Niet peňazí na Warholovo múzeum. Župa hľadá ďalšie tri milióny

01.06.2022


Šanca je v obnove po častiach.

MEDZILABORCE. Veľká modernizácia, letné kino, oddychová zóna na streche, interaktívne zážitkové exponáty a multimediálne prezentácie.

To všetko má priniesť rekonštrukcia Múzea moderného umenia Andyho Warhola. Zatiaľ je zámer len na papieri.
 
Podľa pôvodných plánov mala byť komplexná obnova múzea hotová už v tomto roku. Zatiaľ nie je vysúťažený ani dodávateľ stavby.

Prešovskému samosprávnemu kraju totiž chýbajú minimálne tri milióny eur.

Múzeum sa preto obrátilo na ministerstvo financií.

Šok prišiel s nárastom cien materiálov
Ešte na sklonku 2018 schválila vláda na rekonštrukciu 7,1 milióna eur.

Zriaďovateľovi, Prešovskému kraju, prichádzali peniaze na účet po častiach. Doposiaľ rezort financií vyplatil šesť miliónov.

„Suma, ktorú schválila vláda, vychádzala z projektových dokumentácií pre stavebné povolenie. Realizačný projekt, ktorý sa spracúval už počas pandémie nového koronavírusu, ukázal síce vyššie sumy, ale stále kompromisné a do 7,1 milióna eur by sa zmestili,“ hovorí riaditeľ múzea Martin Cubjak.

Šok prišiel pred niekoľkými mesiacmi, keď neúmerne vzrástli ceny stavebných materiálov.

„Projekt sa cenovo prekvalifikoval do úplne iných čísel, možno až krát dva,“ zdôrazňuje.

„Podľa predpokladanej hodnoty zákazky vychádzajúcej z rozpočtu projektanta sme na úrovni 10,2 milióna eur, čo nemusí byť konečná suma,“ potvrdzuje hovorkyňa prešovskej župy Daša Jeleňová.

Komunikujú s ministerstvom financií
Otázka, odkiaľ vziať ďalšie potrebné milióny, ostáva otvorená.

„Intenzívne komunikujeme s ministerstvom financií o naplnení uznesenia vlády, ale aj zvýšení finančných prostriedkov na tento projekt. Ministerstvu sme predložili podklady, ktoré si dožiadalo pre hodnotenie Útvarom hodnoty za peniaze. Zatiaľ nemáme oficiálne stanovisko rezortu, nechceme predbiehať a prijímať závery,“ informuje hovorkyňa.

Ministerstvo v krátkom stanovisku uviedlo, že si uvedomuje nepriaznivú situáciu spôsobenú vývojom cien na stavebnom trhu.

„Rezort financií aj preto skúma dostupné možnosti a v spolupráci so samosprávnym krajom hľadá najoptimálnejšie riešenie,“ napísali z tlačového odboru.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) informáciu o chýbajúcich peniazoch na rekonštrukciu nemá.

„Nie som informovaný o konkrétnych detailoch. V pláne obnovy budú výzvy na obnovu budov, tam vidím priestor,“ povedal počas minulotýždňovej pracovnej cesty vo Výrave.

Obnovovať po etapách
Jeleňová pripúšťa, že samosprávny kraj sa pripravuje aj na možnosť, že požadované peniaze na úplné krytie rekonštrukcie nedostane.

Aj preto predbežne oslovil projektantov stavby so žiadosťou o rozdelenie projektovej dokumentácie a rozpočtu tak, aby bola možná etapizácia stavby na jednotlivé funkčné celky.

Tie by umožňovali prevádzku múzea aj po čiastočnej realizácii projektu.

„Predpokladáme, že prioritu budú mať najprv interiérové zásahy. Exteriérové úpravy a celkové dokončenie stavby by tak boli posunuté v závislosti od termínu zabezpečenia potrebných financií z iných zdrojov,“ vysvetľuje Jeleňová.

Cubjak pripúšťa, že je to jedna z možností.

„Môže to byť cesta, ako zrealizovať projekt v jeho komplexnosti. Treba si však uvedomiť, že ak by bolo múzeum v improvizovanej prevádzke, povedzme tri – štyri roky, bolo by to preň zlé,“ upozorňuje.

Jedným dychom dodáva, že vnímať rekonštrukciu len ako obnovu budovy, by bola veľká škoda.

„Zážitkové interaktívne veci sú veľmi dôležitou súčasťou. Práve preto by mali ľudia múzeum navštevovať a o to bohatší by mali z neho odchádzať a opäť sa doň vracať. Zážitok je najdôležitejší,“ zdôrazňuje.

Obstaráva zhotoviteľa
Kraj finišuje s verejným obstarávaním na zhotoviteľa stavby.

„Sme pred ukončením kontroly predložených ponúk, po ich vysvetlení predpokladáme do dvoch kalendárnych týždňov realizáciu e-aukcie. Po jej priebehu a aktualizácii rozpočtov vyplývajúcej z novej ceny, ktorá vzíde z aukcie, môže byť po splnení legislatívnych lehôt a predpisov podpísaná zmluva s víťazom verejného obstarávania,“ informuje Jeleňová.

Riaditeľ Cubjak zdôrazňuje, že na rekonštrukciu sa pozerajú v širšom kontexte.

„Nejde nám len o to, aby sme mali peknú budovu a funkčné múzeum, ale aby sme pomohli aj lokálnej ekonomike, mestu, regiónu, aby tu chodilo viac ľudí. Do Medzilaboriec veľký investor nepríde, tento, už dnes relatívne chudobný kraj, môže stavať na cestovom ruchu a turizme. Múzeum je európsky klenot, zaslúži si reštart,“ hovorí.

Jeho výstavy lákajú
Warhol je na trhu s umením osvedčenou značkou.

Nedávno sa jeho modrá Marylin Monroe z roku 1964 predala na aukcii za rekordných 195 miliónov dolárov, čím sa tento obraz stal najdrahším umeleckým dielom 20. storočia.

Výstavy jeho diel sú lákadlom vo svetových metropolách v Londýne, New Yorku či San Franciscu, kde sa Warhol teší veľkej popularite.

„Mnohí odborníci hovoria, že to ešte nie je vrchol, ktorý môže Warhol a pop-art dosiahnuť,“ uzatvára Cubjak.

Jana Otriová

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22926282/v-new-yorku-je-warhol-hitom-na-slovensku-niet-penazi-na-jeho-muzeum.html

Foto:
Warholovo múzeum na rekonštrukciu stále čaká. (Zdroj: Korzár/Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.06.2022

Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi 1919-1939  

Dejiny Podkarpatskej Rusi patria k tým témam slovenskej historiografie, ktoré neboli dlho spracovávané a slovenskí historici sa k nim „dostali“ až v 90. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa uskutočnili viaceré vedecké konferencie na túto tému, v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.06.2022

Výsledky sčítania týkajúce sa národnosti a ďalšej národnosti zrátajú

Interpretácia sčítania bude podkladom aj pre rozšírenie zoznamu obcí, v ktorých majú príslušníci národnostnej menšiny právo používať v úradnom styku menšinový jazyk. Výsledky v Sčítaní obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 týkajúce sa národno…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.06.2022

Prešov. Pozvánka do múzea

SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove pripravuje výstavu „Rusíni v zbierke obrazov Petra Mikulu“. Zberateľstvo je ušľachtilým a krásnym koníčkom. Hoci si to neuvedomujeme, zberateľmi sme vlastne skoro všetci. Obrazne povedané, už od Noema…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.06.2022

Objavte Poloniny: Zažite rusínsku svadbu aj panenskú prírodu

Poloniny sú najtmavšou oblasťou na Slovensku. Pre mestského človeka znejú Poloniny priam exoticky. Aj ho lákajú, aj tak trochu strašia. Je to príliš veľké neznámo. Ale najvýchodnejší národný park na Slovensku treba zažiť. A raz nestačí. A …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.06.2022

V obci Miroľa si pripomenuli 450. výročie prvej písomnej zmienky

V obci Miroľa si v nedeľu 5. júna pripomenuli 450. výročie prvej písomnej zmienky o  obci. Po dlhšej dobe obec znovu ožila, pretože do nej smerovalo veľké množstvo ľudí z blízkeho, ale aj vzdialenejšieho okolia, ktorí prišli podporiť túto jedinečn…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.06.2022

Jubilujúci Jozef Rodák

  PaedDr. Jozef Rodák, 13.6.1943, Krajná Poľana, okr. Svidník. historik, dlhoročný riaditeľ Vojenskélho múzea vo Svidníku V roku 1947 sa jeho rodičia presťahovali do obce Dobroslava vo svidníckom okrese, kde prežil detstvo a mladé roky. Je abs…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ i Paraska. Stojiť zvada.
-Ty perša začala...!
-Hej, bo ty peršyj skinčiv...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať