Mnohí si myslia, že slávna vojenská fotografia „Veliteľ“ je zinscenovaná 

19.01.2021


Nedávno som na veľmi populárnom fóre venovanom histórii uvidel fotografiu „Veliteľ“, ktorá je nám všetkým známa z detstva, a diskusiu o niekoľkých stovkách komentárov.


Bol som nepríjemne prekvapený, keď som si uvedomil, že legendárna fotografia urobená 12. júla 1942 sa považuje za zinscenovanú a jej hrdina, človek, ktorý zomrel niekoľko minút po tom, čo ho fotograf zosnímal, je prezentovaný takmer ako zločinec.

Mnohí písali, že ak by existovala skutočná hrozba, tak by veliteľ nevyliezol do bojového pekla, ale sedel by v zákope. A že v sovietskych jednotkách by s najväčšou pravdepodobnosťou zbabelo hnal od chrbta vyľakaných vojakov a hrozil by im tribunálom. Prečo všetko vyzerá,  ako na vojenskej prehliadke, uniforma vo výbornom stave, opasky, puzdro, plynová maska, ďalekohľad - všetko je na svojom mieste? A fotograf odkiaľ snímal? Predbehol všetkých a ignoroval guľky? 

Záber, ktorý sa stal známym pod menom „Veliteľ“, urobil vojenský fotoreportér TASS Max Alpert na južnom fronte neďaleko Vorošilovgradu (dnes Luhansk) pri dedine Choroše. 

Čítal som niekoľko jeho príbehov o tom, ako sa slávna fotografia zrodila a áno, autor je v „svedectve“ trochu zmätený. Napokon, on si nedokázal ani predstaviť, aký vynimočný bude obrázok, iba ho zosnímal  a "zabudol". Meno veliteľa s pištoľou, vedúceho vojakov k útoku, si na mieste nezapísal. A spoznal  ho až po mnohých rokoch. 

Podľa verzie, ktorú Alpert povedal v roku 1962, natáčal vojakov práporu, ktorí sa prvýkrát dostali do prvej línie. Dostali rozkaz vytlačiť Nemcov z okupovanej výšiny. Veliteľ viedol vojákov a korešpondent TASS ho odfotil z úkrytu svojou  „Leicou“.  Potom prišla správa, źe veliteľ praporu padol. A tak sa zrodilo meno pre snímok, ktorá vošla do učebníc dejepisu. 

Úžasná vec: fotografia ležala v Alpertovom osobnom archíve dlhé roky a bola zverejnená v novinách Pravda až pri nasledujúcom výročí osláv Veľkého víťazstva. Krajina chcela vedieť meno hrdinu a tak začalo pátranie. Keď v roku 1974 novinári Komsomolskej pravdy oznámili, že fotografia zachytáva mladšieho politického inštruktora jednej roty 220. streleckého pluku 4. streleckej divízie 18. armády - Alexeja Gordejeviča Jeremenka, Alpert si túto verziu rýchlo osvojil. Vdova po Alexejevovi videla fotografiu  v novinách Pravda a spoznala svojho manžela. Deti a známi tiež.  

35-ročný predseda družstva v dedine Tyrsianka v Záporožskej oblasti  Jeremenko nepodliehal mobilizácii, ale dobrovoľne sa prihlásil na front v začiatkoch Veľkej vlasteneckej vojny. Našiel som číslo časopisu „Veda a život“, v ktorom si očitý svedok - bývalý vojak sanitárnej čaty 20. pluku  Alexander Makarov - spomenul na to, čo sa stalo 12. júla 1942: "Náš veľmi preriedený pluk odrazil desiaty alebo jedenásty útok." Nacisti sa tlačili priamo do Vorošilovgradu, ktorý bol vzdialený asi 30 kilometrov. Na konci dňa bol veliteľ roty, nadporučík Petrenko, zranený. Na jeho  miesto nastúpil politický inštruktor Jeremenko. Po intenzívnom  bombardovaní s podporou tankov a delostrelectva nacisti podnikli ďalší útok.  Atak bol odrazený. To bol posledný boj komisára Jeremenka. Zomrel, keď sa mu podarilo zničiť nepriateľský tank. 

Plná výzbroj komisŕa sa dá tiež ľahko vysvetliť - vojaci sa snažili nosiť so sebou všetko potrebné, nikto im po útoku nepriniesol vak s ich vecami.

Jediná vec, ktorá ma mätie: Podľa mňa, neexistuje 100-percentná istota, že na obrázku je Jeremenko. Mnoho ľudí o tom pochybuje. Príliš vzorný hrdina - predseda kolchozu, dobrovoľník, politický inštruktor. 

Fotograf Alpert bol vo svojich spomienkach zmätený.  Často menil výpoveď, raz že snímka bola zhotovená v roku 1942, potom 1943 a dokonca spomínal i rok 1941. Ale podstata sa nemení: fotografia je úžasná, psychologicky silná, skutočne hrdinská. Dnes už nejde iba o historický dokument, ale o skutočný symbol vojny.

/krátené/

A. Dimun

Zdroj: 
https://yandex.ru

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ davať rozumy:
-Pered seksom partnery pomahajuť soj rozblikaty jeden druhoho. Po seksi sja oblikať každyj sam. I ťam soj, u praktičnym žyvoťi tyž tak. Poťim kiď ťa "pomylujuť" - nychto ti už ne pomože!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať