Miesta, za ktorými sa oplatí vyraziť na východ Slovenska

30.07.2021


Aj ďalej od Popradu máme výnimočné miesta z historického, kultúrneho hľadiska i také, kde sa nič nedeje, no nabažíte sa tam lokálnej atmosféry.

Drevené chrámy
Unikátne dedičstvo. Nič nevystihuje lepšie sériu 27 drevených chrámov na východe Slovenska, z ktorých päť bolo zapísaných do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Drevené stavby postavené medzi 16. - 18. storočím pôvodne bez jediného klinca môžete dnes navštíviť buď počas bohoslužieb, alebo o kľúč poproste priamo na mieste. Na bráne chrámov nájdete telefónne číslo alebo adresu domácich, ktorí vám umožnia vstup.

Medzi môj osobný výber najkrajších sakrálnych stavieb, aké na Slovensku máme, patrí chrám v Príkrej, Hervartove, Ladomírovej, Ruskej Bystrej, Zboji a Bodružali. Dajte si tú námahu a dostaňte sa dovnútra. Ikonostasy a posvätnú atmosféru si budete pamätať nadlho.

Svidník
Svidník toho za posledné desaťročie veľa nového pre turistov nevymyslel, no to, čo ponúka už roky, stojí jednoznačne za návštevu.

V tomto 12-tisícovom mestečku na severovýchode Slovenska môžete vďaka stálym expozíciám nahliadnuť do vojnových udalostí na Slovensku (1914 - 1945), a to hneď na niekoľkých miestach: vo Vojenskom historickom múzeu (vnútorná centrálna expozícia), v Parku bojovej techniky, pri 27 metrovom Pamätníku Sovietskej armády, Pamätníku čs. armádneho zboru alebo z vyhliadkovej veže na Dukle, odkiaľ sa vám naskytne pohľad, aký mal generál Ludvík Svoboda v priebehu boja o Dukliansky priesmyk.

Ak ste autom, 4 kilometre od Svidníka sa nachádza Údolie smrti. Počínajúc obcou Kapišová sa vo voľnom priestore nachádza 55 kusov dobovej vojenskej techniky.

Svidník sa okrem prezentovania vojnovej histórie môže pochváliť aj zachovaním odkazu kultúrneho dedičstva v skanzene vzdialenom asi 20 minút chôdze z centra.

Expozície v jednotlivých prevezených a rekonštruovaných domčekoch a hospodárskych stavbách sú tak bohaté na obsah, že tu môžete stráviť minimálne 2-3 hodiny. Ak by ste si chceli doplniť informácie o histórii, vrelo odporúčam Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry priamo v centre.

Osadné (okres Snina)
Aj vás baví navštevovať miesta, ktoré boli zväčnené na plátne? Osadné (réžia: Marko Škop) získalo v roku 2009 cenu za najlepší dokumentárny film na filmovom festivale v Karlovych Varoch.

Ťažko povedať, či práve zlatá soška pomohla rozbehnúť turistický ruch v obci, no aktuálne sa pracuje na spustení ekologického prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom v rámci zdieľania bicyklov, stavia sa i moderné turistické centrum.

Dovtedy môžete využiť pešiu turistickú trasu po žltej značke č. 8819 z Osadného cez Ďakov do Balnice k poľským hraniciam, navštíviť podchrámovú kryptu, kde sa nachádzajú pozostatky 1025 vojakov z 1. svetovej vojny alebo sa previezť po výnimočnej Bieščadskej úzkokoľajke (pojazdná pre návštevníkov od 1. mája do 30. septembra).

Bardejov
Bardejov je pre tých, ktorí hľadajú niečo elegantné, fotogenické a niečo menej komerčné. Jeden deň tu bohate postačí, keďže všetky miesta hodné návštevy sa koncentrujú v centre.

Začnite návštevou baziliky Sv. Egídia (možnosť vystúpiť hore na vežu), pokračujte na radnici, zájdite do židovského suburbia z 18. storočia. Milovníkom histórie umenia odporúčam Šarišské múzeum a jeho expozíciu Ikony.

Centrom návšteva Bardejova nekončí. Mestskou hromadnou dopravou sa dostanete do Bardejovských kúpeľov, kde na vás okrem liečivých prameňov a luxusne čerstvých kúpeľných oblátok (vyše 20 rôznych príchutí) čaká príjemná prechádzka skanzenom priamo v areáli kúpeľov. Pauzu medzi pamiatkami si môžete urobiť v zrekonštruovanej Bašte, ktorá ponúka sezónne výstavy, koncerty či zaujímavé prednášky a workshopy.

