Najviac Slovákov hlásiacich sa k náboženstvu je v Prešovskom kraji

07.07.2022


Silné zastúpenie majú tradičné cirkvi, menšinové v móde nie sú.

PREŠOV, BRATISLAVA. Najviac obyvateľov bez náboženského vyznania žije v Bratislavskom kraji, kde ich je takmer 40 percent.

Naopak, najviac Slovákov hlásiacich sa k náboženstvu je v Prešovskom kraji, v ktorom len 10,6 percenta obyvateľov uvádza, že je bez vyzvania.

Oba kraje sú tiež na opačnom konci v prípade príslušnosti ich obyvateľov k tradičným cirkvám. Vyplýva to z údajov a analýz, ktoré priniesli dáta Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021.

Menšinovým cirkvám sa darí
V Bratislavskom kraji je okrem najväčšieho počtu ateistov aj najväčší počet tých, ktorí inklinujú k menšinovým alebo neregistrovaným cirkvám.

„Máme tu 120 priaznivcov registrovanej cirkvi Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike, budhizmus si uvádza 1 862 obyvateľov, islam 1 181, hinduizmus 241 obyvateľov Bratislavského kraja. Najviac priaznivcov v porovnaní s ostatnými krajmi SR má aj pohanstvo a prírodné duchovno – 705," spresnila hovorkyňa Sčítania 2021 Jasmína Stauder.

„K ad hoc hnutiam sa hlási takmer pol percenta obyvateľov Bratislavského kraja, presnejšie 3526 ľudí, čo je opäť najviac v SR," dodala.

Stauder zároveň upozorňuje, že z hľadiska príslušnosti k trom najsilnejším cirkvám na Slovensku je práve podiel obyvateľov Bratislavského kraja najmenší z celej SR.

„K rímskokatolíckej, evanjelickej a gréckokatolíckej cirkvi sa hlási necelých 48 percent obyvateľov," uviedla.

Presne naopak
Na opačnom póle stojí Prešovský kraj, tam sa k trom najsilnejším cirkvám v počte veriacich hlási až 79 percent obyvateľov, výraznejšie zastúpenie má aj pravoslávna cirkev s viac ako tromi percentami.

Naopak, netradičné vyznania tam v móde nie sú.

„V Prešovskom kraji je podľa dát z cenzu len 19 priaznivcov registrovanej cirkvi Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike, budhizmus si uvádza 467 obyvateľov, islam 248, hinduizmus 71 obyvateľov a pohanstvo a prírodné duchovno vyznáva 410 obyvateľov kraja," uviedla Stauder.

„Aj podiel tých, ktorí sa hlásia k ad hoc hnutiam (0,2 percenta, 1635 ľudí), je najmenší zo všetkých krajov SR," dodala.

K náboženskému vyznaniu sa v minuloročnom sčítaní prihlásilo 3 799 331 obyvateľov SR (viac ako tri milióny z nich sa hlásia k rímskokatolíckemu vyznaniu).

V porovnaní s rokom 2011 je počet ľudí hlásiacich sa k náboženstvu nižší približne o 300 000.

Ešte výraznejší rozdiel je pri tých, ktorí udávajú status bez náboženského vyznania, v Sčítaní 2021 ich bolo takmer 1,3 milióna ľudí (v predchádzajúcom sčítaní 725 362 obyvateľov).


TASR, Tlačová agentúra

Zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22929044/tradicnym-cirkvam-sa-v-presovskom-kraji-dari-mensinove-v-mode-nie-su.html

Aktuality

Zobraziť všetky
30.11.2022

Dějiny Rusínů (ch)

PODKARPATSKÁ RUS ZA 1. SVĚTOVÉ VÁLKY (1914-1918) Atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, spáchaný  srbskými nacionalisty v Sarajevu 28. června 1914, ukončil velkou a vcelku poklidnou epochu vývoje evropské civiliza…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2022

Smišok 21_2022

-Vŷ ste taka šuvna...! -Ďakuju za kompliment! No ja už mam muža... -Nevažno, taka jak vŷ soj vecej jak jednoho zaslužyť...! ******* Foto: Šŷkovana Paraska 
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2022

Dějiny Rusínů (h)

PODKARPATSKÁ RUS V RAKOUSKO-UHERSKÉ MONARCHII (1867-1914) Dne 18. února 1867 byl v uherském parlamentu slavnostně vyhlášen královský reskript o obnovení právní kontinuity Uher (včetně znovupřipojení Sedmihradska), čímž byl završen proces rako…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Hlas chcel pre Kaliňáka post prešovského vicežupana, Majerský odmietol

Prešli len dve mená nových podpredsedov. PREŠOV. Po slávnostnom ustanovujúcom župnom zastupiteľstve sa poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zišli v pondelok popoludní na pracovnom zasadnutí. Hneď pri prvom hlasovaní nového zastup…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Majerský a poslanci sa ujali funkcií

Mazurekovi nepodal šéf volebnej komisie ruku. Za zastupiteľstvo čítala sľub Turčanová. PREŠOV. Staronový prešovský župan Milan Majerský (KDH) aj 62 zo 65 nedávno zvolených poslancov krajského zastupiteľstva slávnostne zložili sľub na ustanovu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.11.2022

Partyzán Viliam Žingor se komunistům nevzdal, tak ho popravili

S chamradí nejdu Byl zakladatelem jednoho z prvních partyzánských oddílů na Slovensku za druhé světové války, velitelem jedné z nejdéle vzdorujících povstaleckých brigád během Slovenského národního povstání a mimořádně silnou osobností netají…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marčiki vpala lopta do Laborca i začala žalostno plakaty.
-Ne plač Marčiko, pered tobov cilyj žyvit - škola, frajire, robota, rodyna, ďity, hypoteka, najomne... Iši sja dojs naplačeš...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať