý sa v tom čase stal pre komunistický režim nepohodlný, v ňom úpenlivo prosil o milosť. V archívoch sa zachoval list adresovaný pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.11.2020

75. VÝROČIE VZNIKU DIVADLA ALEXANDRA DUCHNOVIČA

24.11.1945 bolo založené v Prešove na družstevnom základe Ukrajinské národné divadlo, predchodca dnešného Divadla Alexandra Duchnoviča. Prvou premiérou divadla, ktoré okrem niekoľkých profesionálov angažovalo najmä talentovaných amatérov, bol…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2020

Sovětská „kulturní revoluce“ v Zakarpatské oblasti – prostředek likvidace národní kultury Rusínů

Sovětská „kulturní revoluce“ v Zakarpatské oblasti – prostředek likvidace národní kultury Rusínů Prvním krokem k uskutečnění sovětské „kulturní revoluce“ na Podkarpatsku byla likvidace rusínského školství, demonstrativní pálení rusínských školn…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2020

Před 75 lety se Československo rozloučilo s Podkarpatskem. Oblast se „vrátila“ Ukrajině, k níž dříve nepatřila

„Stará hranice mezi bývalou Podkarpatskou Rusí a Slovenskem se změnila. Namísto zemské hranice nastoupila hranice státní, která nás však nebude oddělovat od Sovětského svazu,“ informoval o definitivním konci společného soužití Čechoslováků a Rus…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2020

Před 70 lety byl v Jáchymovských dolech zaveden systém sovětského gulagu

Nechvalně proslulé jáchymovské tábory a doly, v kterých trestanci za nelidských podmínek těžili uran pro Sovětský svaz, fungovaly mezi roky 1949–1961. Charakter totální třídní šikany začal být vůči zdejším politickým vězňům uplatňován právě před…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marča sja choče vŷdavaty za bars pobožnoho orthodoksnoho žŷda. Pered svaďbov sa stritavajuť z rabinom. A vin nevisťi hvaryť:
-Žŷdovska religija je bars svojska, muž a žena všŷtko musjať robyty odďileno. Synagogu navštivujuť odďileno, dokinca any tancuvaty dovjedna ne možuť...
Nevista haňblyvo sklopyť oči i sja zviduje:
-A seksuvaty možeme?
-Možete.
-Aj oralňi?
-Aj...
-I na boku?
-I na boku, možete...
-I poseďačky?
-Možete.
-A postojačky?
Ňeeeet, ňeeet, ňeeet neslebidno....!!!
-A čom, rabi?!
-Bo by ste mohli začaty tancjuvaty...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať