Nežnú revolúciu v Prešove odštartovala jej hlavná postava na kvetináči

17.11.2019


Novembrový tribún Mikuláš Laš zomrel pred jedenástimi rokmi.

PREŠOV. V metropole Šariša sa Nežná revolúcia z roku 1989 spája predovšetkým s jedným menom.

Hlavným tribúnom a moderátorom asi všetkých mítingov bol herec Mikuláš Laš.

Tridsiateho výročia sa nedožil, zomrel pred jedenástimi rokmi po ťažkej chorobe vo veku 74 rokov.

Mikuláš Laš, niekedy uvádzaný ako Ľaš, sa počas celého svojho života venoval divadlu.

Pôsobil od skočenia školy až do dôchodku v činohre Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove, ktoré predtým nieslo názov Ukrajinské národné divadlo. Kumštu ostal verný aj po revolúcii, politiku robili iní.

V novembri 1989 to bol ale práve on, kto sa stal tribúnom Nežnej revolúcie v Prešove.

„Prišli za mnou dvaja bratislavskí vysokoškoláci, či by som mohol odmoderovať prvý míting na námestí. Samozrejme som súhlasil, veď môj postoj k vtedajšiemu totalitnému režimu bol dávno známy. Dohodli sme sa, že by to malo začať o 14. hodine pred hotelom Savoy."

Prišiel tam o trištvrte na dve.

„Nikoho tam nebolo, len som videl, že sa mladí ľudia, vysokoškoláci, po malých skupinkách grupujú na námestí,“ opisoval pre Korzár štart revolučných udalostí v Prešove Mikuláš Laš pred rokmi.

„Na nízky železný plot pri parku vešal jeden pán transparenty ako 'Sloboda vierovyznania' a podobne. Zjavili sa tam dvaja 'esenbáci', teda vtedajší policajti, a vyzvali ho, aby to dal dole. On povedal, že nie. Nato sa okolo zhlukovali mladí ľudia a naraz vidím, že jeden 'esenbák' má čiapku na zemi. Hovorím, to je nedobrý začiatok, môže to zle dopadnúť a zrejme je to aj provokácia.“

Preto okamžite zareagoval a neplánovane nastal zlomový okamih prešovskej histórie. „Tak som rýchlo vyskočil na betónový kvetináč, skričal som: 'Pozor, sú tu provokácie a nechcú nám umožniť, aby prebehol historicky prvý míting...' Tak som ho teda otvoril, dal som slovo vysokoškolským aktivistom, ktorí prečítali svoje požiadavky, vystúpili aj ďalší ľudia a po asi trištvrte hodine míting skončil, s tým, že som oznámil, že na druhý deň, v sobotu, budeme mať pred vtedajšou Sovietskou knihou prvý oficiálny míting, aj s ozvučením.“

Ten prvý míting sa konal 25. novembra a spomínané druhé zhromaždenie, aj s ozvučením, vyšlo presne na jeho narodeniny.

O mieste rozhodla elektrina
Prečo sa konal práve pri tzv. Ruskej knihe?
„Lebo nad ňou bol vysokoškolský klub Máj, odkiaľ sme mali elektrinu. Prvý míting bol bez ozvučenia a neskôr som sa dozvedel, kto bol prvý na námestí. 'Eštebáci'. Z hotela Savoy nás snímali tri 'eštebácke' kamery. Na tom úplne prvom mítingu bolo okolo dvetisíc ľudí, čo som bol milo prekvapený. Na druhý deň prišlo vyše päťtisíc, neskôr aj desaťtisíc ľudí. Najviac ich bolo 27. 11. cez generálny štrajk, keď sa dav tiahol od veľkej pošty cez celú Hlavnú až za kostol,“ dodal pred rokmi pre Korzár dnes už zosnulý M. Laš.

Herec, športovec i kum Diňa 
Mikuláš Laš sa narodil 26. novembra 1933 v Bajerovciach (okres Sabinov) v početnej maloroľníckej rodine. Celý život sa venoval divadlu, mihol sa aj vo viacerých filmoch. Prischla mu tiež rozhlasová postava kuma Diňu. Známy bol aj ako výborný hráč a propagátor stolného tenisu.

Angažoval sa aj vo verejnom živote. Bol tiež rusínskym aktivistom, ako člen a istý čas aj predseda Rusínskej obrody.

Laš: Havel v Mestskej hale bol zážitok

S Mikulášom Lašom sme sa zhovárali o novembrových udalostiach 1989 aj v roku 2006. Vtedy na budove tzv. Ruskej knihy osadili pamätnú tabuľu, ktorú zhotovili Ľubomír Guman a Milan Rešovský, a na ktorej stojí: „Obetiam komunistického teroru a násilia - 17. november 1989 - Nezabudnime".

Miki Laš, ako ho volali priatelia, na slávnostnom akte chýbať nemohol.

„V tých novembrových dňoch na mňa stále prichádza nostalgia a tie spomienky sú veľmi živé,“ zaspomínal si s tým, že každý rok si vždy v tieto dni spraví obchádzku po námestí.

„Po miestach, kde som stál obrazne povedané vystrčený pred neprajníkov a tých, ktorí museli končiť. Teda pred režim, proti ktorému sme vystúpili. Živo si spomínam ako tisícky ľudí prichádzali večer čo večer.“

Na námestí sa Prešovčania podľa jeho slov stretávali preto, lebo vtedajšie mestské orgány ich niekoľko týždňov nechceli pustiť pod strechu. Až neskôr sa konali mítingy v Mestskej hale.

„Tam sme mali tiež pekné stretnutia, najpamätnejšie bolo s novým prezidentom republiky Václavom Havlom, kde bola Mestská hala plná do posledného miesta, ľudia stáli aj na palubovke,“ povedal vtedy M. Laš.

Zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22259169/novembrovy-tribun-mikulas-las-zomrel-pred-jedenastimi-rokmi.html

Foto:
Mikuláš Laš počas revolučných udalostí. 
(Zdroj: reprofoto: apk)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ:
-Včera jem viďiv najskorišyj/najrichlišyj datovyj kanal u mojim žyvoťi - 128GB/za sekundu. Paraska vysavačom "vcucla" moju flešku...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať