MÚZEUM vo warholovskom štýle aj VYHLIADKOVÝ VLÁČIK

MÚZEUM vo warholovskom štýle aj VYHLIADKOVÝ VLÁČIK
23.04.2019

MEDZILABORCE. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) bolo založené v roku 1991, ako prvé na svete. Od apríla 2002 je v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Slovensko si uvedomuje jeho kultúrnu hodnotu, preto sa vláda na svojej poslednej návšteve okresu rozhodla investovať do rekonštrukcie múzea sumou 125-tisíc eur. Predmetom diskusie na výjazdovom rokovaní kraja bola aj pripravená koncepcia obnovy MMUAW.

„Okres Medzilaborce je jedinečný v celej Európe tým, že tu sídli Múzeum moderného umenia Andyho Warhola. Je to obrovský potenciál pre rozvoj turizmu, na ktorý sa región musí zamerať. Vláda dala na rekonštrukciu múzea 125-tisíc eur, čo je výborná správa. Som si istý, že zatraktívnenie priestorov prispeje k ešte vyššej návštevnosti,“ zhodnotil Milan Majerský, predseda PSK. Podľa neho je MMUAW skvost, magnet pre okres. „Už minulý rok riaditeľ spustil systém putovných výstav po jednotlivých okresných mestách, ale aj zahraničí. Je to magnetom pre tých, ktorí nechcú navštíviť Medzilaborce, ale časť diel uvidia napríklad v Bardejove a povedia si, že ak je tu zvyšok, tak určite prídu,“ spresnil objasnil Majerský.

Podobná výstava sa chystá aj počas Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, kedy Američania hrajú v Košiciach a mnohí fanúšikovia budú ubytovaní v Prešove, preto sa jedna vernisáž chystá aj v krajskom meste v Šarišskej galérii, ktorá bude kvôli tomuto podujatiu otvorená prvýkrát po rekonštrukcii. „Návštevníci z celého sveta budú môcť vidieť diela Andyho Warhola. Možno niektorí na základe tejto motivácie prídu práve aj do Medzilaboriec,“ spomenul predseda PSK. Podľa Martina Cubjaka, riaditeľa MMUAW, je pozícia múzea v meste na jednej strane veľmi krásna, no na druhej zložitá. „Značka Andy Warhol je dnes ekvivalentom svetovej Coca Coly alebo Porsche, preto k svojej práci pristupujeme o dosť vážnejšie.

Hlavnou úlohou múzea je zatraktívniť mesto, okres, región, ale aj Slovensko. Práve preto realizujeme zahraničné výstavy,“ objasnil riaditeľ. Minulý rok boli v chorvátskom Zadare, momentálne prebieha výstava v Maďarsku, budúci rok majú v pláne Dubrovník. Na základe úspešnej výstavy v Békéscsabe, prejavila záujem aj Budapešť či Ukrajina.

„Ponúk je veľa, no vytvára to pasívnych návštevníkov, ktorí sa síce dozvedia o Medzilaborciach a múzeu veľa, no dôležité je, aby do tohto mesta prišli a chvíľu zostali,“ povedal Cubjak. Spustili Warhol tour, ojedinelý a vlastne prvý takýto projekt na Slovensku. Uskutočnili výstavu v Levoči, čoskoro sa presunú do Prešova a v priebehu troch rokov by chceli obísť všetky okresné mestá v Prešovskom kraji. „Pripravili sme koncept výstav, aby si ľudia povedali, že chcú vidieť finále v Medzilaborciach,“ dodal riaditeľ.

Časť dotácie, ktorú múzeum dostalo od vlády, mali použiť na vypracovanie architektonickej štúdie, zvyšok na rekonštrukciu interiéru aj exteriéru. „Stavba je kolos. Má dosť komplikovanú architektúru, no nie zlú. Týka sa to tvarov, výčnelkov na fasáde, bočných pohľadov...,“ pripomenul Cubjak. Pri príprave štúdie sa sústredili nielen na uspokojivý dizajn, hodný mena Andy Warhol, ale aj na ušetrenie financií. Pomáhali im študenti i učitelia fakulty umenia Technickej univerzity v Košiciach.

Okolo celej budovy majú byť konštrukčné mriežky, ktorých rozmer je 3,5 x 3 metre, do nich budú vkladať rôzne prvky ako spätné projekcie, kontajnery. V nich môžu prebiehať workshopy, byť oddychové zóny pre návštevníkov, kde by si mohli pozrieť film či dokument, dať si nápoj atď. Využiť by sa mala aj strecha, ktorá sa môže v prípade nepriaznivého počasia zatiahnuť plachtou. V pláne je tiež výťah. „Múzeum má vysoký strop, ktorý zostáva nevyužitý. S architektmi sme našli možnosť, ako vytvoriť ešte dve poschodia výstavných siení,“ uviedol riaditeľ. Súčasťou rekonštrukcie bude aj vynovenie vstupných priestorov, sociálnych zariadení, nákup techniky a podobne.

Mesto by mala zatraktívniť aj novinka. „Prešiel nám projekt turistického vláčika. Aj ten by mal byť tým, čo návštevníkom chýba,“ zdôraznil Vladislav Višňovský, primátor Medzilaboriec. Obsahovať má jednu lokomotívu a dva vagóny s kapacitou pre 40 osôb. Pristavený má byť pri MMUAW, jazdiť bude po meste a jeho blízkom okolí, kde sa nachádzajú pamiatky rôzneho druhu (Krásny Brod – Monastier, Habura, Kalinov a pod.). Celkové výdavky rozpočtu projektu budú vo výške 364 308 €, nenávratný finančný príspevok predstavuje 95% , čo je 346 092,60 € a výdavkom mesta bude zvyšných 18 215,40 €. Súčasťou má byť nainštalovanie dvoch elektronických tabúľ s odchodmi vlakov a autobusov, tiež vybudovanie troch nových autobusových zastávok.

-nikj
 

Foto:
Fontána A. Warhola
Zdroj: Slovakia travel

Podvihorlatské noviny
Naspäť na aktuality