Na antigénový test dal Coca-Colu, výsledok bol pozitívny. Aj tehotenský test by tak vyšiel, reaguje vedec na poslanca

14.12.2020


Video rakúskeho poslanca Michaela Schnedlitza šírili desaťtisíce Slovákov. Jeho experiment s Coca-Colou je však chybný, keďže politik nepoužil pufrovací roztok na stabilizáciu pH. Podľa výrobcu by sa mal politik doučiť chémiu.

Člen rakúskych slobodných (FPÖ) Michael Schnedlitz spravil vo štvrtok v rakúskom parlamente experiment. Na antigénový test nakvapkal Coca-Colu, a keďže výsledok testu bol pozitívny, označil to za dôkaz, že antigénové testy sú nespoľahlivé.

„Pán predseda, máme problém,“ povedal Schnedlitz a dodal: „V budove je koronavírus.“

Video s vystúpením rakúskeho politika šíril na Facebooku poslanec NR SR Tomáš Taraba z KDŽP – Aliancia za Slovensko. Cez jeho profil ho ďalej šírilo vyše 32-tisíc slovenských používateľov sociálnej siete. 

O Schnedlitzovom vystúpení nekriticky informoval aj dezinfoweb Hlavné správy. Článok sa za ostatné tri dni radí medzi najčítanejšie.

Nepostupoval správne
Problémom je, že rakúsky politik nevykonal test správnym spôsobom. Schnedlitz nakvapkal vzorku Coca-Coly priamo na test, čím vynechal dôležitý krok, keď sa vzorka dáva do takzvaného pufrovacieho roztoku.

„Cieľom je odstrániť všetky rušivé faktory, ako je kyslé pH koly,“ cituje portál RND.de virológa Martina Stürmera. Podľa zahraničného vedca vykonaný experiment nič nedokazuje, keďže sa „test nevykonal zodpovedajúcim spôsobom“.

Coca-Cola má pH približne tri. „Merali sme ho kvôli pokusom, kyselina fosforečná v nápoji vytvára skutočne kyslé prostredie,“ vraví vedec Peter Celec, prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

„Účelom pufrovacieho roztoku je udržať pH stabilné,“ hovorí Celec. Ak sa taký roztok nepoužije, „nemožno sa čudovať, že test nefunguje tak, ako by mal“. Na správne zhodnotenie testu stačia podľa vedca „znalosti z chémie na úrovni základnej školy o tom, že chemické reakcie sú závislé od optimálneho pH“.

„Antigénové testy majú svoje slabé stránky, ale toto by som k nim nerátal,“ dodal vedec z UK.

Celec a jeho tím vyvíjajú testy na koronavírus zo slín. „Sliny majú variabilné pH, preto skúšame rôzne pufrovacie roztoky, aby sme ho udržali stabilné počas následnej analýzy aj vo vzorkách s príliš nízkym alebo príliš vysokým pH.“

Tehotenský test
Výrobca testu – spoločnosť Dialab – označil vystúpenie rakúskeho poslanca za „trápne“ a odporučil mu, aby sa doučil chémiu.

„Podobne sa dá kolou sfalšovať aj pozitívny test na tehotenstvo, no ten nikto nespochybňuje,“ hovorí Celec.

Spoločnosť Dialab pre portál Welt.de povedala, že „akýkoľvek tehotenský test by bol pozitívny“, ak by sa naň rovnakým spôsobom použila Coca-Cola. Keď výrobca testu vykonal antigénový test správnym spôsobom, výsledok bol negatívny, ako vidno vo videu Dialabu.

Pred týždňom ohlásili v Rakúsku dobrovoľné testovanie antigénovými testami. Rakúsky minister zdravotníctva Rudolf Anschober povedal, že „cieľom je detegovať ľudí, ktorí sú infikovaní bez toho, aby o tom vedeli, lebo nemajú žiadne symptómy“.

Schnedlitz vláde vytkol, že minula milióny eur na testy, ktoré detegujú koronavírus aj v Coca-Cole, a preto sú „bezcenné“.

Je pravda, že antigénové testy – tak ako iné testy – nie sú 100-percentné a majú istú chybovosť, no experiment, ktorý vykonal rakúsky politik, je zlý, preto nehovorí nič o spoľahlivosti antigénových testov. „Ak by si zobral pastelku a nakreslil ňou prúžok, že test je pozitívny, malo by to rovnakú hodnotu,“ povedal Celec.

Antigénové testy koronu nevyriešili
V Rakúsku sa inšpirovali Slovenskom, kde sme vykonali niekoľko kôl plošného testovania.

Podľa nerecenzovanej štúdie zavesenej v databáze medRxiv, na ktorej robil minister zdravotníctva Marek Krajčí, ale aj infektológ Pavol Jarčuška a ďalší, sa týždeň od plošného testovania znížil počet infekcií v 45 okresoch, kde sa vykonali dve kolá testovania, až o 60 percent.

Podľa Celeca však antigénové testovanie koronu na Slovensku nevyriešilo, čo ukazuje aj súčasný nárast nových prípadov, hospitalizácií a úmrtí. Z uvedeného dôvodu sa Slovensko pripravuje na možný lockdown.

„Niektoré prísnejšie opatrenia sa prijali dva týždne pred celoplošným testovaním. Čiže v období testovania už tieto opatrenia začínali účinkovať. Pokles prípadov bol zjavne výsledkom kombinácie testovania a obmedzenia mobility a opatrnejšieho správania ľudí. Aj preto nie je možné tvrdiť, že išlo o atómovú bombu, ktorá zničila hnusobu,“ zhodnotila vplyv plošného antigénového testovania na epidemiologickú situáciu na Slovensku virologička Silvia Pastoreková, riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV.

Podľa nej bolo „zásadnou chybou“, že sa negatívny certifikát stal priepustkou na slobodu, lebo to viedlo k nárastu mobility.

Keďže antigénové testy neboli úplne presné, časť ľudí dostala negatívny výsledok, hoci v skutočnosti boli pozitívni. Takí ľudia mohli nový koronavírus šíriť ďalej najmä preto, lebo boli presvedčení, že vírus nemajú, takže pri kontakte s inými mohli byť menej obozretní.

Od antigénových testov k vakcínam
Podľa Celeca treba v súčasnosti presunúť pozornosť od antigénových testov k vakcínam. „Mali by sme diskutovať o tom, kedy prídu, koľko ich bude a kto ich dostane,“ hovorí vedec z UK.

Minulý týždeň v piatok schválila pandemická komisia vlády  stratégiu vakcinácie   proti covidu. 

Na pandemickej komisii odborníci schválili stratégiu vakcinácie proti covidu-19.

Aby sa obmedzilo šírenie vírusu spôsobujúceho covid-19, treba zaočkovať zhruba 65 percent populácie. Bude sa postupovať podľa rizikovosti skupín v štyroch fázach. Vyplýva to zo stratégie vakcinácie, ktorú schválila pandemická komisia vlády.

Štát rokuje s výrobcami siedmich vakcín. Očkovanie rozdelila na štyri fázy pre rôzne skupiny ľudí a bude sa pri ňom postupovať podľa toho, ako veľmi je skupina riziková. Očkovanie bude dobrovoľné.

Štyri fázy očkovania
V prvej vlne by sa mali očkovať najrizikovejšie skupiny.

Ide o zdravotníkov, ktorí pracujú s pacientmi, potom o tých, ktorí s nimi nepracujú. Do tejto skupiny patria aj študenti lekárskych a nelekárskych zdravotníckych odborov. Okrem zdravotníkov a medikov by sa v prvej fáze mali očkovať aj zamestnanci domovov sociálnych služieb a silové zložky, teda vojaci a policajti.

Medzi prvými by mali vakcínu dostať aj pracovníci v kritickej infraštruktúre. Ide napríklad o ľudí, ktorí zabezpečujú rozvody energie a iné činnosti, bez ktorých štát nemôže fungovať.

V druhej vlne sa majú očkovať najmä kritické skupiny v populácii. Ide o chronicky chorých pacientov, ktorí sú starší ako 65 rokov, a klientov domovov sociálnych služieb. Ďalej sú v tejto skupine onkologickí, dialýzovaní pacienti alebo ľudia po transplantácii.