Tip pre aktívnejších návštevníkov: nad mestom sa nachádza Kalvária, a ak ste na bicykli, okolie Bardejova ponúka cyklochodníky v oblasti kúpeľov, na hrad Zborov i do okolitých obcí, vrátane tých, kde sa nachádzajú drevené kostolíky (Hervartov, Frička). Viac možností cyklovýletov v okolí Bardejova nájete na tejto stránke. 

Medzilaborce
Aj keby ste sem mali merať cestu len pre toto jediné miesto, som si istá, že budete nadšení.
Múzeum moderného umenia Andy Warhola je jediné svojho druhu na svete, okrem amerického Pittsburgu. Originály pop-art umelca a jeho umeleckých súputníkov s príbehom a moderný prístup k priblíženiu umenia laikom i odborníkom. Musíte to zažiť.

Košice
Za posledné dva roky počujem od svojich známych z Bratislavy, ako si robia gurmánske výlety do Košíc. Úplne im rozumiem. Metropola východu je v množstve a kvalite rôznorodých reštaurácií, fast foodov, kaviarní i vegánskych možností bezkonkurenčná.

Ja ku gastro zážitkom pripájam kultúrno-historické tipy: za zábavou do Tabačky Kulturfabrik, Kasární/Kulturpark, za umením do Východoslovenskej galérie, Šopa Gallery či do Kotolne. Viac o kultúrnych miestach na východe si prečítajte v článku Udržiavajú mladú generáciu na východe: priestory, ktoré stoja za návštevu.

Tí, ktorí si doprajete pri návštevách aj trochu vzdelania, vyberte sa na prechádzku Košicami s výkladom, ktorý sa každý mesiac zameriava na inú čas mesta. Ak pocestujete na východ so staršími zvedavými ratolesťami, zoberte ich do Múzea letectva alebo Technického múzea.

Levoča
Keď som pred 20 rokmi navštívila Levoču niekoľkokrát po sebe, narazila som v meste len na rakúskych turistov a školské výlety. Dnes má mesto v hľadáčiku neporovnateľne viac Slovákov. Cestu merajú nielen pre Chrám Sv. Jakuba, ale napríklad i Múzeum špeciálneho školstva, levočskú radnicu, či Krupekov dom alebo zachovalé mestské hradby.

Ak máte niekoľko hodín navyše, odporúčam výjsť na Mariánsku horu, jedno z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku, odkiaľ sa vám dostane nádherný výhľad na okolie (hodina voľnej chôdze z centra). Schladiť sa v letných mesiacoch môžete v biokúpalisku Levočská Dolina (otvorené od 9:00 do 19:00).

Kežmarok
Ak do Kežmarku, tak za architektúrou a na Festival Európske ľudové remeslo (koná sa vždy druhý júlový víkend), ktorý sa tento rok pre pandémiu prekladá na rok 2022.

Dovtedy však nemusíte návštevu odkladať. V Kežmarku čo stavba, to kus histórie a architektonického umenia, počnúc artikulárnym Kostolom sv. Trojice po evanjelické lýceum s jednou z najstarších školských knižníc na Slovensku, kežmarskú radnicu, zvonicu.

Rožňava
Osobne som Rožňavu donedávna vnímala ako mesto, kde sa neoplatí ostať viac než povinnú polhodinku na prestup autobusu. Zmenilo sa to po tom, čo som za začítala do reportáží Zdenka Somorovského o Gemeri, jeho baníckej histórii, Gotickej ceste.

O histórii baníctva sa dá dozvedieť v rožňavskom Múzeu baníctva, mesto si viete pozrieť z renesančnej strážnej veže, no najlepšie je prejsť si námestie (najväčšie stredoveké námestie v tvare štvorca na Slovensku) a obzrieť si jeho meštianske domy pekne po svojich a zblízka.

Ivana Grešlíková
V Prahe a okolí žila vyše tri roky. Jej cestovateľské tipy nájdete na blogu ivanagreslikova.com.
Je autorkou knihy cestopisov z Ázie a Európy pod názvom U vás zjem všetko. Aktuálne žije v Bulharsku.


Zdroj:
https://www.aktuality.sk/clanok/d52ebxs/vylet-zo-zapadu-na-vychod-sa-nekonci-pod-tatrami-tipy-na-vylety-na-vychode/

foto:
Muzeum Andy Warhola
Zdroj: Archív múzea

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Hvaryť dochtor Vasyľovi:
-Nosyte u sobi novyj žyvot...
-Pan dochtor, ale ja chlop...!
-Znajte, hlystam všytko jedno...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať