Návštevnosť múzeí a galérií v Prešovskom kraji výrazne vzrástla

25.02.2020


Pomohli aj investície do ich obnovy za 2,1 milióna eur.

PREŠOV. Návštevnosť múzeí a galérií v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) v minulom roku významne vzrástla.

Hrady, skanzeny, expozície a výstavy prilákali vlani vyše 545-tisíc návštevníkov, čo je o takmer 57-tisíc viac ako v roku 2018.

Ako uviedla hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, pod priaznivú bilanciu sa podpísali atraktívne podujatia a obnova kultúrnych pamiatok, na ktorú kraj vlani vynaložil viac ako 2,1 milióna eur.

Najvýznamnejšou z realizovaných rekonštrukcií bola obnova Paláca Lubomirských na hrade Ľubovňa, rekonštrukcie meštianskych domov na Radničnom námestí v Bardejove a Hlavnom námestí v Kežmarku a pokračovanie rekonštrukčných prác v renesančnom kaštieli v Humennom či v Šarišskej galérii v Prešove.

„V tomto roku chce krajská samospráva v obnove múzeí a galérií pokračovať, naplánované sú viaceré investičné akcie nateraz za takmer 2,3 milióna eur. Najviac financií poputuje do múzeí v Humennom, Prešove a v Poprade,“ uviedla Jeleňová.

Vedie Ľubovnianske múzeum
Prvenstvo najvyhľadávanejších pamiatok v Prešovskom kraji patrí štandardne Ľubovnianskemu múzeu.

Hrad a expozíciu ľudovej architektúry si v minulom roku prišlo pozrieť rekordných 214-tisíc návštevníkov, čo je o vyše 19-tisíc ľudí viac ako rok predtým.

Hrad, ktorý prešiel za posledné desaťročie obnovou renesančného a gotického paláca a momentálne finišuje s rekonštrukciou barokového kaštieľa Lubomirských, zaujal návštevníkov atraktívnymi expozíciami i podujatiami.

„Najvyhľadávanejšou bola výstava venovaná ženám - La femme fatale hradu Ľubovňa a úplným vrcholom sezóny unikátna výstava pokladov a relikviárov uhorskej princeznej, krakovskej a sandomierskej kňažnej sv. Kunigundy z 13. storočia,“ pripomenula Jeleňová.

Kežmarok na druhej priečke
Rekonštrukčné práce sa vykonávajú aj v objektoch Múzea v Kežmarku, ktorý si stabilne udržiava druhú priečku medzi najnavštevovanejšími kultúrnymi pamiatkami v kraji.

Jeho bránami v roku 2018 prešlo viac ako 63-tisíc návštevníkov, vlani to bolo niečo vyše 59-tisíc.

Mestský hrad na Spiši po obnove meštianskeho domu čaká reinštalácia expozícií.

Obdobne stabilný záujem verejnosti zaznamenalo aj Krajské múzeum v Prešove so svojimi pobočkami v Hanušovciach nad Topľou a Stropkove.

Celková návštevnosť takzvanej Tripolitany sa posledné dva roky udržiava na hodnote 58-tisíc platiacich návštevníkov.

Mierny nárast evidovalo Šarišské múzeum v Bardejove, ktorého umelecko-historické a prírodné zbierky videlo viac ako 53-tisíc ľudí.

Nárast aj v iných zariadeniach
Nárast o takmer 15-tisíc návštevníkov zaznamenalo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Expozície približujúce život a dielo kráľa pop artu, ale aj workshopy a prednášky si vlani užilo viac ako 45-tisíc návštevníkov.

„Unikátne múzeum, ktoré čaká komplexná prestavba v hodnote 7,1 milióna eur, sa vlani úspešne prezentovalo v Levoči, Prešove, Bardejove, ale aj Maďarsku putovnou výstavou Warhol Tour,“ dodala hovorkyňa.

Zároveň doplnila, že verejnosť oslovili aj aktivity Vihorlatského múzea v Humennom, kde prebieha kontinuálna obnova renesančného kaštieľa.

Za minulý rok tu evidovali takmer 44-tisíc návštevníkov, čo je takmer o tisíc viac ako predvlani.

Rebríček návštevnosti kultúrnych pamiatok v kraji uzatvára Podtatranské múzeum v Poprade, ktorého expozície si pozrelo približne 10 600 návštevníkov.

Poskočili aj galérie
V číslach návštevnosti výrazne poskočili aj obe galérie v kraji.

Kým Tatranská galéria v Poprade v roku 2018 evidovala zhruba 18-tisíc návštevníkov, vlani to bolo viac ako 35-tisíc.

„Pod citeľný nárast sa evidentne podpísala celosvetovo známa výstava venovaná jednému z najvýznamnejších archeologických objavov 20. storočia, ôsmeho divu sveta – Terakotovej armády, ktorú len počas leta videlo viac ako 20-tisíc hostí,“ konštatovala Jeleňová.

Napriek pretrvávajúcim obmedzeniam a rekonštrukčným prácam stúpla aj návštevnosť Šarišskej galérie v Prešove, ktorá zaujala najmä putovnou výstavou o A. Warholovi Ja pochádzam odnikiaľ.

Návštevnosť tejto inštitúcie stúpla na takmer 27-tisíc, čo je oproti roku 2018 o deväťtisíc návštevníkov viac.

Spolu 27 zariadení
V pôsobnosti PSK je celkovo 27 kultúrnych zariadení.

Okrem siedmich múzeí a dvoch galérií je to osem knižníc, päť osvetových stredísk, dve divadlá, dve hvezdárne a planetáriá a jeden umelecký súbor.

Krajská samospráva v tohtoročnom rozpočte na ich fungovanie prerozdelila takmer 13 miliónov eur.

SITA

Zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22315925/navstevnost-muzei-a-galerii-v-presovskom-kraji-vyrazne-vzrastla.html

Foto: 
Počet návštevníkov kultúrnych zariadení každý rok stúpa.
(Zdroj: Ilustračné - archív)

Aktuality

Zobraziť všetky
31.08.2020

PRED 100 ROKMI... (VII) 100. výročie spoločného štátu ČECHOSLOVÁKOV a RUSÍNOV. Začlenenie PODKARPATSKEJ RUSI do ČSR

Môže Vás tiež zaujímať:   MÚZEUM V KNIHÁCH Československý svet v Karpatoch     https://www.rusyn.sk/ceskoslovensky-svet-v-karpatech-ceskoslovensky-svet-v-karpatoch-cechoslovackyj-svit-v-karpatach/ Československý svet v Karpatoch 2   http…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
31.08.2020

Uchádzame sa o Vašu priazeň. 2% z Vašich daní pre aktívnych Rusínov

V roku 2019 sme aj vďaka Vašej podpore: - zaznamenali ďalšie životné príbehy Rusínov v rámci projektu ORAL HISTORY, - zorganizovali  Stretnutia pri... s premiérou vlastného dokumentárneho  filmu V osídlach veľmocí    (tento nás dokument odv…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
02.08.2020

Košice pred sto rokmi: Vytrimať, Čechoslováci sa vybíjajú, radila maďarská propaganda

Čo písali noviny kedysi. Letáky maďarskej propagandy Naši maďarskí spoluobčania či v ich žurnáloch, či už osobne, ustavične chlácholia nás, že v Maďarsku nepadne teraz už ani slovo o Slovensku, akoby sa Maďari boli už spriatelili s tou myšli…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
31.07.2020

PIESNE MÁRIE ČOKYNOVEJ Z UBLE 

V skanzene Vihorlatského múzea v Humennom zaznejú najstaršie rusínske pesničky  Vihorlatské múzeum v Humennom a partneri pozývajú širokú verejnosť na hudobný koncert ľudových piesní regionálnych folkloristov pod názvom Piesne Márie Čokynovej …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.07.2020

Zasidav menšŷnovŷj vŷbor. Menšŷnŷ s’a rychtujuť na perepys

U vitorok 28-ho jula 2020-ho roku prochodylo v Bratislavi, u vladnim hoteli Bôrik, XXXVII. Zasidaňa Vŷboru pro narodnostnŷ menšŷnŷ i etničnŷ grupŷ, poradnoho organu Radŷ vladŷ Slovac’koj republikŷ pro ľuďskŷ prava, narodnostnŷ menšŷnŷ i rodovu r…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.07.2020

Výzva Úradu vlády SR adresovaná obciam 

Úrad vlády Slovenskej republiky si Vás v súlade s § 7a ods. 3 zákona č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 184/1999 Z. z.“) prostredníctvom Úradu splnomocnenca vlády SR pre n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Ujku Vasyľu, opyšte vaš seksualnyj žyvot dvoma slovami?
-Moje što... !?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať