Medzilaborce sú jediným okresom na Slovensku bez Covidu-19

15.05.2020

V opatreniach nepoľavujú. V koronakríze im patrí prvenstvo.

MEDZILABORCE. Okres s najnižším počtom obyvateľov a najstarším obyvateľstvom v Prešovskom kraji je jediným na Slovensku, kde sa doposiaľ nepotvrdil žiadny prípad ochorenia Covid-19.

Nie je to dôsledok slabej migrácie za prácou či nízkeho percenta testovaných, hovoria kompetentní.

Primátor Višňovský: Teší nás to
V meste Medzilaborce podľa údajov z roku 2019 žije 6 531 obyvateľov, v okrese 11 787, čo ho v počte obyvateľov radí na koniec rebríčka okresov na Slovensku. S priemerným vekom obyvateľstva 42,75 je najstarším v Prešovskom kraji.

V koronakríze mu patrí slovenské prvenstvo. Je jediným okresom, kde doposiaľ nezaznamenali pozitívny prípad ochorenia Covid-19.

„Vieme o tom. Sme tomu radi,“ hovorí primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský (Smer).

Vďaka podľa jeho slov patrí všetkým obyvateľom, ktorí zodpovedne dodržiavajú prísne preventívne opatrenia, aby k šíreniu nového koronavírusu nedošlo.

„Preventívna činnosť je pre nás veľmi dôležitá, robia a dodržiavajú ju všetky organizácie v meste. Všade sú dezinfekčné prostriedky, ľudia poctivo nosia rúška, niektorí aj rukavice,“ zdôrazňuje. 

Chorý sa domov nevrátil nik
Migrácia za prácou je podľa Višňovského vzhľadom na počet obyvateľov rovnaká ako v iných častiach Slovenska.

„Zo zahraničia sa domov vrátilo najmenej 200 pracovníkov najmä z Rakúska, Nemecka, Anglicka, ale aj Talianska. Chvalabohu, neprišiel tu nik s ochorením,“ zdôrazňuje.

V meste testovali rizikové skupiny obyvateľov z marginalizovaných skupín s cestovateľskou anamnézou z ulíc Dukelských hrdinov a Zámočníckej.

„Testujú sa aj navrátilci zo zahraničia, ktorí boli v povinných karanténach a domácich izoláciách. Poznáme mnoho prípadov, keď sa ľudia bez cestovateľskej anamnézy išli dať otestovať do Humenného. Nemyslím si, že by v meste boli prípady ochorenia, ktoré sa nepodchytili. Určite toto nie je dôvod nuly v štatistikách,“ myslí si primátor Višňovský.

V opatreniach nepoľavujú
Či a dokedy mesto ostane posledným mohykánom v koronavírusovej kríze, o tom primátor špekulovať nechce.

„Robíme všetko tak, aby ani teoreticky nemohlo prísť k tomu, aby sa nový koronavírus šíril. Ani máj sme nepostavili. Vyhýbame sa všetkým aktivitám, pri ktorých by sa mohli zísť obyvatelia vo vyššom počte. V opatreniach nepoľavujeme, bola by to veľká chyba,“ dodáva.

Komunikujú so starostami obcí
Prednosta Okresného úradu v Medzilaborciach Radovan Bajaj (Smer-SD) absenciu ochorenia pripisuje hlavne zodpovednému prístupu obyvateľov k nariadeniam a opatreniam.

Úrad počas koronakrízy posúva starostom informácie o nariadeniach a usmerneniach vlády a hygienikov na zamedzenie šírenia nového koronavírusu.

„Vedúci odboru krízového riadenia chodil po obciach a zisťoval, aké potreby starostovia majú. Ochranné prostriedky si väčšinou dokázali zabezpečiť vo vlastnej réžii,“ hovorí.

Zdôrazňuje, že percento testovania i cestovania za prácou v okrese Medzilaborce je porovnateľné s inými okresmi na Slovensku.

Testovanie prebehlo v marginalizovaných skupinách v okrese v Palote a vo Výrave.

„Keďže v meste a okrese nie je veľa pracovných príležitostí, veľa ľudí pracuje v zahraničí. Mnoho opatrovateliek cestuje za prácou do Rakúska, vozia ich tam autami práve ľudia z mesta a okresu,“ spresňuje.

Testuje sa tak ako inde
Epidemiologička Lenka Lesňáková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom potvrdila, že jediný región bez výskytu ochorenia Covid-19 je okres Medzilaborce.

„Percento testovania v okrese je porovnateľné s ostatnými okresmi v pôsobnosti úradu. Bežne testujeme ľudí s podozrením na ochorenie, tiež aj marginalizované skupiny, s negatívnym výsledkom,“ hovorí.

Do zoznamu testovaných sú zaradení ľudia s pozitívnou cestovateľskou anamnézou, ktorí javia príznaky respiračného ochorenia.

Dostanú sa doň aj ľudia, ktorí sú indikovaní na operáciu či iný lekársky zákrok.

„Následne idú na mobilné odberové miesto do Humenného, kde sú testovaní. Ťažko presne vyčísliť, kto je nami indikovaný a kto je samoplatca,“ spresňuje Lesňáková.

Dodáva, že lekári nahlasujú úradu všetky podozrenia na ochorenie a úrad doposiaľ nezaznamenal problém pri povinnosti navštíviť odberové miesto.

Čo hovoria štatistiky
V humenskej nemocnici bolo doposiaľ ošetrených celkom 53 pacientov s podozrením na koronavírus.

„U 48 boli výsledky negatívne, na zvyšných piatich čakáme. V rámci mobilného odberového miesta pri nemocnici zdravotníci odobrali vzorky celkovo 675 klientom, z čoho bolo dosiaľ 634 negatívnych a dve pozitívne,“ informovala Jana Fedáková, komunikačná špecialistka Sveta zdravia.


JANA OTRIOVÁ
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22399193/medzilaborce-su-jedinym-okresom-na-slovensku-bez-covidu-19.html

Zdroj:
Pravidelná dezinfekcia pred mestským úradom. 
(Autor: Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
31.12.2020

Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov, 2020

SME RUSÍNI //МЫ  РУСИНЫ ​//СЬМЕ РУСИНЫ ​​​​​ ​ "Dejiny do každej rusínskej rodiny..." Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov  druhé vydanie, Bratislava 2020 počet strán: 240, 120 x 210 mm mäkká šitá väzba V4 jazyk: slovenský ISBN 978 - …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.11.2020

ZLOMENÝ GENERÁL PROSIL Z VÄZENIA O MILOSŤ: ROBIL SOM POCTIVO, ALE NEMAL SOM SCHOPNOSTI

List, ktorý napísal pred 65 rokmi vo väzenskej cele, prináša úplne iný pohľad na Ludvíka Svobodu. Generál, ktorý sa v tom čase stal pre komunistický režim nepohodlný, v ňom úpenlivo prosil o milosť. V archívoch sa zachoval list adresovaný pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.11.2020

75. VÝROČIE VZNIKU DIVADLA ALEXANDRA DUCHNOVIČA

24.11.1945 bolo založené v Prešove na družstevnom základe Ukrajinské národné divadlo, predchodca dnešného Divadla Alexandra Duchnoviča. Prvou premiérou divadla, ktoré okrem niekoľkých profesionálov angažovalo najmä talentovaných amatérov, bol…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2020

Sovětská „kulturní revoluce“ v Zakarpatské oblasti – prostředek likvidace národní kultury Rusínů

Sovětská „kulturní revoluce“ v Zakarpatské oblasti – prostředek likvidace národní kultury Rusínů Prvním krokem k uskutečnění sovětské „kulturní revoluce“ na Podkarpatsku byla likvidace rusínského školství, demonstrativní pálení rusínských školn…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2020

Před 75 lety se Československo rozloučilo s Podkarpatskem. Oblast se „vrátila“ Ukrajině, k níž dříve nepatřila

„Stará hranice mezi bývalou Podkarpatskou Rusí a Slovenskem se změnila. Namísto zemské hranice nastoupila hranice státní, která nás však nebude oddělovat od Sovětského svazu,“ informoval o definitivním konci společného soužití Čechoslováků a Rus…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2020

Před 70 lety byl v Jáchymovských dolech zaveden systém sovětského gulagu

Nechvalně proslulé jáchymovské tábory a doly, v kterých trestanci za nelidských podmínek těžili uran pro Sovětský svaz, fungovaly mezi roky 1949–1961. Charakter totální třídní šikany začal být vůči zdejším politickým vězňům uplatňován právě před…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Hvaryť Paraska Vasyľovi:
-Ne byty tebe, byly by zme idealnyj par...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať