Najväčší cintorín z prvej svetovej vojny opravujú osem rokov

22.08.2018


Vo Veľkrope je vyše 8-tisíc pochovaných.

VEĽKROP. Medzinárodný dobrovoľnícky tábor prichýli na tri dni takmer tri desiatky nadšencov vojenskej histórie zo Slovenska, Maďarska a Poľska.

Pracovať budú na obnove najväčšieho slovenského vojnového cintorína z prvej svetovej vojny vo Veľkrope v Stropkovskom okrese.

Náročný projekt obnovy, ktorý sa začal v roku 2010, sa blíži ku koncu. Na jeseň plánujú cintorín posvätiť.

Vyše 8-tisíc pochovaných
Medzinárodná brigáda potrvá tri dni, od štvrtka do soboty.

„Očakávame približne tridsať dobrovoľníkov zo Slovenska, z Maďarska a Poľska. Poliaci sa k nám pridajú len v sobotu, ostatní budú pracovať tri dni,“ informuje predseda Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy historik Martin Drobňák.

Vojnový cintorín vo Veľkrope je najväčší na Slovensku nielen rozlohou, ale aj počtom pochovaných obetí.

Na ploche takmer 3 500 metrov štvorcových je pochovaných 8 662 obetí.

Dostali sa do finále
Jeho obnova sa začala pred ôsmimi rokmi. V tomto roku práce finišujú.

„Dokončíme oplotenie cintorína. Budeme pracovať na centrálnom pamätníku, umiestnime jeho skelet a začneme osádzať kríže na masové a jednotlivé hroby,“ spresňuje Drobňák.

Odbornú kamenársku prácu na pamätníku vykonajú remeselníci na budúci týždeň.

Dokončovacie práce na vyčistení celého areálu plánujú nadšenci vojnovej histórie urobiť v priebehu septembra.

„Termín posviacky už máme naplánovaný, ale všetko bude závisieť od toho, čo všetko sa nám podarí spraviť počas pracovného tábora. Veľa bude závisieť aj od počasia,“ dodáva.

Prvý tábor bol práve tu
Cintorín vo Veľkrope je miestom, kde KVH Beskydy pred rokmi zorganizoval vôbec prvý medzinárodný dobrovoľnícky tábor.

„Prišli dobrovoľníci z celej Vyšehradskej štvorky. Čistili ho od náletových drevín. Odvtedy každoročne organizujeme tábor a vždy aspoň jeden deň pracujeme práve vo Veľkrope. Dobrovoľníci, z ktorých sa stala pevná a stabilná komunita, urobia kus roboty. Navyše tábor má aj spoločenský rozmer, stretávame sa, rozprávame sa o histórii. V neposlednom rade je to dobrá reklama pre región,“ zdôrazňuje Drobňák.

Brigádnici spia na nafukovačkách a karimatkách v obecnom úrade, stravu majú zabezpečenú.

Je raritou
Na cintoríne s rozmermi 50 krát 70 metrov je pochovaných 8 662 vojakov.

„Máme pôvodný nákres, ako cintorín vyzeral, vyhotovili ho československí žandári. Nemáme však primárnu dokumentáciu, ktorú robilo pohrebné komando. Je to otázka ďalšieho výskumu a medzinárodnej spolupráce. Len 11 mien vojakov je známych,“ hovorí Drobňák.

Doposiaľ nezodpovedanou zostáva otázka, ako bol cintorín v čase vojny vybudovaný.

„Cintorín takých rozmerov je rarita. Jednou z hypotéz, na ktorých pracujeme, je, že neďaleko cintorína sa nachádzala úzkokoľajka, po ktorej dopravovali ostatky vojakov zo širšieho okolia. Chceme dohľadať mapový materiál, ktorý by presne zadefinoval, z ktorých miest to bolo a ako boli úzkokoľajky budované. Zatiaľ to nemáme potvrdené archívnymi materiálmi,“ vysvetľuje Drobňák.

KVH Beskydy sa zaslúžil o obnovu viacerých vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny na severovýchode Slovenska a dohľadal tisícky mien padlých vojakov.

JANA OTRIOVÁ

Zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/20897659/najvacsi-cintorin-z-prvej-svetovej-vojny-opravuju-osem-rokov.html

Foto:
Cintorín vo Veľkrope.
Zdroj: Archív KVH Beskydy

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Znate mamko, ja sja ňigda ne vydam za muža, što v noči charčiť...!
-To bars rozumne ďivko moja! Lem buď, prošu ťa, ostorožna, kiď ho/ich budeš probuvala...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať