Neurochirurg a dekan Šteňo už nie je poradcom Pellegriniho, predtým radil aj Ficovi

Neurochirurg a dekan Šteňo už nie je poradcom Pellegriniho, predtým radil aj Ficovi
21.01.2020

Vlani mal Juraj Šteňo spory s vtedajšou ministerkou Kalavskou pre operáciu 15-ročného chlapca s nádorom na mozgu a ministerka ho vtedy odvolala z postu hlavného odborníka.

Dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Juraj Šteňo skončil ako poradca premiéra Petra Pellegriniho pre zdravotníctvo. Šteňo radil ešte jeho predchodcovi a predsedovi Smeru Robertovi Ficovi.

Pred prezidentskými voľbami v roku 2014 bol Šteňo medzi osobnosťami, ktoré si Fico pozval na slávnostný obed na podporu svojej kandidatúry.

Keď sa Denník N pýtal Šteňa minulý týždeň, či je stále poradcom, jeho prvá odpoveď bola: „Áno, som ešte stále poradcom predsedu vlády SR pre zdravotníctvo, respektíve neviem o tom, že by som už nebol.“

O pár dní neskôr poslal ďalšiu odpoveď. Po otázkach Denníka N sa na situáciu opýtal na úrade vlády. „Údajne sú na úrade vlády pripravené zmluvy pre poradcov predsedu vlády na tento rok, teda na prvé dva mesiace. Medzi nimi je zmluva len pre jedného poradcu pre zdravotníctvo, pre mňa nie je,“ povedal Šteňo.

Úrad vlády na otázky neodpovedal. Na otázku, prečo už Šteňo nie je poradcom, hovorkyňa premiéra Patrícia Macíková povedala, že to nebudú komentovať.

Nik by Šteňa nahradiť nemal. O mesiac sú voľby a nový premiér si privedie aj nových poradcov.

Presadzoval nemocnicu, radil SaS
„Skutočnosť, že som sa dozvedel o svojom odvolaní z funkcie poradcu predsedu vlády pre zdravotníctvo z médií, vnímam ako nedostatočne kultúrnu komunikáciu zo strany zodpovedných,“ povedal Šteňo.

„Možno je to reakcia na to, že som tvrdošijne presadzoval výstavbu novej národnej nemocnice a neuspokojil som sa s výhovorkami, prečo veci idú tak pomaly, možno má moje odvolanie súvis s tým, že som poradil vo veciach zdravotného programu aj jednej z opozičných strán, ktorá ma o to slušne požiadala,“ povedal.

Šteňo radil a bol oponentom programu SaS pre zdravotníctvo.

„Ja som však akademický pracovník, nie politik a môžem radiť každému, kto má záujem o moje rady, bez ohľadu na politickú príslušnosť. Mojím záujmom totiž nie je pomoc politickým stranám, ale pacientom,“ tvrdí Šteňo.

Dekan je známy neurochirurg, pôsobí v Univerzitnej nemocnici v Bratislave.

Spor o operáciu chlapca s nádorom na mozgu
Minulý rok mal Šteňo spory s vtedajšou ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou, ktorú do funkcie nominoval Smer. Pre spory ho ministerka odvolala z pozície hlavného odborníka ministerstva pre neurochirurgiu.

Dôvodom bol medializovaný prípad 15-ročného chlapca, o ktorého operácii sa hádali lekári. Na jednej strane to boli lekári z Detskej fakultnej nemocnice, kde chlapec ležal a kde ho prvýkrát operovali. Na druhej Juraj Šteňo. Matka chlapca chcela, aby ho operoval práve Šteňo. Ten bol však ochotný operovať len v nemocnici na Kramároch, ktorá je určená pre dospelých pacientov. Lekári zo susednej detskej nemocnice hovorili, že sa obávajú komplikácií pri prevoze po operácii.

Pre hádku o to, kto a kde bude mladého pacienta s nádorom na mozgu operovať, sa zákrok odďaľoval, jeho mama bola zúfalá a išla o pomoc žiadať aj vtedajšiu ministerku Kalavskú. Vec sa pohla najmä po medializácii. Nakoniec pacienta operoval Šteňo vo svojom oddelení.

Kalavská ho však ostro kritizovala, lebo na tlačovej konferencii ukázal snímky z magnetickej rezonancie pacienta. Kalavská to vtedy označila za neakceptovateľné a považovala to za hrubé porušenie lekárskej etiky.

Kritizovala vtedy kliniku aj po odbornej stránke. Hovorila, že dva roky rieši len Šteňovo oddelenie, ktoré malo v minulosti viaceré problémy – keď odišla časť personálu alebo keď zakúpili operačné stoly až po medializácii problému. Ministerka tiež hovorila, že oddelenie nie je také výkonné ako iné oddelenia.

Na oddelení pôsobí aj Šteňov syn, ktorý bol prednostom. Po tomto prípade nemocnice odvolala z funkcie aj jeho.

Veronika Folentová
veronika.folentova@dennikn.sk
Vyštudovala žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. V denníku SME začala pracovať v roku 2009 na ekonomickom oddelení, kde bola až do konca roka 2014. V roku 2013 bola spolu s Jánom Krempaským nominovaná na Novinársku cenu za seriál Sme v nemocnici. V tom roku vyhrali aj slovenské kolo EU Health Prize for Journalists. Venuje sa najmä zdravotníctvu a školstvu.

Zdroj:
https://dennikn.sk/1723513/neurochirurg-a-dekan-steno-uz-nie-je-poradcom-pellegriniho-predtym-radil-aj-ficovi/

Foto:
Autor – TASR
www.rusyn.sk
Naspäť na aktuality