Múzejný projekt k zodpovednému prevzatiu kultúrneho dedičstva

20.08.2018

S rodákmi v skanzene 
Stretnutím rodákov obcí Ruská Volová a Klenová ukončilo Vihorlatské múzeum v Humennom dlhodobý projekt oživenej histórie obcí, ktorých autentické objekty sa stali súčasťou Expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzenu) Vihorlatského múzea. Na jeho príprave sa spolupodieľali samosprávy a obyvatelia obcí z okresov Humenné, Snina a Medzilaborce. Múzejný projekt v rokoch 2012 a 2013 podporila Nadácia SPP.
 
Prvé stretnutie rodákov  sa v rámci nového projektu   konalo v nedeľu 21. augusta 2011. Symbolicky bolo venované obyvateľom obce Nová Sedlica, odkiaľ pochádza prvý zbierkový predmet, ktorý bol v  skanzene inštalovaný v roku  1972 − 1974. Ide o národnú kultúrnu pamiatku, drevený kostolík  sv. Michala archanjela z roku 1754. 
 
V nasledujúcich rokoch bola v skanzene  prostredníctvom obytných a hospodárskych usadlostí prezentovaná história, tradičné remeslá a zvykoslovie z ďalších obcí regiónu. Novoinštalovanou výstavou hrnčiarstva v autentickom objekte predstavilo múzeum Zemplínske Hámre, odkiaľ pochádza najväčší a zároveň najmladší  obytno-hospodársky  dom skanzenu. Obce Výrava, Nechválová Polianka, Vyšná Jablonka a Kalná Roztoka sa prezentovali typickými obytnými domami  s  hospodárskymi objektami obnovenej sýpky, kováčskej dielne, mlynice a stodoly s poľnohospodárskym  náradím. 

V obytnom domčeku s kolárskou dielňou z Oľšinkova a vyše storočnom objekte z Klenovej sa v rámci podujatia konali mimoriadne emotívne udalosti, keď si v kruhu rodákov  ich pôvodní majitelia pripomenuli významné životné jubileá. Rodákov susediacich obcí Ruská Volová a Klenová, okrem charakteristickej architektúry zrubového domčeka a sýpky z Ruskej Volovej, spojila v závere projektu aj spoločná história pôsobenia jednej z najslávnejších zbojníckych družín Fedora Hlavatého z Ruskej Volovej, pôsobiaca v 15. storočí na širokom slovensko-poľskom pohraničí. 
 
Projekt obnovy, uchovávania a prezentácie oživenej regionálnej histórie Rodáci v skanzene bol  zameraný na spoznávanie a spoločné zdieľanie bohatosti kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína. Jeho cieľom bolo spoločne s verejnosťou zodpovedne prevziať kultúrne dedičstvo, tak, aby sa jeho hodnota uchovala a zveľaďovala − v pôvodnej hmotnej podstate pamiatky i duchovného významu pre budúcnosť a rozvoj súčasných obcí.  Ďakujeme všetkým účastníkom projektu, ktorí sa od roku 2011 na jeho realizácii podieľali. Veríme, že aktuálne ukončený projekt sa v jeho závere posunul do roviny, na  ktorej spoločne položíme základy novej tradície prezentácie  kultúrneho dedičstva regiónu.

Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom 
 
Foto: archív Vihorlatského múzea v Humennom 
Ruská Volová a Klenová v skanzene, 2018
 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Pozdravuju susida. Viďiv jem, že muž ti pišov do/na roboty/u. Ta jem podumav, že ku tobi zajdu...
-A ja tobi što, dajaka prostitutka?!
-A chto tu o hrošach bisiduje...?!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať