Najmenenj rozvinute okresy 

18.03.2021


Pred šiestimi rokmi som v diskusiách s niekoľkými kolegami vymyslel koncept cielenej podpory najmenej rozvinutých území Slovenska. Od začiatku bolo jasné, že program musí obsahovať transfer know how, musí sa zamerať na silné stránky území – ich nevyužívané bohatstvo – a nie na inventúru nekonečných problémov, a musí byť postavený na partnerstve centrálnej vlády, samosprávy, zamestnávateľov a občianskej spoločnosti.

Keďže nič nie je vzácnejšie ako myšlienky, do centra som postavil zásobáreň odborníkov – ľudí, ktorí sa vyznajú vo svojom odbore; prakticky orientovaných s reálnymi výsledkami z akadémie, biznisu, mimovládok alebo vlády. Na ministerstve financií sa darilo rozvíjať viaceré nové politiky a ja som získal súhlas a podporu na vytvorenie programu podpory najmenej rozvinutých okresov (NRO).

Program bol od začiatku skôr zatracovaný, ako chválený – u nás sa však zvyčajne nechváli – fakticky preto, že vznikol počas vlády Smeru a nie nejakej inej, vhodnejšej strany. Hanili ho aj niektorí „insideri“, ktorých mrzelo, že im lezieme do kapusty (v ktorej bola napriek mizerným výsledkom kopa peňazí pre rôzne agentúry). Našlo sa však aj dosť veľa autorít, ktoré považovali program za šancu oživiť regionálnu politiku a postaviť ju na moderný základ a ktoré potom venovali NRO niekoľko rokov tvrdej práce. Pritom, tuším, že tak, ako sa vedeli zhodnúť na odborných riešeniach, sa líšili vo svojich politických názoroch.

Program bol robený pre päť okresov, čo sa rýchlo zmenilo na dvanásť a v roku 2016 im vláda schválila rozpočet vyše 1,1 mld. eur na obdobie piatich rokov. Päťročnica mala racionálny základ, zároveň som si nemohol odpustiť trochu jemnej irónie voči priateľom socdemákom. Nakoniec sa v NRO minulo násobne viac miliárd eur, skutočne koordinovaných však bolo len niekoľko stovák miliónov a umne využitých ešte menej, pričom hlavným dôvodom bol náš náhodný systém rozdeľovania európskych dotácií. Vláda zároveň prijala takmer 300 úloh, napr. aj k osobnému bankrotu, aj keď verejný register ich plnenia, zdá sa, ešte nefunguje.

Program sa nakoniec vinou niekoľkých funkcionárov tak skomplikoval, že vláda sa radšej vrátila k predchádzajúcim „rozdávačkám“ a namiesto cielenej podpory prežili jednoduchšie, aj keď trochu zastarané plošné zvýhodnenia. O čo sme dnes bohatší?

Z analýzy za roky 2015 až 2020 vyplýva, že program bol výnimočný primárnym využívaním miestneho prístupu: na mieru šitých riešení pred prístupom „jednej veľkosti pre všetkých“. Rovnako výnimočný bol v dôraze na partnerský prístup, aj keď naša legislatíva uprednostňuje skôr direktívne riadenie, a v dôraze na rast lokálnej ekonomiky a endogénne zdroje. Kritizovaný široký záber plánov bol v skutočnosti pilotom pre medzinárodné a dnes aj u nás presadzované integrované stratégie, z ktorých vychádzajú investičné plány. Nástrojom mal byť transfer vedomostí a podpora lokálnych lídrov a podnikateľskej infraštruktúry. Program kládol dôraz na výsledky a spoluprácu pri ich dosahovaní, čo zvyšovalo nároky na verejnú správu.

Hlavným odporúčaním je posilniť rozhodovacie a koordinačné kompetencie regiónov. Jednoducho, regióny musia mať možnosť starať sa o svoj hospodársky rast (a k tomu by mali zberať a vyhodnocovať údaje aj o súkromnom sektore). Pritom treba nanovo definovať úlohu centrálnej vlády – centrálna byrokracia výrazne neznižuje korupciu a mrhanie vzácnymi zdrojmi, ale úspešne zabíja lokálnu iniciatívu. Regióny a vláda by mali podporovať zaostávajúce územia zložené z obcí primárne z európskych fondov.

Anton Marcinčin, ekonóm

Zdroj:
https://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/580628-najmenej-rozvinute-okresy/

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Vasyľu, ta de ideš z tyma kvitkami...?
-Partnerki idu podaruvaty...
-Ta što jes zošalil, však to umely kvitky...!
-No i što, však ona tyž umela-naduvača...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať