Michal Iľkanin hviezdou filmu Loli paradička

Michal Iľkanin hviezdou filmu Loli paradička
28.06.2019

Svidnícky mestský poslanec hviezdou filmového plátna. Michal Iľkanin stvárnil hlavnú mužskú postavu v celovečernom filme v šarištine, ktorý je po tridsiatich rokoch od nezabudnuteľného Pásla kone na betóne prvý autorský celovečerný film pochádzajúci výlučne z východného Slovenska.

Film nazvaný Loli paradička mal slávnostnú premiéru v predminulú nedeľu 16. júna na Art Film Feste v zaplnenom košickom kine Úsmev. Autori film definujú ako príbeh o láske, nádeji a trpkosti života. Hlavnými hrdinami je jarmočný predavač cukroviniek Milan v stvárnení už spomínaného Michala Iľkanina a Veronka (Kamila Mitrášová). S hlavným mužským protagonistom filmu Loli paradička sme sa zhovárali minulý týždeň. „Film je o nešťastnej láske dvoch mladých ľudí, ktorí sa do seba možno náhodou zamilujú. 

Rómske dievča  chce ukradnúť dva turecké medy a predavač Milan, ktorého hrám ja, si to všimne a nechá ju potom svojim kamarátom chytiť na tom trhu. Potom je tam už ten sled udalostí, zápletka. Veronke neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zas neprekáža, že Veronka je Rómka. Nejakým spôsobom k sebe prídu, sympatie spravia svoje a Milan si dovedie rómske dievča domov. Jeho mama, učiteľka slovenčiny, prísna to žena, si to nenechá páčiť a Milanovi hneď povie, kde je jeho miesto, ako by sa mal správať a aký vzťah by mal mať s rómskymi dievčatami. Nie taký, ako pred chvíľou zistila, že jedno rómske dievča mal práve v posteli. Mama mu to teda dá hneď najavo a takpovediac vyženie tú dievčinu z domu a Milan sa odoberie takisto a spolu si hľadajú ubytovanie. Pomôže im jeho kamarát Jozef, ktorý to dievča predtým chytil, a poskytne im maringotku, obhajuje ten ich vzťah, samozrejme, lebo sa mu to páči a tá Veronka neskôr predáva v Milanovom stánku, pomáha mu s tým, až príde čas, kedy sa udejú niektoré súvislosti, ktoré ja však nechcem predbiehať a môžem akurát povedať, že to nebude happyend. To by bolo asi tak všetko, lebo týmto chcem všetkých pozvať do kina, aby si to pozreli sami,“ usmial sa v úvode nášho rozhovoru Michal Iľkanin. 

Film Loli paradička má, ako sa hovorí, na svedomí, rodina Staviarskych - otec so synom. Spolu napísali scenár a treba priznať, že im to trvalo niekoľko rokov, pretože napísať kvalitný scenár je naozaj umenie. „Spolupracoval som s nimi už skôr, nakrútili sme spolu taký krátkometrážny film. No a teraz oni presne vedeli, koho by zakomponovali to tohto filmu, kto by mal stvárniť hlavnú postavu, takže ma proste oslovili, debatovali sme spolu, čítali sme si scenár, posúvali sme ho dopredu a zhruba za štyri roky vzniklo to dielo. Tri roky a pár mesiacov sme to nakrúcali a ten jeden rok bola taká príprava, konzultácie, dlhé sedenia, ale stálo to za to.“ Protagonistku hlavnej ženskej postavy Veronky tvorcovia filmu hľadali aj priamo v rómskych osadách na východnom Slovensku. Trvalo im to dlho, no napokon vybrali Kamilu Mitrášovú. Svidníčan Michal Iľkanin pri „hľadaní“ svojej filmovej lásky nebol, stretol sa s ňou až neskôr. „Ja som bol až na tých následných hereckých skúškach, kde som mal tiež dosť výrazný poradný hlas. Napokon padol výber na Kamilku Mitrášovú, ktorá bola prirodzená a hoci nie je zatiaľ herečkou, pretože ešte len študuje na konzervatóriu, mala potenciál, dalo sa ju tvoriť a mala s tým skúsenosti,“ vysvetlil Michal Iľkanin a opísal aj samotné nakrúcanie. 

„Dej sa odohráva na prelome jari a leta. Nakrúcali sme preto práve v období mesiacov máj, jún, júl, august. Nakrúcali sme zväčša na jarmokoch, napríklad v Spišskej Novej Vsi, Sabinove či v Bardejove. Urobiť kvalitný film, tak to chce veľa času a veľa peňazí, no a tým, že tento film je nízkorozpočtový, peňazí nebolo nazvyš a nemohli si dovoliť platiť komparz, aby sme umelo vytvorili situáciu jarmoku. Preto sme nakrúcali na reálnych jarmokoch, v reálnych podmienkach a v reálnom čase. Bola to vynikajúca skúsenosť pre nás všetkých.“ 

Na „pľaci,“ ako sa nakrúcaniu vo filmovej branži hovorí, sa stretli výlučne východniari. Našli sa medzi nimi aj takí, ktorí už toho preskákali viac než dosť. Michal Iľkanin takto hovorí napríklad o herečke Kvete Stražanovej. „Je zaujímavé hrať s hercami, ktorí si už svoje skúsili a ktorí už toho na doskách, ktoré znamenajú svet, či vo filme čosi dokázali. Kveta Stražanová je výnimočná herečka prešovského Divadla Jonáša Záborského, hrala mi matku, mali sme vynikajúci vzťah na pľaci a myslím, že to bolo zaujímavé nielen pre mňa, ale aj pre ňu. My, herci z východného Slovenska, predsa len nemáme toľko filmových možností, ako herci zo západného Slovenska,“ zdôraznil Michal Iľkanin a ozrejmil aj to, že vo filme všetci rozprávajú asi tak, ako sa na východe Slovenska aj rozpráva. „Mieša sa tam aj slovenčina so šarištinou. Slovenčina aj kvôli tomu, aby sa vystihol naturel toho prostredia.

Pretože, keď ideme niekam vonku alebo keď ideme na nejaký trh či jarmok, tak človek počuje všeličo, od slovenčiny po šarištinu, no proste rozpráva sa takou zmesou a tým pádom, že ja hrám človeka, ktorý má mamu slovenčinárku, tak s mamou musím hovoriť slovensky, ale už keď prídem do prostredia ku kamošovi Jožkovi, tak tam ideme v šarištine,“ usmial sa Michal s tým, že vlastne nakrútili film s východniarmi, o východniaroch a nielen pre východniarov. Názov Loli paradička je toho dôkazom.

„Konečne aj západniari majú možnosť naučiť sa niečo viac, že to nemusí znamenať len parádičku alebo teda parádička ako nás predstavujú, keď niekam prídeme, že Loli parádička. Ono to parádička možno bude v kine, ale v skutočnosti je to rómsky názov paradička, ako paradajka.“ Premiéra filmu Loli paradička na košickom filmovom festivala zožala obrovský úspech a Michal Iľkanin bol, samozrejme, pritom. Zdôraznil, že to bol jeden neskutočný zážitok. „Reakcie boli veľmi dobré, až nečakané.

Doteraz som nemal možnosť zažiť v takejto forme premiéru, ale bol to obrovský zážitok a myslím, že nielen pre nás, hercov či tvorcov, ale aj pre všetkých ľudí, ktorí na tento film prišli.“ Pre aktuálneho svidníckeho mestského poslanca je účinkovanie vo filme Loli paradička najväčšou filmovou skúsenosťou. Hoci niekoľko rokov pôsobil v Divadle Alexandra Duchnoviča v Prešove, film a navyše celovečerný je predsa len o čomsi inom. „Áno, táto skúsenosť je pre mňa úplne najväčšia, pretože toto je celovečerný film a ja som doteraz v celovečernom filme nehral, tobôž nie v hlavnej postave. 

Epizódne postavy som si zahral napríklad v seriáli V mene zákona a niektorých ďalších, ale toto je skutočne niečo úplne iné. Ja som si myslel a aj si myslím doteraz, že to je taká bodka za mojou hereckou dráhou, pretože keď chcem byť vo Svidníku, tvoriť tu hodnoty a tu žiť, lebo som sa tu narodil, tak som si vybral tú možnosť, aby som už denno-denne nedochádzal do Prešova. Povedal som si, že končím tú svoju hereckú dráhu, tento film bol v tom čase v procese, no a keď sa to celé dokončilo a vstupuje tento film do kín, tak som si povedal, že toto bude taká moja herecká bodka.“ Prípadní ďalšie filmové ponuky po očakávanom úspechu filmu Loli paradička svidnícky herec zatiaľ nerieši.

Hovorí, že momentálne necháva plynúť eufóriu, ktorá je výsledkom toho filmu, ktorý do kín príde vo štvrtok 18. júla a o tom, kedy ho budú premietať vo svidníckom kine Dukla, vás vieme informovať už teraz. Bude to hneď na druhý deň po tom, čo Loli paradička vstúpi do slovenských kín, teda v piatok 19. júla a pravdepodobne aj o týždeň neskôr. A ktovie, možno v hľadisku svidníckeho kina stretnete aj samotného Michala Iľkanina a možno nielen jeho. „Keď to má byť v kinách, tak nech to bude v kinách a budem rád, ak to bude aj vo Svidníku v kine. Sám sa teším, že príde tento film aj medzi našich ľudí. Povedal by som, že špeciálnym momentom filmu je už to, že je to film s východniarmi, o východniaroch, po východniarsky. Už toto je ten moment, ktorý by našich ľudí, tu na východe, mal pritiahnuť do kina.“ Hlavný mužský hrdina filmu Loli paradička si pred jeho samotnou prvou premiérou v Košiciach celý film nepozrel. Nechával si to až na premiéru.

Ako sa mu teda film pozdáva? „Pred premiérou som videl len útržky, no komplet som ho nevidel, takže na premiére v Košiciach som bol aj ja premiérovým divákom. A čo som si po vzhliadnutí filmu povedal? Nepovedal som si nič, ale konečne mi spadol kameň zo srdca,“ uzavrel náš rozhovor herec a poslanec Mestského zastupiteľstva vo Svidníku Michal Iľkanin.

(ps)
Podduklianske novinky
Naspäť na aktuality