V druhej skupine sú aj pacienti s diabetom, tí, ktorí užívajú biologickú liečbu alebo majú autoimunitné ochorenie.

Očkovanie by v tejto fáze mali dostať aj pacienti so závažnými neurologickými a kardiovaskulárnymi chorobami a tiež pacienti so závažnými psychiatrickými ochoreniami. A následne ostatní pacienti s chronickými chorobami.

V tretej fáze vakcíny dostanú špecifické komunity s vysokým rizikom šírenia ochorenia. Ide napríklad o učiteľov, marginalizované rómske komunity, ľudí bez domova alebo azylantov.

V poslednej, štvrtej vlne by mohli ísť na očkovanie ľudia nad 18 rokov, teda bežná populácia.

Schválené môžu byť koncom roka
V niektorých krajinách sa už začalo s očkovaním, napríklad vo Veľkej Británii a Kanade. Na Slovensku sa začne až po tom, čo bude vakcína schválená Európskou liekovou agentúrou (EMA).

Prvá vakcína by mohla byť registrovaná tesne pred koncom roka 2020.

Lieková agentúra prijala dve žiadosti o podmienečnú registráciu vakcín. Ide o konzorcium BioNTech a Pfizer a druhú žiadosť podali Moderna a Biotech Spain, S. L.

„Ak budú predložené údaje o kvalite, účinnosti a bezpečnosti spĺňať požiadavky na registráciu vakcíny, registračné rozhodnutia môžu byť vydané o niekoľko týždňov,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva. Pri prvej vakcíne od spoločností BioNTech a Pfizer by mohlo byť stanovisko 29. decembra 2020. Pri tejto vakcíne treba dve dávky. Začne sa jednou, o 21 dní dostanú očkovaní druhú dávku.

U spoločnosti Moderna to môže byť 12. januára 2021.

Ministerstvo vysvetľuje, prečo sú vakcíny pripravené tak rýchlo:
Vývoj vakcíny proti covidu-19 sa v tomto roku stal absolútnou prioritou vo vedeckých a farmaceutických kruhoch.
Do vývoja sa sústredilo enormné množstvo energie a financií aj za cenu odloženia iných projektov. Vďaka tomu mohli výrobcovia vakcín maximalizovať počet expertov a vedcov, ktorí na vývoji vakcín pracovali.
Množstvo procesov, ktoré súvisia s vývojom a testovaním vakcíny, bolo optimalizovaných a odbyrokratizovaných, ale nikdy nie na úkor samotnej bezpečnosti.
Klinické skúšanie ako také prebieha štandardne. Zjednodušené a zrýchlené je to, čo sa deje okolo neho.
Za normálnych okolností jednotlivé fázy predklinického a klinického skúšania nasledujú postupne, jedna za druhou. V tomto prípade sa spúšťali súbežne, teda ešte pred tým, než bolo dokončené prvé kolo, štartovalo druhé kolo.
Výsledný produkt musí prejsť všetkými fázami rovnako ako akákoľvek iná vakcína. Nájsť dobrovoľníkov bolo relatívne jednoduché, v bežnej situácii to býva náročnejšie. Výsledná vakcína tak bude rovnako bezpečná.
Niektoré spoločnosti začali so samotnou výrobou vakcín ešte pred ich definitívnym finálnym schválením, čím samy išli do rizika. Ak budú ich vakcíny schválené, dostanú sa tak rýchlejšie na trh.
Pri vývoji vakcíny proti covidu-19 bolo možné nadviazať na výskum a vývoj vakcíny proti ochoreniu MERS, ktoré je tiež spôsobené koronavírusom.


OTAKAR HORÁK

Zdroj:
https://dennikn.sk/2187063/na-antigenovy-test-dal-coca-colu-vysledok-bol-pozitivny-mal-by-sa-doucit-chemiu-reaguje-vyrobca-na-poslanca/?ref=tit

Fotomontáž
Zdroj: napalete.sk

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Posmoť sja Vasyľu tu, ja jem ne stučnila, posmoť sja, už 8-myj rik, toty samy lachy/šmaťa jem hodna obleči..!
-Parasko, však to šal...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať